Rośliny zielone domowe - jakie wyróżniamy rodzaje?

Rośliny nadają wnętrzom charakteru i wprowadzają klimatyczny nastrój. Bez wątpienia nie może ich zabraknąć. Tym bardziej, że na jesień zieleń zaczyna coraz bardziej znikać. Drzewa i krzewy tracą liście, a trawnik zdaje się być pozbawiony życia. Na szczęście nie jesteśmy skazani na wymarłą roślinność podczas okresu zimowego. Zamiast czekać na wiosnę, aż pojawią się pierwsze pączki, warto zainwestować we własne rośliny zielone domowe. Nie tylko nasze wnętrza staną się piękniejsze, ale poprawi się też nasze samopoczucie. Nie mówiąc już o tym, że rośliny wpływają korzystnie na zdrowie. Wybór jest naprawdę spory, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Rośliny zielone domowe - dlaczego warto je mieć?

Zielone rośliny same w sobie są piękną dekoracją. Dodatkowo dotleniają powietrze i zwiększają jego wilgotność. Nie brakuje gatunków o zdolnościach pochłaniających szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Za pomocą roślinności można odmienić dotychczasowy wystrój wnętrza i nadać mu charakteru. Z zielonymi roślinami nie ma mowy o nudzie, są w sanie przełamać aranżacyjną monotonię. Ponadto są uniwersalne i sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu w jakim zostało one urządzone. Rośliny wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Są też w stanie zaobserwować dym papierosowy, formaldehyd, szkodliwe promieniowanie i wiele innych niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji. Na biurku, gdzie znajduje się sprzęt komputerowy, obowiązkowo powinny znaleźć się rośliny takie jak przykładowo paproć czy dracenia. We wnętrzach, gdzie nie brakuje żywej roślinności, panuje przyjazny klimat i odpowiedni poziom wilgotności, co wpływa korzystnie na drogi oddechowe i sprzyja dobremu nawilżeniu skóry. Co więcej, samo patrzenie na zieleń działa uspokajająco. Łatwiej jest nam się zrelaksować. Rośliny zielone domowe sprzyjają wypoczynkowi. Do dyspozycji mamy zarówno światłolubne, jak i cieniolubne kwiaty doniczkowe. Wiele z nich nie ma zbyt dużych wymagań i są łatwe w pielęgnacji.

Rośliny lubiące dobrze nasłonecznione miejsca

Do światłolubnych kwiatów doniczkowych zalicza się kaktusy. Są to rośliny magazynujące wodę. Idealnie sprawdzi się aloes, juka i nolina. Można też sięgnąć po grubosze i wilczomlecze. Ciekawą opcją jest również eszeweria.

Rośliny preferujące bardziej zacienione miejsca

Nie każda roślina dobrze czuje się, będąc skąpana w promieniach słonecznych. Z kwiatów doniczkowych cieniolubnych i preferujących miejsca w półcieniu warto wymienić paproć, skrzydłokwiat i bromelię. Godne polecenia są także sansevieria, aglaonema i dracena.

Rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu i bardzo wytrzymałe

Problemem wielu osób jest to, że trudno jest im cieszyć się piękną roślinnością w domu. Z różnych powodów nawet najpiękniejszy okaz po jakimś czasie zaczyna być w coraz to gorszej kondycji, aż w końcu nie można już go odratować i trzeba się z nim pożegnać. Nie każdy ma przecież rękę do kwiatów zielonych domowych. Na szczęście jest kilka gatunków, które są w stanie znieść naprawdę wiele bez szwanku i są uznawane za niemalże niezniszczalne. Jeśli do tej pory żadna z poprzednich roślin nie zagościła u nas zbyt długo, warto wypróbować te: Szeflera drzewkowata, Echmea wstęgowata, Aspidistria wyniosła, Dracena Deremeńska, Zielistka Sternbergera, Pandan Veitcha, Epipremnum złociste, Aglonema zmienna, Reo meksykańskie czy Bilbergia zwisła.

