fbpx

Specjalistyczne węże gumowe. Do czego są potrzebne?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak złożone procesy technologiczne stoją na dostarczanymi nam na co dzień produktami.

Te z kolei wymagają specjalistycznego wyposażenia, które nie tylko umożliwia ich wykonywanie, ale zapewnia bezpieczeństwo i jakość wytworzonych wyrobów. Wielkie znacznie mają tutaj gumowe węże, które dzięki odpowiednim materiałom i konstrukcji zdolne są wytrzymać kontakt z agresywną chemią czy wysokimi temperaturami.

Duże wyzwania pojawiają się tam, gdzie niekoniecznie się tego spodziewamy

Mogłoby się wydawać, że najmniej trudnym zadaniem, jakie może mieć do spełnienia wąż gumowy, jest transport wody. Sprawa okazuje się jednak nie taka prosta, gdy uzmysłowimy sobie pod jakim ciśnieniem woda ta musi być niejednokrotnie doprowadzana, a także, że jej temperatura bywa bardzo wysoka – do wielu procesów potrzebna jest wręcz gorąca nasycona para. Nierzadko pełna jest także np. silnych środków czyszczących, gdy jej zadaniem jest usuwanie zabrudzeń z wyroby czy też części maszyny. W wodzie mogą znajdować się też kamienie i pach, mogące łatwo ścierać wnętrze węży. Wszystko to oznacza to konieczność stosowania gum o wielkiej odporności na czynniki chemiczne i fizyczne, spośród których największą charakteryzuje się EPDM.

To może przesył produktów żywnościowych jest tym, który nie jest tak problematyczny? Niestety, nic z tego. Tutaj jednak chodzi nie tylko o sam wąż, ale także o konsumentów, do których trafiać będzie końcowy wyrób. Nie może on reagować z żadnym trafiającym do niego płynem, proszkiem czy granulatem, ani pozostawiać w nim niczego. Tutaj użycie określonych typów węży regulują odnośne normy.

Sprężone powietrze w niejednym zakładzie jest niezwykle potrzebne, jeśli nie bezpośrednio do konkretnej czynności, to do napędu wielu urządzeń. Wiele z węży stosowanych do jego dostarczania musi sprostać wysokiemu ciśnieniu, ale także być niewrażliwych na olej, jako że cześć z powszechnie używanych narzędzi pneumatycznych wymaga smarowania poprzez instalację zasilającą. Skoro już przy powietrzu jesteśmy, wentylacja nie zawsze oznacza odprowadzanie jego samego. Często mogą w nim być np. agresywne, kwaśne substancje czy pyły, do czego także potrzeba węża charakteryzującego się odpowiednimi właściwościami.

Nawet silna chemia będzie pod kontrolą, jeśli użyliśmy właściwego węża

Ilość kłopotliwych w transporcie i przechowywaniu substancji chemicznych, jakie stosuje się w przemyśle jest ogromna. Wiele doskonałych rodzajów syntetycznych gum opiera się ich wpływowi bez trudu – ważne jest jedynie, by użyty został odpowiedni do danego przeznaczenia wąż, z warstwą wewnętrzną o właściwościach odpowiadających konkretnej substancji. Nie ma też problemu z przesyłem oleju czy benzyn.

Wyzwaniem może być za to transport... np. cukru, a także zboża, granulatów, piasku, cementu i innych produktów sproszkowanych. Tutaj potrzebne są specjalne węże trudnościeralne.

O tym, jak wielka jest różnorodność pośród przemysłowych węży gumowych, można przekonać się przeglądając oferty sklepów specjalizujących się w dostarczaniu takiego wyposażenia, jak np. MiDaTech. Fachowcy zajmujący się tym od lat bez problemu dobiorą do danego zastosowania najlepszy.