fbpx

Jak dobrze wybrać wózek dla noworodka?

Kupno pierwszego wózka dla noworodka może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku pełno jest różnorakich modeli, a producenci zachęcają młodych rodziców licznymi funkcjami, nowoczesnym designem oraz przystępnymi cenami. W jaki sposób dokonać wyboru, by mieć pewność, że kupiony wózek spełni nasze oczekiwania?

O czym należy pamiętać podczas kupna wózka dla noworodka?

Przed przystąpieniem do kupna wózka dla noworodka, warto zadać sobie kilka pytań. Jaki rodzaj wózka jest nam potrzebny? Jaki przedział cenowy nas interesuje? Jakich innych funkcji/dodatkowego wyposażenia oczekujemy po wózku dla dziecka?

Pamiętajmy, że najistotniejszym aspektem jest tutaj wygoda i bezpieczeństwo niemowlęcia. W pierwszych miesiącach życia dzieci spędzają w wózkach stosunkowo dużo czasu. Dlatego przy wyborze wózka należy zwrócić uwagę na elementy takie jak materiały i tkaniny, z jakich został wykonany. Ważne jest, by budka wózka była wodoodporna i wyposażona w filtr UV, dzięki czemu będzie chroniła niemowlę przed deszczem i wysoką temperaturą. 

Wybierając wózki dla noworodków, warto przyjrzeć się również amortyzacji i jakości kół, które umożliwią komfortowe i bezkolizyjne podróżowanie z dzieckiem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się np. koła żelowe, które mają być dużo prostsze w użyciu, niż tradycyjne koła dętkowe. Warto pamiętać również o tym, że na trudnych powierzchniach lepiej poradzą sobie koła duże – w przeciwieństwie do małych, które mogą powodować problemy na nierównych drogach.

Wózek głęboki a 2w1 - porównanie

W zestawieniu najczęściej wybieranych wózków dziecięcych rywalizują ze sobą dwa główne rodzaje – wózki głębokie (gondole) oraz wózki wielofunkcyjne. Wózki głębokie, składające się z budki i gondoli,  przeznaczone są dla dzieci od momentu narodzin do około 6 miesiąca życia, kiedy niemowlę zaczyna samodzielnie siadać. Później gondole należy wymienić na dogodne dla starszych malców spacerówki.

Wózki 2w1 natomiast łączą w sobie funkcje gondoli i spacerówki, dzięki czemu – choć droższe – stanowią inwestycję na okres nawet 3 lat. Wyposażone w gondolę, stelaż i siedzisko, zapewniają komfort jazdy zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Bardzo często wielofunkcyjne wózki 2w1 posiadają również regulowane oparcie, podnóżek i budkę, co pozwala na dostosowanie jego profilu do indywidualnych potrzeb niemowlęcia.  Wózki wielofunkcyjne są zaprojektowane tak, by ich przenoszenie oraz wymiana gondoli na spacerówkę sprawiała jak najmniej kłopotu. Najczęściej są więc lekkie i kompaktowe, idealnie nadając się do częstego przemieszczania i pakowania wózka np. do samochodu.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniego wózka dla noworodka pozostaje kwestią indywidualną, toteż przed jego dokonaniem należy wziąć pod uwagę swoje własne oczekiwania, potrzeby i styl życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że zestawienie wózków głębokich z wózkami wielofunkcyjnymi wypada na korzyść tych drugich. Gondole co prawda charakteryzują się niższymi cenami, lecz okres ich użytkowania jest znacznie ograniczony przez rozwój i wzrost dziecka. O wiele większy sens ma zainwestowanie w dobry, bezpieczny i komfortowy wózek 2w1, który we wczesnych miesiącach życia niemowlęcia zastąpi wózek głęboki, a później będzie pełnił funkcję doskonale wyposażonej spacerówki.