Skip to main content

Medialna nagonka na recepty?

| e-oborniki | Zdrowie

Zamieszanie dotyczące recept doprowadza do sytuacji w której wielu z nas zastanawia się czy w ogóle iść teraz do lekarza, a jeżeli już musimy iść to co wtedy z lekarstwami? W Obornikach już pojawiły się recepty z pieczątką „refundacja do decyzji NFZ” , co z takimi receptami robią Apteki?

Sprawdziliśmy dwie Apteki z Obornikach i jedną w Ryczywole. Podstawowa informacja to taka, że klienci otrzymują leki z refundacją zgodnie z wykazem leków jeżeli posiadają do tego uprawnienia, czyli posiadają ubezpieczenie. Sytuacja jest jasna dla wszystkich pacjentów konkretnych przychodni, które to nie robią ustępstw i bezwzględnie wymagają przy rejestracji poświadczenia ubezpieczenia, tak jest np. na Osiedlu Leśnym w Obornikach. W Ryczywole mamy podobną sytuację, recepty realizowane są zgodnie z uprawnieniami pacjentów. Uspokajające komunikaty Ministerstwa Zdrowia mówią, że wszystkie recepty na leki refundowane mają być uznawane.

O co więc chodzi w tym całym zamieszaniu? Środowisko lekarskie wskazuje na istotne mankamenty nowych rozwiązań prawnych, które ich zdaniem dokładają dodatkowe biurokratyczne obowiązki związane z weryfikowaniem czy pacjent posiada aktualne ubezpieczenie czy nie. Brak ubezpieczenia zmusza do wprowadzeniu na recepcie informacji o pełnej odpłatności. Lekarze alarmują, że mają coraz mniej czasu dla pacjentów!!! Kolejnym problemem jest odpowiedzialność za złe uznanie refundacji i spore kary jakimi może być obciążony lekarz lub Apteka za uznanie refundacji w sytuacji, w której pacjęt nie posiada ubezpieczenia.

Większość z nas odwiedza stale te same przychodnie, każdy już spotkał się z obowiązkiem okazania aktualnego ubezpieczania, a niektóre przychodnie posiadają odpowiednie oprogramowanie wymuszające weryfikację posiadania ubezpieczenia. Większy problem mają przychodnie specjalistyczne, tutaj zdarza się, że każdego dnia odwiedzają przychodnie zupełnie nowi pacjęci, gdzie lekarz chcąc obsłużyć wszystkich pacjentów po prostu może nie mieć czasu na dokonanie wiarygodnej weryfikacji ubezpieczenia.

Należy jednak spojrzeć na całą sytuację ze spokojem i czasami …. wyłączyć radio czy telewizor. Przepisy są takie czy inne, jednak i tak najwięcej zależy od człowieka i tego jak się nawzajem traktujemy. Dużo zdrowia.

red. MP

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.