Jakie właściwości ma propolis i dlaczego warto go stosować? Sprawdź!

Propolis, który inaczej nazywamy „kitem pszczelim”, jest produktem wykazującym dużą aktywność biologiczną. Stąd też stał się składnikiem licznych farmaceutyków, np. z zakresu wspierania odporności. Jakie konkretnie właściwości wykazuje propolis i w walce z jakimi problemami możemy go wykorzystać?

Czym jest propolis?

Główne komponenty propolisu to pszczele wydzieliny oraz żywica. Konkretny skład może być jednak bardzo zróżnicowany, ponieważ wiele zależy od stanu danych pszczół, jak i regionu, w którym żyją - panującej tam temperatury, roślinności, czystości powietrza etc. Stąd też różna może być ilość witamin (A, z grupy B, C, E), mikroelementów (np. cynku, magnezu, sodu, potasu, wapnia) oraz innych składników odżywczych (np. flawonoidów, estrów aromatycznych, terpenów), które stanowią bazę do szerokiego spektrum oddziaływań terapeutycznych, jakimi cechuje się kit pszczeli.

Właściwości propolisu 

  • Antyoksydacyjne - istotną rolę w redukcji poziomu wolnych rodników odgrywają przede wszystkim obecne w propolisie flawonoidy. Ważnymi przeciwutleniaczami są też witaminy A, C oraz E. Mając je w swoim składzie, kit pszczeli ułatwia procesy detoksykacyjne i chroni przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego - stanu niezwykle niebezpiecznego dla całościowego funkcjonowania organizmu.
  • Przeciwbakteryjne - drobnoustroje, które są wrażliwe na działanie propolisu, to m.in. gronkowce oraz paciorkowce. Mechanizmy mające wpływ na ich zwalczanie są bardzo skomplikowane, ale przede wszystkim opierają się na działaniu wspomnianych już flawonoidów oraz hydroksykwasów (zalicza się do nich chociażby. kwas salicylowy, którego pochodne stanowią składnik bazowy m.in. aspiryny).
  • Przeciwwirusowe - kit pszczeli pomaga skutecznie zwalczać np. wirusy grypy, opryszczki czy też zapalenia opon mózgowych.
  • Przeciwgrzybicze - biorąc pod uwagę choroby związane z jamą ustną, propolis wykazuje działanie terapeutyczne m.in. wobec pleśniawek. Łagodzi także grzybicze zakażenia skóry, jak i wspiera leczenie grzybiczego zapalenia pochwy (stanowi składnik m.in. globulek i czopków dopochwowych).
  • Wykrztuśne - to właściwość istotna szczególnie w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych i związanego z nimi objawu, jakim jest kaszel. Odpowiadają za nią olejki eteryczne, które poza działaniem wykrztuśnym cechują się również czynnością antybakteryjną oraz łagodzącą ból. Źródłem olejków eterycznych są zaś terpeny - jedne z licznych organicznych związków chemicznych, jakie propolis ma w swoim składzie.
  • Regenerujące - wyciągi z propolisu wspierają odnowę tkanek (zarówno tkanki miękkiej, jak i np. kostnej). Dzięki temu kit pszczeli stanowi pomoc w procesie gojenia się ran i podrażnień, co ma wpływ m.in. na regenerację błon śluzowych gardła w trakcie walki z przeziębieniem lub grypą.
  • Immunostymulujące - odpowiednio podany propolis pozwala zwiększyć liczbę wytwarzanych przez organizm przeciwciał. Co istotne, funkcje immunostymulujące bezpośrednio wiążą się także z opisanymi już właściwościami antyoksydacyjnymi propolisu. 

Zastosowanie propolisu - co należy wiedzieć?

Kit pszczeli może być stosowany niemalże w każdym wieku - często stanowi wsparcie w leczeniu infekcji nawet u dzieci. Niewątpliwie ułatwia to duży wybór środków, które mają go w swoim składzie. Mogą to być krople, pastylki, czopki, syropy, aerozole, tabletki, maści etc. W przypadku problemów z gardłem przede wszystkim pomocne są jednak pastylki do ssania, w których propolisowi często towarzyszy inny pszczeli ,,cud natury” - miód. 

Pomimo dużej dostępności propolisu, szerokiego spektrum jego działania oraz naturalnego pochodzenia, należy uważać na ewentualne przeciwwskazania w stosowaniu. Głównie wiążą się z różnego rodzaju alergiami. Dlatego też, jeżeli pojawia się w tym zakresie jakakolwiek wątpliwość, warto przeprowadzić test wrażliwości. Należy w tym celu rozprowadzić niewielką ilość propolisu w zgięciu łokcia i zaczekać na reakcję organizmu. Jeśli pojawią się niepokojące zmiany, np. zaczerwienienie, pieczenie czy też obrzęk, może to być sygnał o uczuleniu. W takim wypadku należy skonsultować stosowanie propolisu ze specjalistą - bo jego zadaniem jest nie tylko skuteczna, lecz także bezpieczna pomoc!

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:164

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:134

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:59

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:64

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Jak dbać o wygląd swoich włosów?

09-01-2020 | Wyświetleń:63

Długie, lśniące włosy to marzenie bardzo wielu kobiet. Niewiele z nas jednak jest obdarzone tak hojnie przez naturę...

Jakie mydło do rąk stosować?

08-01-2020 | Wyświetleń:61

Dla niektórych osób dłonie stanowią bardzo ważny aspekt naszego wyglądu. Wielu uważa także, że zadb...

Pozostałe - zdrowie ...