fbpx

Kary za brak OC nie są niskie

Prawo nakłada na właścicieli aut obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Kto się do niego nie dostosuje, powinien liczyć się z karami. A te nie są niskie i naprawdę mogą mocno wydrenować kieszeń kierowcy. Przeczytaj więcej na ten temat.

Ile wynoszą kary za brak OC

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych stwierdza wprost, że każde auto zarejestrowane w Polsce musi być ubezpieczone polisą OC. Chroni ona przed odpowiedzialnością cywilną kierowcy w momencie, gdy spowoduje on kolizję, stłuczkę czy wypadek. W takiej sytuacji, o ile posiada OC, odszkodowanie wypłaci towarzystwo, w którym jest ubezpieczony.

Jeśli jednak sprawca zdarzenia drogowego nie ma obowiązkowej polisy, o zadośćuczynienie finansowe za powstałe z jego winy szkody musi zadbać sam. Właśnie po to, aby nie dopuszczać do sytuacji, w których sprawca jest niewypłacalny, a poszkodowany nie otrzymuje należnego mu odszkodowania, ustawodawca wprowadził obowiązek posiadania OC. Jednocześnie ustanowił kary dla kierowców, którzy tego obowiązku nie wypełniają.

O jak wysokich karach mowa? Bazę do wyliczenia grzywny stanowi minimalne wynagrodzenie brutto w gospodarce krajowej na koniec ubiegłego roku. Wysokość podstawy prezentuje się następująco w zależności od rodzaju pojazdu:

  • samochody osobowe – dwukrotność minimalnej pensji,

  • samochody powyżej 3,5 t DMC – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia,

  • inne pojazdy – 1/3 kwoty minimalnej pensji.

Kwota bazowa służy do obliczenia konkretnej kary, której wysokość zależy od tego, jak długo samochód pozostaje bez ważnego OC. Mianowicie w przypadku braku polisy przez maksymalnie 3 dni grzywna wynosi 20% kwoty bazowej (840 zł dla samochodu osobowego w 2018 r.), w przypadku przerwy od 4 do 14 dni zwiększa się do 50% (2100 zł) i osiąga 100% w razie pozostawania bez OC przez dłużej niż 14 dni (4200 zł).

Jak więc widać, kary są na tyle wysokie, że zwyczajnie nie opłaca się nie kupować OC na czas – tym bardziej, że obecnie grzywna jest nieuchronna. Urzędnicy dysponują bowiem zaawansowanym systemem, który bez ich udziału, w sposób automatyczny odnajduje pojazdy bez ważnego ubezpieczenia i informuje o tym fakcie. Kary to jednak nie wszystko – dowiedz się, czym grozi jazda bez OC oprócz tego.

Szkoda a brak OC

Pół biedy, jeśli konsekwencje jazdy bez OC ograniczą się wyłącznie do wysokich bądź co bądź kar. Znacznie większe problemy mogą pojawić się w przypadku spowodowania szkody przez kierowcę, który nie ubezpieczył swojego samochodu. W takiej sytuacji musi on być gotowy na to, że poszkodowani wysuną wobec niego żądania sfinansowania powstałych szkód i obrażeń, co może oznacza wydatki idące nie w kilka tys. zł, ale w kilkadziesiąt albo nawet kilkaset tys. zł. Dlatego jeśli niedługo kończy się ważność Twojego OC, zajrzyj na stronę najtaniejuagenta.pl i już teraz skorzystaj z najtańszej oferty.