fbpx

Maszyna czyszcząca - jaką wybrać?

Na pytanie o to jaka maszyna czyszcząca będzie dla nas najlepsza nie zawsze można udzielić prostej odpowiedzi. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli tego rodzaju maszyn, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Jaką zatem maszynę wybrać? Warto przyjrzeć się przede wszystkim możliwościom jakie takie urządzenia mogą dawać i funkcjom, które dostępne są w różnych modelach.

Kto potrzebuje maszyny czyszczącej?

Sprzątanie podłogi to konieczność, która zmusza właścicieli firm do szukania różnorodnych rozwiązań. Mogą zająć się tym oczywiście uzbrojeni w miotłę i mopa pracownicy, aczkolwiek przy większych powierzchniach takie rozwiązanie najczęściej jest całkowicie nieopłacalne. Dlatego właśnie firmy dysponujące średnimi i dużymi lokalami kupują maszyny czyszczące, dzięki którym praca może być wykonana o wiele szybciej i mniejszym kosztem. W oczywisty sposób na zakupie skorzystają również firmy sprzątające.

Wielkość maszyny czyszczącej – jak wybrać?

Na rynku dostępne są obecnie maszyny różnych rozmiarów. Należy pamiętać, że aby zakup był trafiony, należy dobrać rozmiar do wielkości sprzątanej powierzchni. Mikroautomaty, czyli maszyny najmniejsze poleca się zazwyczaj do obiektów niewielkich rozmiarów.

nilfisk sc 351

Małe maszyny czyszczące wydajnie pracują na powierzchni nie przekraczającej 600 m2. Automaty średniego rozmiaru poleca się najczęściej dla powierzchni do 1500 m2. Duże urządzenia czyszczące najlepiej się sprawdzają w budynkach o powierzchni do 3200 m2. Powyżej tej liczby stosuje się zazwyczaj maszyny czyszczące samojezdne.

Opcje zasilania maszyny

Dostępne są maszyny czyszczące zasilane kablem, lub automaty akumulatorowe. Te pierwsze poleca się zazwyczaj do sprzątania niewielkich powierzchni, albo gdy sprzątanie odbywa się po godzinach pracy lokalu. Jeżeli w czasie sprzątania w budynku obecne są różne osoby (na przykład klienci w sklepie), to o wiele lepie sprawdzają się maszyny zasilane akumulatorem.

nilfisk sc401

Napęd maszyny czyszczącej – czym się kierować?

W kwestii napędu maszyny czyszczącej do wyboru mamy trzy opcje. Maszyny czyszczące bez dodatkowego napędu sprawdzą się przede wszystkim na niewielkich powierzchniach. Dotyczy to zwłaszcza maszyn o niewielkiej masie, w przypadku których operator nie będzie miał problemu z poruszaniem urządzenia.

Maszyny większe wyposażone są często w dodatkowy silnik, dzięki czemu ich poruszanie jest wspomagane. Poleca się je do pracy w budynkach o średnich rozmiarach. W największych obiektach najlepiej sprawdzają się maszyny samojezdne.

Techniczne parametry mycia podłogi

Warto tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię taką jak szerokość szczotek i ich nacisk. Szerokość mycia, jaką się uzyskuje zależy przede wszystkim od wielkości maszyny. Bardzo istotna jest natomiast kwestia nacisku szczotek. Niektóre modele wyposażone są w możliwość regulacji, dzięki czemu nacisk może być zmieniany w zależności od potrzeb – na przykład w miejscach szczególnie zabrudzonych, albo tam, gdzie delikatna powierzchnia wymaga specjalnego traktowania.

Źródło:

czyszczacamaszyna.pl