fbpx

Wyprawa do Indii - o czym pamiętać, jak się przygotować?

Wybierając się w egzotyczną podróż warto zacząć przygotowania na kilka miesięcy przed wyjazdem. Dużo czytajcie, szczególnie polecamy poradniki biur podróży oraz blogi podróżnicze.

W tych miejscach znajdziecie wiarygodne informacje od osób, które już dana podróż przeżyły i zwyczajnie dzielą się swoimi doświadczeniami z podróży, tym co warto, czego nie warto oraz co jest niezbędne a jakich elementów absolutnie nie można pominąć. Poniższy artykuł jest skrótem informacji zaczerpniętych ze stron podróżniczych - mamy nadzieję, że będzie dla Was przydatny. Zapraszamy!

 

Po pierwsze - szczepienia

Dla obywateli Polski nie istnieje obowiązkowa lista szczepień przed wyjazdem do Indii. Warto jednak zapoznać się z listą szczepień zalecanych i w miarę możliwości je wykonać. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do Centrum Medycyny podróży i zasięgnięcie porady specjalistów. Zostaniecie tam zapytani i to w jaki rejon konkretnie się wybieracie i na tej podstawie lekarz stwierdzi jakie szczepienia warto mieć udając się w te podane przez Was zakątki kraju. Warto pamiętać, że są szczepionki, które nie kończą się na jednej dawce i o tym, że niektóre szczepionki nie mogą być przyjmowane jednocześnie, więc warto planując wyjazd najpierw zorientować się jak wygląda sprawa szczepień a dopiero potem rozglądać się za biletami lotniczymi.

https://planetescape.pl/kraj/indie/

Po drugie - dokumenty

Oczywiście paszport i bilety lotnicze, jednak niezbędna będzie również wiza. Na szczęście od 2015 roku obywatele Polski mogą ubiegać się o tak zwaną e-wizę za pośrednictwem internetu bez konieczności wizyt w ambasadzie. Jednak tylko w przypadku, gdy pobyt będzie krótszy niż 60 dni. Wizy tej nie można przedłużyć. Ubiegać się o nią można najwcześniej 120 dni przed wylotem. Sprawdźcie również koniecznie na jakim lotnisku ląduje wasz potencjalny samolot, ponieważ nie wszystkie uznają e-wizy.

Po trzecie - kiedy najlepiej jechać?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jakie regiony chcecie odwiedzić. Najlepsza pora na zwiedzanie większości zakątków Indii to czas od października do końca marca. Jeśli planujecie odwiedzić północne górskie rejony kraju najlepszą porą będą nasze wakacyjne miesiące.

Zwyczaje i kultura Indii

Wyprawa do Indii to zderzenie się z kulturą zupełnie odmienną od naszej, warto więc co nieco się o niej dowiedzieć i dostosować swoje zachowanie do tamtejszych wymagań, a przede wszystkim należy odnosić się z szacunkiem do zasad, które tam panują. Pamiętajcie, że nie jesteście u siebie i to wy musicie się dostosować.

W Indiach bardzo popularne jest targowanie się, więc nie krępujcie się na targach i jeżeli umiecie walczyć o swoje będziecie się mogli tam wykazać. W wielu miejscach ceny nie są określone, więc warto negocjować cenę, aby nie przepłacić. Podobnie wygląda sprawa z zamawianiem środków transportu - warto się targować, a także ustalić cenę zanim wsiądziecie do pojazdu.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że Indusi nie patrzą przychylnym okiem na okazywanie sobie uczuć w relacjach damsko męskich. Niezbyt mile widziane jest trzymanie się za ręce, przytulanie czy pocałunki.

Kuchnia Indii - czego warto spróbować?

Niewątpliwie kuchnia indyjska to jeden z powodów dla którego warto ten kraj odwiedzić. Koniecznie spróbujcie ćaju, czyli słodkiej herbaty z mlekiem i przyprawami. Warto skosztować również lassi w wersji z różnymi owocami. Tradycyjna wersja jest jednak słona i bazuje na jogurcie. Bardzo popularny jest również samos - to rodzaj pierożka z cebulą i ziemniakami w środku. Pakora ro warzywa smażone w gęstym cieście. Idli to kulki ryżowe podane z różnymi sosami, natomiast thali to tradycyjni indyjski lunch. Rada jest jedna: nie bójcie się próbować, jedzcie tam gdzie jedzą lokalsi i nie przerażajcie się straganami i street foodami - to właśnie tam jedzenie jest najsmaczniejsze.

Zaplanuj swoją wymarzoną podróż do Indii już dzisiaj! Skorzystaj z porad ekspertów z biura podróży Planet Escape i zaplanuj wyjazd uszyty na miarę swoich marzeń