Skip to main content

Pokój sensoryczny – bezpieczna przestrzeń dla dziecka o specjalnych potrzebach

Urządzanie pokoju dziecięcego to nie tylko wspaniały czas, lecz również nie lada wyzwanie; należy zadbać o to, by przestrzeń przeznaczona dla malucha była funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna. Wnętrza dla dzieci zazwyczaj są bardzo kolorowe i ciekawe, przez co pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność. To, w jakim otoczeniu funkcjonuje dziecko ma bowiem ogromny wpływ na jego rozwój. Pomieszczenie dla dziecka powinno obejmować kącik do wypoczynku, miejsce do zabawy oraz przestrzeń do nauki. W przypadku maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej bardzo ważne jest, by pokój był zaplanowany bardzo szczegółowo, w zależności od objawów, jakie wykazuje dziecko; może ono na przykład być szczególnie nadwrażliwe na bodźce lub wręcz przeciwnie, a także mieć problemy z prawidłowym zachowaniem równowagi ruchowej. We wnętrzu sensorycznym powinny znaleźć się więc elementy, które będą stymulowały zmysły, wpływając na dobre samopoczucie dziecka i przyjemne doznania.

Przygotowujesz pokój sensoryczny dla dziecka? Koniecznie zwróć uwagę na te elementy!

Aranżując pokój dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej należy bardzo ostrożnie dobierać każdy dodatek; wszystko powinno dobrze ze sobą współgrać, by maluch mógł chętnie spędzać czas w swoim małym królestwie, nie będąc przy tym rozpraszanym przez zbyt jaskrawe ściany czy masę zbędnych dodatków. Pierwszym krok zazwyczaj stanowi dobór barw panujących w pomieszczeniu; kolory nie powinny być ostre czy jaskrawe. Eksperci zalecają aranżację wnętrz w spokojnych, stonowanych kolorach, bez krzykliwych wzorów. Świetnym rozwiązaniem do pokoju sensorycznego dziecka może być pokrycie jednej ze ścian tapetą czy naklejkami. Na stronie https://eudajmonia.eu/ rodzice dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mogą odnaleźć wiele ciekawych dodatków naściennych, które mogą doskonale wpisać się w aranżację wnętrza. Produkty tworzone są z pasją przez właścicieli firmy EUDAJMONIA, którzy wykorzystują swoje talenty po to, by dostarczać dekoracje do pokojów dzieci, jak i dorosłych. Akwarelowy styl, w jakim zostały stworzone tapety i naklejki nie odwraca uwagi, komponując się z jasnymi ścianami niczym z płótnem. Urządzając pokój sensoryczny dla dziecka warto zwrócić też uwagę na meble; powinny być one trwałe, bezpieczne i dopasowane do wieku dziecka. Ważne, by krzesła i biurka były ergonomiczne, wspierając utrzymanie prawidłowej postawy przez malucha. Eksperci polecają często meble wykonane z drewna, gdyż dodatkowo wspierają one zmysł dotyku. Trzecią kwestią jest oświetlenie – pokój sensoryczny powinien być pozbawiony źródeł ostrego światła; małemu dziecku w zupełności wystarczy światło punktowe. Świetnym dodatkiem są też lampy o różnych kształtach, które dodatkowo emitują przyjemne dźwięki (np. szum fal, odgłosy lasu czy kołysanki).

Jak pobudzić rozwój zmysłów dziecka poprzez dodatki?

Pokój sensoryczny musi być odpowiednio zagospodarowany; przy jego urządzaniu należy kierować się między innymi minimalizmem, a jednocześnie pamiętać o tym, by znalazło się w nim wszystko, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Zwróć uwagę na zapewnienie dodatków pobudzających zmysły.

  • Wzrok → właściwe operowanie kolorami nie będzie rozpraszało dziecka podczas codziennego funkcjonowania. Zadbaj nie tylko o kolory ścian, lecz również mebli i dodatków. Paletę barw warto oprzeć na trzech głównych kolorach, które będą stosowane w pomieszczeniu.
  • Dotyk → do pobudzenia zmysłu dotyku doskonale sprawdzą się akcesoria takie jak miękkie dywany, różnokolorowe piłki, piórka czy miękkie przedmioty, które dziecko będzie mogło dowolnie gnieść. Zabawki powinny być dostosowane do wieku.
  • Słuch → zamiast telewizora, w pokoju dziecka mogą znaleźć się głośniki, z których będzie można puszczać przyjemną muzykę.
  • Węch → dzieci z zaburzeniami sensorycznymi potrafią być szczególnie wyczulone na zapachy; pozbądź się długotrwałych odświeżaczy powietrza czy pałeczek zapachowych.
  • Równowaga → by dać dziecku możliwość aktywności fizycznej, dobrym pomysłem jest zamontowanie hamaku, huśtawki lub podwieszenie worka. Świetnie sprawdzą się też drabinki.

Dodatki odgrywają bardzo ważną rolę w procesie rozwoju dziecka, lecz ich ilość powinna być umiarkowana. Stworzenie przestrzeni przeznaczonej dla dziecka z zaburzeniami sensorycznymi to wyzwanie, jednak efekt jest warty prac.

Zakochaniu towarzyszą duże zmiany w zachowaniu i emocjach

Klucz do zrozumienia, co motywuje osoby zakochane do zaangażowania się w walkę o uwagę obiektu westchnień, znajduje się w dolnej części mózgu – dowiedli australijscy naukowcy. Wzmożone pobudzenie zlokalizowanego tam systemu aktywności behawioralnej sprawia, że ukochana osoba znajduje się w centru...

Jak zabawa traktorkiem na pedały może wspierać rozwój dzieci?

Traktory na pedały to fantastyczna propozycja dla dzieci uwielbiających sprzęty rolnicze. Pojazd wspomaga również rozwój wielu kluczowych umiejętności u dziecka, zdobywa ono cenne doświadczenie. Oto najważniejsze aspekty, które wraz z jazdą traktorem na pedały rozwija dziecko.

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży?

Sejm zajmie się projektem poselskim zakładającym legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży.

Kilka liczb dotyczących seniorów

Udział osób w wieku 60 lat i więcej w liczbie ludności Polski ogółem w 2022 r. wyniósł 25,9 %, a w 2021 r. było to 25,7 %. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 60-89 lat w całej Polsce, zgodnie z danymi śródrocznymi w 2022 r., wyniósł 15,5 %.

Blisko połowa Polaków nie akceptuje krzyku i płaczu dzieci w restauracjach

Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do trudnych dziecięcych zachowań w przestrzeni publicznej. 69 proc. ankietowanych przyznało, że absolutnie nie przeszkadza im to w momencie, kiedy maluchy przebywają w miejscach dla nich przeznacz...

Prawie 3/4 Polek z powodu zaostrzonych przepisów aborcyjnych obawia się zajść w ciążę

63 proc. Polek sprzeciwia się nowym przepisom antyaborcyjnym, a zdaniem 71 proc. przełożą się one na spadek liczby urodzeń – wynika z badania przeprowadzonego przez IRCenter dla agencji informacyjnej Newseria. Pokazuje ono również, że spada zaufanie Polek do lekarzy, a...

Jakie wybrać ubranka do chrztu dla dziewczynki?

Chrzest Święty to naznaczenie drogi życiowej dziecka. Dla rodziców jest to jedna z najbardziej przeżywanych chwil. Jednak kwestia ubrania dziecka jest również istotna i budzi wiele dylematów. Szczególnie przygotowanie stroju dla dziewczynki powinno zapewnić komfort sam...