Zieleń w Twoich wnętrzach

Roślin zielonych domowych jest naprawdę wiele. Jedne są piękniejsze od drugich. Mogą mieć kompaktowe rozmiary i charakteryzować się powolnym wzrostem albo są bardziej okazałe. Wiele z nich jest w stanie wybaczyć nam wiele zaniedbań i przetrwać nawet w przypadku oszczędnego podlewania. Liście kwiatów doniczkowych różnią się odcieniami. Jedne są jasnozielone, a drugie mają bardzo nasyconą barwę. Na powierzchni liści mogą pojawić się też jaśniejsze cętki czy plamki. Poszczególne gatunki roślin różnią się także kształtem. Jeśli zależy nam na roślinie o unikalnym wyglądzie, to jak najbardziej sprawdzi się Szeflera, Kroton, Begonia królewska, Maranta, Kalatea, Kordylina czy Monstera.

Rośliny zielone domowe typu zwisającego

Domowe pnącza wyglądają bardzo ładnie. Mogą stać na półce ściennej czy też zwisać ze sufitu, umieszczone w sznurkowej makramie. Idealnie sprawdzą się paprocie, które oczyszczają powietrze. Ten gatunek kwiatów zielonych wymaga dużej wilgotności. Jeśli zaniedbamy tą kwestię, to ciepło bijące od kaloryfera zimą przyczyni się do schnięcia i opadania listków. Godna polecenia jest też zielistka, która ma niemalże zerowe wymagania. Idealnie sprawdzi się dla amatorów i osób zabieganych. Bardzo szybko rośnie filodendron pnący, a łatwym w uprawie kwiatem doniczkowym zielonym pnącym jest scindapsus. Rozmnaża się jak szalony. Do wyboru mamy też odmiany zielone i pstrokate bluszczu. Z większych kwiatów doniczkowych zielonych należy cissus rombolistny. Godny polecenia jest też ysngonium ze strzałkowatymi i dużymi liśćmi, na długich łodygach.

Małe kwiaty doniczkowe zielone

Jeśli lubimy otaczać się zielenią, ale nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, to można zdecydować się na uprawę kilku małych roślin doniczkowych. Można je przykładowo postawić w doniczce na oknie czy na komodzie. Chodzi tutaj o gatunki nieprzekraczające 20 cm wysokości. Wybierać można wśród małych kaktusów, niskich odmian skrzydłokwiatu. Godne polecenia są fitonia i peperomia. Spodobać mogą się nam także eszewerie i szczawik trójkątny.

A może duży kwiat doniczkowy zielony?

We wnętrzach bardzo często można spotkać duże odmiany kwiatów doniczkowych zielonych, które idealnie sprawdzają się w salonie czy sypialni. Prym wiodą palmy, które są łatwe w pielęgnacji. Sprawdzą się także fikusy określane mianem roślin długowiecznych. Do wyboru mamy fikusa sprężystego, benjamina czy lirolistego. Okazała monstera wygląda fenomenalnie. Może mieć nawet do trzech metrów wysokości. Z taką rośliną można poczuć się niemalże jak w jakimś egzotycznym miejscu. Eleganckim kwiatem doniczkowym zielonym jest zamiokulkas. Ma on ponad pół metra wysokości, ale nie przekracza metra. Łatwo się rozmnaża i jest odporny na susze.

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież

Czym jest opaska akupresurowa, niwelujący ból cu…

03-06-2020 | Wyświetleń:70

Promieniujący ból kręgosłupa potrafi uprzykrzyć życie w sposób, którego nie da się opisać s...

Maleje liczba osób przebywających w kwarantannie

02-06-2020 | Wyświetleń:287

Liczba osób poddanych kwarantannie wynosi 29.

Dziś oddawali krew w Bogdanowie

30-05-2020 | Wyświetleń:249

  W sobotę kolejny raz odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa.

Powiatowy Inspektor Sanitarny o sytuacji epidemiol…

29-05-2020 | Wyświetleń:185

W powiecie obornickim w kwarantannie przebywa 47 osób. 

Oddaj krew, uratuj życie!

29-05-2020 | Wyświetleń:289

W Obornikach w piątek i niedzielę będzie można oddać krew.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 27…

27-05-2020 | Wyświetleń:696

W powiecie obornickim poddanych kwarantannie domowej jest 49 osób.

Pozostałe - zdrowie ...