Skip to main content


Jak spędzić wakacje we Włoszech? 3 ciekawe pomysły

| nadesłane do eobornik | Podróże

Włochy należą do TOP 10 najpopularniejszych kierunków turystycznych świata, co roku są odwiedzane przez kilkadziesiąt milionów turystów z całego globu. Ten zajmujący znaczną część Półwyspu Apenińskiego kraj słynie z doskonałej, aromatycznej kuchni, przejrzystych i ciepłych wód Morza Śródziemnego oraz swojego wkładu w świat wielkiej mody. Jakie miejsca warto odwiedzić, wybierając Włochy jako wakacyjną destynację?

Kampania - historyczna perła Włoch

Jednym z regionów Włoch z najciekawszą historią jest Kampania, leżąca na południu Półwyspu Apenińskiego. Kampania oferuje masę atrakcji, począwszy od szerokich, piaszczystych plaż, przez malownicze klify opadające ku Morzu Tyrreńskiemu, skończywszy na znakach rozpoznawczych regionu, jakimi są Pompeje, wulkan Wezuwiusz oraz Neapol - jedno z najbardziej stylowych i urokliwych miast południa Europy.

Osoby chcące spędzić swój urlop w Kampanii najszybciej dostaną się tam samolotem. Wiele linii latających z Polski oferuje bezpośrednie przeloty do Neapolu, dzięki czemu sama podróż jest krótka i bardzo komfortowa. Włosi od lat inwestują ogromne środki w lokalną turystykę - dlatego na miejscu można odnaleźć tysiące klimatycznych pensjonatów utrzymanych w stylu śródziemnomorskim, jak również nowoczesne i luksusowe hotele.

Kampania jest miejscem, w którym odnajdą się zarówno wielbiciele kameralnych miasteczek i poznawania lokalnych zwyczajów, jak i turyści, którzy chcą na własne oczy zobaczyć świadectwo wielkiej historii. Znajdujący się na terenie parku narodowego wulkan Wezuwiusz, który w 79 roku zniszczył miasto Pompeje, jest udostępniony do zwiedzania. Możemy dotrzeć na sam szczyt i zobaczyć krater oraz niezapomniane widoki, jakie roztaczają się stamtąd na Neapol i pobliskie okolice.

Wielbiciele włoskiej kuchni będą zachwyceni stolicą Kampanii, skąd wywodzi się oryginalna pizza neapolitańska, której cechą charakterystyczną jest wyjątkowo cienkie ciasto. Pizzę tę trudno jest odtworzyć w polskich warunkach przez wzgląd na bardzo wysoką temperaturę wypieku i niezwykle cienkie ciasto. Warto zatem skosztować oryginału, który został ogłoszony przez UNESCO niematerialnym dziedzictwem ludzkości.

Sycylia - wyspiarski raj obok Półwyspu Apenińskiego

Turyści, którzy chcą zażyć nieco wyspiarskiego klimatu, koniecznie powinni odwiedzić Sycylię. Wyspa ta jest bardzo rozwinięta pod kątem turystyki - na co dzień mieszka tu blisko 5 milionów ludzi, a co roku Sycylię odwiedza nawet 15 milionów turystów. Stolicą regionu jest Palermo, słynące z jednej z najpiękniejszych plaż w Europie - Mondello Beach. Piaszczysta plaża znajduje się w otoczeniu skalistych gór, które podkreślają śródziemnomorski klimat tego miejsca.

Jedną z najbardziej znanych sycylijskich atrakcji jest wulkan Etna. Jest to zarazem najwyższy punkt na całej wyspie i najwyższy stożek wulkaniczny w Europie. Etnę można bezpiecznie zwiedzać z przewodnikiem, choć trzeba zaznaczyć, że jest to wymagający trekking, polecany dla osób w dobrej kondycji fizycznej. Na szczególną uwagę zasługują kratery boczne Etny, które znajdują się poniżej szczytu, ale gwarantują niezapomniane widoki. Są też mniej uczęszczane przez turystów, co spodoba się wędrowcom nastawionym na mniej tłoczne miejsca.

Jednym z najatrakcyjniejszych pod kątem architektonicznym miejsc na mapie Sycylii są Syrakuzy. To średniej wielkości miasto słynie z ogromnej ilości zabytków, z których najwięcej pochodzi z V i VI wieku. Z miejscowością było związanych wielu filozofów i znanych twórców, a najsłynniejszym z nich jest Archimedes. W mieście po dzień dzisiejszy są wyraźnie widoczne wpływy greckiej kultury, jako że Syrakuzy były przed laty antyczną kolonią Greków. Dla osób odwiedzających Sycylię jest to zdecydowanie jedno z ciekawszych miejsc do zobaczenia.

Podróż do Włoch samochodem - jezioro Garda

Część podróżników odwiedzających Włochy wybiera jako środek transportu samochód. Własne auto ma tę zaletę, że umożliwia odwiedzenie po drodze wielu niszowych miejsc, a także spontaniczne zwiedzenie znanych metropolii. Turyści kierujący się samochodem do Wenecji czy Mediolanu bardzo często odwiedzają też Lago di Garda, będące największym i zarazem najczystszym włoskim jeziorem. Ten otoczony szczytami, malowniczy zbiornik wodny sąsiaduje z licznymi kurortami i miejscowościami turystycznymi. Jezioro Garda jest rekomendowane turystom spragnionym kameralnej, śródziemnomorskiej atmosfery. To także bardzo dobra przystań, polecana jako przerwa w dalszej podróży.

Włochy są krajem z największą liczbą obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Europie. W skali globalnej konkurować mogą z nimi jedynie Chiny. Warto odwiedzić ten fascynujący kraj i na własne oczy zobaczyć kulturalne i naturalne cuda, które czynią świat wyjątkowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z przewodnikiem po Włoszech. Via Italia to jeden z najpopularniejszych polskich blogów o Italii. Znajdziemy tak opisy atrakcji oraz ciekawych miejsc, których nie możemy pominąć odwiedzając Włochy!

Każdy związek jest inny, ale wspólne spędzanie czasu w różnych miejscach może być kluczowe dla utrzymania zdrowej i pełnej emocji relacji. Wybór idealnego miejsca na wakacje z partnerem to nie lada wyzwanie. Czy lepsze będzie dynamiczne zwiedzanie miasta, czy może relaksujące plażowanie? Spróbuje...
Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdzający planuje pobyt nad Bałtykiem.
Coraz częściej na białe szaleństwo Polacy wybierają zagraniczne stoki, zwłaszcza te zlokalizowane w turystycznych miejscach. Jednym z nieoczywistych krajów dla miłośników nart i snowboardu jest Turcja. W regionie Kayseri możesz korzystać z doskonale przygotowanych stoków, mnóstwa wyciągów, a do t...
Zorganizowanie wakacji nie musi być trudnym zadaniem. Warto powierzyć każdy punkt wyprawy specjalistom z biura podróży, którzy oferują atrakcyjne wycieczki do wielu bliskich i dalekich krajów. Co ciekawe, Polacy najchętniej wybierają się do Egiptu i na Malediwy, przy czym oferta biura podróży jes...
Trwa ostatnie odliczanie do ferii. Chociaż dla niektórych województw zaczną się one dopiero za miesiąc, to pierwsi uczniowie - w tym ci ze stolicy - zaczną zimową labę już w tę sobotę. Wielu z nich wyjedzie tradycyjnie w polskie góry, a tam z tygodnia na tydzień robi się coraz drożej.
Planujesz podróż lotniczą, jedziesz autem na lotnisko? A co z parkowaniem? Wybór parkingu nie jest łatwy a jeśli już wybierzemy parking to czy na pewno będzie to najlepsza z możliwych opcji? W Polsce kilka kluczowych portów lotniczych oferuje podróżnym różnorodne opcje parkowania. W tym artykule ...
Hamująca inflacja jest zapowiedzią tego, że tegoroczne święta będą łagodniejsze dla portfeli konsumentów niż te ubiegłoroczne. Przekłada się to na śmielsze plany związane z tym okresem oraz te dotyczące zbliżających się ferii zimowych.