fbpx

Firmowy savoir vivre, czyli dobre maniery w miejscu pracy

O savoir-vivre każdy słyszał, a mało kto pamięta, co ten zwrot dokładnie znaczy. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego dobre maniery są nadal ważne w miejscu pracy i na co szczególnie zwrócić uwagę w kontaktach z innymi, żeby być przez nich pozytywnie odebrani. 

Dobre maniery nadal w cenie?

Prawa i obowiązki pracownicze to coś, co warto znać, żeby sobie nie zaszkodzić. Interesującymi informacjami na temat umów, urlopów, zwolnień lekarskich czy dyscyplinarnych dzielił się na przykład portal mojapraca.org.pl.

W tym artykule zajmiemy się jednak jeszcze innym elementem naszej pracy – stosowaniem się do zasad savoir-vivre. Czy ten niepisany kodeks nadal ma znaczenie w kontaktach ze współpracownikami, klientami i przełożonymi?

Owszem, wiele młodych firm stawia na luźną atmosferę, a część z nich chwali się brakiem obowiązującego dress codu. Nie znaczy to jednak wcale, że możemy się w pracy czuć tak samo swobodnie, jak u siebie w domu. Tak naprawdę świadczyłoby to o naszym braku profesjonalizmu i zniechęciło do marki innych. Na przykład ciągłe spóźnienia czy zaniedbania w kwestii higieny sprawi, że zostaniemy odebrani jako osoby mało solidne, niekompetentne i mało wiarygodne. Nasze nieodpowiednie zachowanie z pewnością przyczyni się też do pogorszenia atmosfery w całym zespole. 

Z drugiej strony, jeśli znamy i stosujemy zasady dobrego wychowania, łatwiej odnajdziemy się w sytuacjach niezręcznych i lepiej wypadniemy w sytuacjach stresowych, takich jak rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsze spotkanie z nowym klientem. To właśnie wrażenie, jakie po sobie zostawimy, może wywrzeć większy wpływ na innych niż to, co powiedzieliśmy. Bezsprzecznie więc reguły savoir-vivre są w pracy bardzo ważne!

Jak cię widzą, tak cię piszą – firmowy dress code

W przedsiębiorstwach, w których dress code jest przestrzegany, najprawdopodobniej zostaniemy z nim zaznajomieni już w pierwszych dniach naszej pracy. Jeśli jednak się tak nie stanie, możemy mieć w pamięci podstawowe zasady etyki biznesu, do której należą:

  • Noszenie stroju biznesowego, którym określa się zwykle garnitur, marynarkę, spódnice i dobrze dobrane dodatki. Całość nie powinna na siebie zwracać uwagi, nie może być to ubiór zbyt obcisły, za luźny, ani zbyt dużo odsłaniać;
  • W sytuacjach bardziej formalnych (jak np. spotkania ze znaczącymi dla firmy kontrahentami) najlepiej założyć na siebie ubrania w neutralnych kolorach, do których należą szarość, biel i granat; 
  • Nawet jeśli szef pozwala na bardziej swobodny styl, tzw. casual, nadal obowiązują nas pewne zasady tj. zakrywanie dekoltu, zadbana fryzura i zarost

Stosowanie się do tych reguł może wiązać się dla nas z odrzuceniem pewnych osobistych upodobań, ale pamiętajmy o korzyściach – profesjonalizm w tej kwestii pozwoli nam osiągać lepsze wyniki w pracy. 

Jedzenie w pracy i dbanie o czystość

Innym ważnym elementem savoir-vivre, który chcemy w tym artykule poruszyć, jest kultura jedzenia i zachowywanie higieny w miejscu pracy. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami dbali o regularną kąpiel czy pranie odzieży, ale też dbali o wszystkie przedmioty i pomieszczenia, z którymi mamy styczność.

Jeśli chodzi o posiłki mamy tu również kilka niepisanych zwykle reguł. Po pierwsze, przestrzegamy wyznaczonych godzin na lunch. Po drugie jemy w miejscach do tego przeznaczonych. Po trzecie, jedzenie przy biurku nie zawsze jest mile widziane, więc zorientujmy się, jak to jest w naszej firmie i się do tego dostosujmy. Po czwarte, przygotowując własne posiłki, unikajmy składników o intensywnych zapachach. I wreszcie po piąte, starajmy się nie jeść w obecności, klientów, gości i przełożonych.

Wracając do dbania o wspólne pomieszczenia – najważniejszą zasadą jest utrzymywanie czystości w kuchni i toalecie. Kiedy zauważymy jakiś bałagan, dobrze jest też od razu się nim zająć, a nie szukać „sprawców”. Warto tu również wspomnieć o odnoszeniu rzeczy na miejsce, zmywaniu po sobie brudnych naczyń, wyrzucanie zepsutego jedzenia i informowanie osób za to odpowiedzialnych o ewentualnych brakach w zaopatrzeniu

Pogłębiaj swoją wiedzę!

Savoir-vivre to wiele innych zasad, które regulują m.in. stosunki na linii przełożony-podwładny, klient-sprzedawca czy pracownik-pracownik. Dotyczą one nie tylko przywitania i zwrotów grzecznościowych używanych w rozmowach, ale też wyrażeń, którymi posługujemy się w korespondencji mailowej. Im więcej wiemy na ich temat, tym lepiej dla nas. Nie popełnimy żadnej gafy, a kontakt z nami będzie dla innych czystą przyjemnością. Warto więc wciąż pogłębiać swoją wiedzę na temat dobrych manier, aby w przyszłości swobodnie nimi operować i móc skupić się wyłącznie na wykonywaniu swoich zadań.