Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kościół katolicki obchodzi w dniu dzisiejszym Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek przygotował z tej okazji specjalne orędzie.

W orędziu Franciszek zachęca do odważnego korzystania  z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych.  „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”, tak brzmi temat tegorocznego orędzia, w którym podkreśla iż  „szybkość informacji przekracza nasze możliwości refleksji i osądu oraz nie pozwala na wyważone i poprawne wyrażanie siebie.”

To wszystko co dzieje się wokół nas, Internet, telewizja , radio powoduje, że otrzymujemy ogromne ilości sygnałów, które często nie niosą ze sobą nic ważnego, nic istotnego. Każdy z nas w obecnym świecie może uczestniczyć w budowaniu informacji. Jak więc komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania?– stawia Pytanie Franciszek. To bardzo poważny problem. Współczesny przekaz informacji głównie służy do manipulowania ludźmi i zmuszania do konsumpcji. Gdzie w tym wszystkim może odnaleźć się zwykły człowiek?

Wystarczy zamiast poszukiwać stałego uprzedmiotowienia człowieka odnosić się do zjawisk, sytuacji z wyrażeniem zwykłej czułości. Zamiast poszukiwać stałego kontaktu z ogromną rzeszą lepiej skupić się na poszczególnych osobach. Zamiast budowania chaosu informacyjnego lepiej skupić się na konkretnych zjawiskach, sytuacjach.

Cytaty wypowiedzi zaczerpnięte zostały z treści orędzia Papieża, zamieszczonego na stronie: http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x82021/oredzie-papieza-na-dzien-srodkow-spolecznego-przekazu/

Dodaj komentarz

Zasady:
Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: dres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież