Skip to main content

Myśliwi świętowali dzień świętego Huberta.

| MP | Święta

Tysiące myśliwych na całym świecie obchodziło 3 listopada święto swojego patrona – świętego Huberta. Kim był święty Hubert i dlaczego między innymi myśliwi uznali Go za swojego patrona?

Święty Hubert urodził się w roku 655. Św. Hubert pochodził ze znanego i bogatego rodu Merowingów,mieszkał na obszarze dzisiejszych Niderlandów. Ojciec Huberta szczególną wagę przykładał do nauki łowiectwa i polowania. Od najmłodszych lat chłopiec towarzyszył mu w wyprawach do lasu. Legenda głosi, iż w wieku czternastu lat uratował życie ojca, który został napadnięty przez dzikie zwierzę.

W wieku około 18 lat został oddany na dwór króla Frankonii, tam poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą miał przynajmniej jednego syna. Przez kilka lat prowadził życie pełne przygód jako rycerz. Pewnego dnia, kiedy samotnie wybrał się do lasu, ujrzał jelenia byka z krzyżem pomiędzy porożem. Wtedy przemówił do niego Bóg. Ostrzegł go i nakazał zmianę trybu życia.

Wydarzenie to okazało się przełomowe dla młodego mężczyzny. Zgodnie z rozkazem Boga, Hubert udał się na nauki do biskupa Laparda, po jego śmierci, ok. 708 r. objął po nim półpogańską diecezję Maastricht. Miał ogromne zasługi w nawracaniu na wiarę chrześcijańską swoich ziomków, którzy dotychczas czcili bożków germańskich. Hubert jako duchowny był bardzo sumienny i przekonujący. Wyruszał do najmniejszych i odległych wiosek, nauczał ludzi. Pod koniec życia bardzo się rozchorował, ale mimo to – nadal nauczał ludzi i wspierał ich w duchowym rozwoju. Zmarł w Liege około 727 r., gdzie pochowano go w tamtejszej katedrze. Legenda głosi, iż przed samą śmiercią wygłosił do swoich współtowarzyszy mowę, w której poprosił, aby pozwolili mu już odejść do Pana, jednocześnie – aby nigdy nie zapomnieli o swoim przeznaczeniu i odpowiedniej drodze. W 825 r. część jego relikwii przeniesiono do Andage, które od tej chwili otrzymało nazwę Saint Hubert. Przeniesienie relikwii miało miejsce 3 listopada, stąd właśnie tego dnia świętuje się dzień św. Huberta.

Święty Hubert został patronem myśliwych, łowczych, leśników, strzelców oraz sportowców. 3 listopada to szczególnie myśliwi obchodzą święto swojego patrona. W tym dniu odprawia się uroczyste msze święte w łowieckiej oprawie. Organizowane są polowania zbiorowe w czasie których wielu adeptów łowiectwa przyjmowanych jest do tego grona. Wielowiekowe tradycje są często niezrozumiałe dla części współczesnego społeczeństwa, które coraz mocniej odchodzi od bliskiego kontaktu z naturą zamieniając go na wizualizowanie sobie przyrody za pośrednictwem ekranów telewizyjnych, monitorów komputerowych czy wyświetlaczy smartfonów.

 

Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W tym roku catering świąteczny wyjątkowo popularny

Polacy coraz chętniej decydują się na świąteczny catering, bo samodzielne przygotowanie wigilijnych posiłków dla całej rodziny jest niezwykle czasochłonne. Dodatkowo zamówienie gotowych porcji dla konkretnej liczby osób może być także bardziej opłacalne cenowo. ...

Oryginalne dekoracje na Boże Narodzenie

Grudzień jest miesiącem, podczas którego możemy obserwować wyjątkowo przystrojone budynki i pomieszczenia, co podkreśla wyjątkowy charakter tego okresu – czy zaplanowaliście już, jak przystroicie własny dom? Chociaż tradycyjne ozdoby są piękne, chcielibyśmy Was zainspirować do wykorz...

25 lat minęło jak jeden dzień! Jak należycie świętować srebrne gody?

Miłość jest niesamowitym uczuciem, które czyni człowieka o wiele szczęśliwszym i spełnionym. Dlatego tak hucznie świętuje się każdą rocznicę. Jednak na szczególne świętowanie zasługują te zaokrąglone, jak czterdziesta czy właśnie dwudziesta piąta, zwana srebrnymi godami.

Dzisiaj Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. Święto to ma służyć popularyzacji wiedzy o dziedzictwie i historii naszego narodu.

Wielkanocny konkurs gastronomiczny

Zachęcamy do udziału w konkursie organizowanym dla podmiotów gastronomicznych.

Orszak Trzech Króli w Ryczywole

Stowarzyszenie Alebabbki i Czynni Rodzinni wraz z Parafią p.w.św Mikołaja w Ryczywole zapraszają do udziału w orszaku Trzech Króli w Ryczywole.