Jak często należy karmić niemowlę?

Karmienie niemowlęcia jest tematem wielu rozmów pomiędzy młodymi mamami. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest ta dotycząca częstotliwości karmienia maluszka. Co mówią o tym specjaliści?

Częstotliwość karmienia niemowlęcia wynika przede wszystkim z jego wieku. Im starsze dziecko, tym czas karmienia krótszy, jego częstotliwość mniejsza.

Jak często powinniśmy zatem karmić dziecko? Co zrobić, aby karmienie było jeszcze łatwiejsze? Zapraszamy do sprawdzenia!

Karmienie najmłodszych dzieci – najlepiej na żądanie

Zaleca się, aby – jeśli tylko to możliwe – przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecko było karmione wyłącznie piersią. Mleko matki zwiera optymalne składniki potrzebne niemowlęciu do rozwoju, w tym między innymi duże ilości białka, witamin i minerałów oraz specjalne ciała odpornościowe.

W tym okresie rozwoju dziecka zalecana metoda to tak zwane karmienie na żądanie, czyli karmienie niemowlęcia wtedy, gdy ma ono taką potrzebę. Kiedyś zalecano karmienie dziecka co około 3 godziny, ale obecnie odchodzi się od tej rekomendacji.

Gdy dziecko budzi się, zaczyna płakać, wkładać rączki do buzi – warto przystawić je do piersi. Z czasem młodej mamie coraz łatwiej będzie rozpoznawać stan, gdy dziecko jest głodne i domaga się pokarmu.

Częste karmienie na żądanie ma wiele zalet także dla mamy – rozbudza laktację i zapobiega zastojom, a tym samym redukuje ból piersi. Jeśli i tak się pojawiają, można zastosować wtedy specjalne produkty, na przykład żelowe okłady na piersi Lansinoh czy też lanolinę Lansinoh, która zmniejsza podrażnienia brodawek.

Ile razy na dobę powinno się karmić niemowlę?

Dziecko powinno być karmione przynajmniej 8-12 razy w ciągu doby, z czego 1-2 razy powinny przypadać na noc.

Z czasem rytm karmienia piersią stabilizuje się, dlatego też przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami wydłużają się. Nadal warto jednak stosować technikę karmienia na żądanie, aby dziecko mogło zawsze mieć dostęp do potrzebnego mu pokarmu.

Po około 4-6 tygodniach od narodzin dziecko je najczęściej około 8 razy dziennie, przy tym przynajmniej raz w nocy. Gdy dziecko skończy rok, nie będzie już potrzebowało karmienia nocnego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież