fbpx

Jakie właściwości ma propolis i dlaczego warto go stosować? Sprawdź!

Propolis, który inaczej nazywamy „kitem pszczelim”, jest produktem wykazującym dużą aktywność biologiczną. Stąd też stał się składnikiem licznych farmaceutyków, np. z zakresu wspierania odporności. Jakie konkretnie właściwości wykazuje propolis i w walce z jakimi problemami możemy go wykorzystać?

Czym jest propolis?

Główne komponenty propolisu to pszczele wydzieliny oraz żywica. Konkretny skład może być jednak bardzo zróżnicowany, ponieważ wiele zależy od stanu danych pszczół, jak i regionu, w którym żyją - panującej tam temperatury, roślinności, czystości powietrza etc. Stąd też różna może być ilość witamin (A, z grupy B, C, E), mikroelementów (np. cynku, magnezu, sodu, potasu, wapnia) oraz innych składników odżywczych (np. flawonoidów, estrów aromatycznych, terpenów), które stanowią bazę do szerokiego spektrum oddziaływań terapeutycznych, jakimi cechuje się kit pszczeli.

Właściwości propolisu 

  • Antyoksydacyjne - istotną rolę w redukcji poziomu wolnych rodników odgrywają przede wszystkim obecne w propolisie flawonoidy. Ważnymi przeciwutleniaczami są też witaminy A, C oraz E. Mając je w swoim składzie, kit pszczeli ułatwia procesy detoksykacyjne i chroni przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego - stanu niezwykle niebezpiecznego dla całościowego funkcjonowania organizmu.
  • Przeciwbakteryjne - drobnoustroje, które są wrażliwe na działanie propolisu, to m.in. gronkowce oraz paciorkowce. Mechanizmy mające wpływ na ich zwalczanie są bardzo skomplikowane, ale przede wszystkim opierają się na działaniu wspomnianych już flawonoidów oraz hydroksykwasów (zalicza się do nich chociażby. kwas salicylowy, którego pochodne stanowią składnik bazowy m.in. aspiryny).
  • Przeciwwirusowe - kit pszczeli pomaga skutecznie zwalczać np. wirusy grypy, opryszczki czy też zapalenia opon mózgowych.
  • Przeciwgrzybicze - biorąc pod uwagę choroby związane z jamą ustną, propolis wykazuje działanie terapeutyczne m.in. wobec pleśniawek. Łagodzi także grzybicze zakażenia skóry, jak i wspiera leczenie grzybiczego zapalenia pochwy (stanowi składnik m.in. globulek i czopków dopochwowych).
  • Wykrztuśne - to właściwość istotna szczególnie w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych i związanego z nimi objawu, jakim jest kaszel. Odpowiadają za nią olejki eteryczne, które poza działaniem wykrztuśnym cechują się również czynnością antybakteryjną oraz łagodzącą ból. Źródłem olejków eterycznych są zaś terpeny - jedne z licznych organicznych związków chemicznych, jakie propolis ma w swoim składzie.
  • Regenerujące - wyciągi z propolisu wspierają odnowę tkanek (zarówno tkanki miękkiej, jak i np. kostnej). Dzięki temu kit pszczeli stanowi pomoc w procesie gojenia się ran i podrażnień, co ma wpływ m.in. na regenerację błon śluzowych gardła w trakcie walki z przeziębieniem lub grypą.
  • Immunostymulujące - odpowiednio podany propolis pozwala zwiększyć liczbę wytwarzanych przez organizm przeciwciał. Co istotne, funkcje immunostymulujące bezpośrednio wiążą się także z opisanymi już właściwościami antyoksydacyjnymi propolisu. 

Zastosowanie propolisu - co należy wiedzieć?

Kit pszczeli może być stosowany niemalże w każdym wieku - często stanowi wsparcie w leczeniu infekcji nawet u dzieci. Niewątpliwie ułatwia to duży wybór środków, które mają go w swoim składzie. Mogą to być krople, pastylki, czopki, syropy, aerozole, tabletki, maści etc. W przypadku problemów z gardłem przede wszystkim pomocne są jednak pastylki do ssania, w których propolisowi często towarzyszy inny pszczeli ,,cud natury” - miód. 

Pomimo dużej dostępności propolisu, szerokiego spektrum jego działania oraz naturalnego pochodzenia, należy uważać na ewentualne przeciwwskazania w stosowaniu. Głównie wiążą się z różnego rodzaju alergiami. Dlatego też, jeżeli pojawia się w tym zakresie jakakolwiek wątpliwość, warto przeprowadzić test wrażliwości. Należy w tym celu rozprowadzić niewielką ilość propolisu w zgięciu łokcia i zaczekać na reakcję organizmu. Jeśli pojawią się niepokojące zmiany, np. zaczerwienienie, pieczenie czy też obrzęk, może to być sygnał o uczuleniu. W takim wypadku należy skonsultować stosowanie propolisu ze specjalistą - bo jego zadaniem jest nie tylko skuteczna, lecz także bezpieczna pomoc!

 

Jak skutecznie chronić serce swojego dziecka?

17-09-2020 | Wyświetleń:51

Bicie serca dziecka to pierwszy dźwięk, jaki matka słyszy w czasie USG, jeszcze będąc w ciąży. Serce niemowlęcia...

Test na koronawirusa zrobisz w Obornikach

17-09-2020 | Wyświetleń:1287

Od poniedziałku 14 września testy na koronawirusa można wykonać w obornickim szpitala.

Nowe przypadki zakażenia Covid-19

16-09-2020 | Wyświetleń:2474

W powiecie obornickim odnotowano 2 nowe przypadki zakażenia Covid-19.

Voucher na masaż - czy to dobry pomysł na prezen…

12-09-2020 | Wyświetleń:120

Prezenty w formie voucherów na różnego typu aktywności, zdobywają coraz większą popularność - możn...

Zakażone dziecko przebywa w poznańskim szpitalu

12-09-2020 | Wyświetleń:3262

W sobotę 12 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 603 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. ...

Kolejny przypadek zakażenia Covid-19 w powiecie o…

11-09-2020 | Wyświetleń:6716

W powiecie obornickim odnotowano w tym tygodniu drugi przypadek zakażenie Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...