Jak sprawdzić skąd pochodzi nieznany numer telefonu?

Ile połączeń wykonujesz i odbierasz każdego dnia? Statystyczny Polak robi to mniej niż 10 razy. Mowa oczywiście o prywatnych rozmowach ze znajomymi, rodziną itd.

Czasami jednak ta liczba znacznie wzrasta, gdyż w naszym rejestrze połączeń pojawiają się liczne połączenia z nieznanych numerów, nierzadko zza granicy. Nie wszyscy traktują je jako podejrzane i oddzwaniają tam lub odbierają głuche telefony. Później nie dzieje się nic, dopóki nie przychodzi koniec miesiąca i wraz z nim rozliczenie opłat za telefon...

Naciągacze z nieznanych numerów telefonów

To już niestety codzienność. Dziś każdy może pozwolić sobie na zakup telefonu, nawet bez rejestracji karty SIM. Kiedy już posiada takie narzędzie, niemal bez przeszkód może założyć numer premium lub inny, generujący dodatkowe koszty tym użytkownikom, którzy zdecydują się na połączenie lub sms do niego. To bardzo prosty mechanizm, który opiera się głównie na ludzkiej naiwności i dobrym sercu. Naciągacze wysyłają do swoich ofiar SMS o treści, która ma zmanipulować odbiorcę i sprawić by wykonał połączenie lub wysłał wiadomość na dany numer, za co dokona bardzo dużej opłaty. Sprawcy stosują różne szablony, popularne są komunikaty o wygranych w loteriach, które trzeba potwierdzić wiadomością; sms od domniemanych członków rodziny, którzy proszą o kontakt i pomoc lub nawet podszywanie się pod charytatywne organizacje, proszące o wsparcie finansowe w postaci sms. Tak skonstruowane wiadomości z nieznanych numerów powinny zawsze budzić w nas podejrzenia. Polskie prawo coraz bardziej reguluje posiadanie numerów premium i chroni konsumentów przed oszustwami i wyłudzeniami, lecz oszuści nie zasypiają gruszek w popiele i stale wymyślają nowe sposoby by zarobić pieniądze czyimś kosztem. 

Jak sprawdzić nieznany numer telefonu?

O ile numer składający się z charakterystycznych ciągów liczbowych, zwykle pięciu cyfr zaczynających się od 9, łatwo sprawdzić, o tyle zagraniczne numery mogą stanowić już problem. Te pierwsze zwykle należą do pośredniczącego w opłatach podmiotu, którego legalność i profil bardzo łatwo sprawdzić wpisując dany numer w wyszukiwarkę. Z takich rozwiązań korzystają często fałszywe loterie i inni oszuści oferujący nam korzyść w zamian za jednego sms. Prywatne numery zza granicy to już jednak większa zagwozdka, a ich właściciel często pozostaje ukryty, szczególnie w państwach, w których nie ma nałożonego obowiązku rejestracji karty SIM. Oszuści posługujący się zagranicznymi numerami telefonów często podszywają się pod potrzebujących członków rodziny i wymuszają połączenie telefoniczne, które jak się później okazuje, może wpędzić nas w finansowe kłopoty. 
Jak sprawdzić do kogo należy ten numer? Wejdź na https://pinbook.pl/totallookup i namierz właściciela telefonu również zza granicy!

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież