Skip to main content


10 najważniejszych wydarzeń w historii Polski

| Kroniki Dziejów | Historia

Oto lista najbardziej istotnych wydarzeń w naszej historii, które wpłynęły na to, jak wygląda nasz kraj i cała Europa. Zapraszamy do lektury!

10 przełomowych punktów w historii Polski

Oto najbardziej przełomowe wydarzenia w historii naszego kraju:

1. Chrzest Polski – rok 966, początek naszego kraju

Jest to wydarzenie, które miało ogromny wpływ na nasz naród. Zjednoczenie plemion przez wczesnych władców Polski w końcu znalazło polityczne zwieńczenie – ślub Mieszka z Dobrawą i chrzest naszego kraju. To zapewniło nam bezpieczeństwo na kolejne lata i pozwoliło na tworzenie pierwszych struktur państwowych.

2. Zjazd Gnieźnieński – rok 1000, zawiązanie relacji z Zachodem

Był to sposób na zaistnienie na arenie chrześcijańskiej. Wydarzenie to przyczyniło się do umocnienia naszej pozycji i uzyskania przychylności cesarskiej. Dało nam to szansę na rozwijanie relacji ze znacznie silniejszymi państwami ówczesnej areny międzynarodowej.

3. Podział Polski na dzielnice – śmierć Bolesława Krzywoustego, rok 1138

To źródło wielu wewnętrznych problemów. Rozbicie dzielnicowe doprowadziło do podziałów, konfliktów, a także przyczyniło się do mocnego osłabienia naszego kraju. Związane z nim jest także sprowadzenie Krzyżaków do Polski w roku 1226, które jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tamtych lat. Nikt nie wiedział, że historia może przenieść się na wojenną ścieżkę z tak znaczącym zakonem w przyszłych latach.

4. Powstanie Uniwersytetu Jagiellońskiego (Akademii Krakowskiej), 1364 rok

Kazimierz Wielki został zapamiętany jako jeden z najwybitniejszych władców na tronie Polski. Jego reformy doprowadziły nie tylko do umocnienia infrastruktury naszego kraju, ale także stworzenia uniwersytetu, który przez lata stanowił siłę polskiej nauki. Do tej pory jest to uczelnia, która aktywnie bierze udział w rozwoju naszego państwa.

5. Bitwa pod Grunwaldem, rok 1410

Bitwa pod Grunwaldem była wydarzeniem, które wyniosło dynastię Jagiellonów na szczyt ówczesnych sił w polityce. Ponadto, pokonanie zakonu krzyżackiego umocniło obraz silnej Polski na arenie międzynarodowej.

6. Unia lubelska z Litwą – rok 1569

Rzeczpospolita Obojga Narodów stanowiła jedno z najsilniejszych państw na arenie międzynarodowej swoich czasów. Siła Polski była ogromna, a połączenie narodów z Litwy i Polski zmieniło obraz Europy tamtych lat.

7. Rozbiory – 1772 do 1795 rok, razem z insurekcją kościuszkowską

Jeden z najtragiczniejszych momentów historii Polski. Do tej pory jest to kość niezgody wśród wielu zaangażowanych historyków. Rozbiory zapoczątkowały okres, który mógł spowodować zupełne zlikwidowanie naszego narodu. Na szczęście tak się nie stało.

8. Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku

Po latach udało się w końcu odzyskać niezależność. 1918 rok (zobacz ciekawostki z tego okresu: https://kronikidziejow.pl/porady/polska-1918-1945-_c/)  to najważniejsza data w historii XX wieku w polskich realiach. W końcu mogliśmy mieć kontrolę nad swoją ojczyzną i próbować szybko ją odbudować po I WŚ. Niestety, zwycięstwo nie było długotrwałe.

9. Bitwa Warszawska

Tak zwany Cud nad Wisłą był bardzo znaczący z perspektywy historycznej. Do tej pory uznaje się go za moment zatrzymania komunistycznej rewolucji, która mogłaby spróbować wyrządzić spore zamieszanie w zmęczonej, powojennej Europie.

10. Obrady okrągłego stołu 1989 rok.

To początek realnego wyparcia wpływów wschodnich w naszej polityce. Jest to okres, który bardzo mocno rzutuje na to, jak wygląda nasz kraj w tym momencie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów.

Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.