fbpx

Czy powinieneś kupić samochód z rdzą?

Gnijący metal nie wywołuje myśli o długoterminowej niezawodności. Ale jeśli znalazłeś swój wymarzony samochód w Internecie, niestety z kilkoma rdzawymi plamami, czy naprawdę powinieneś go zdyskwalifikować?

Gnijący metal nie wywołuje myśli o długoterminowej niezawodności. Ale jeśli znalazłeś swój wymarzony samochód w Internecie, niestety z kilkoma rdzawymi plamami, czy naprawdę powinieneś go zdyskwalifikować?

Rdza powstaje, gdy metal w twoim samochodzie miesza się z tlenem lub wodą. To nie tylko nieestetycznie wygląda. Może to być poważny problem i może rozprzestrzeniać się jak wysypka. Nadmierna rdza często sygnalizuje zbliżającą się śmierć pojazdu. Jego żywotność zasadniczo się kończy.

Rodzaje rdzy

Na szczęście nie zawsze jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Niektóre plamy rdzy są łatwe do naprawy i nie stanowią większego problemu. Niektóre z tych plam rdzy pojawiają się jako małe plamy lub bąbelki na powierzchni lakieru samochodu. Czasami nazywana "kosmetyczną rdzą", nie ma wątpliwości, że jest brzydka, ale jest również dość łatwa do zlokalizowania. Takie plamki pojawiają się zwykle po uderzeniu kamyka w lakier, przez co odsłonięty metal reaguje z wodą, powietrzem i innymi zanieczyszczeniami. Chociaż osłabia on otaczającą go farbę, to nie jest wielka sprawa. Ten rodzaj korozji zwykle nie budzi obaw, ponieważ można go łatwo naprawić poprzez odpowiednie przygotowanie i ponowne malowanie. Zazwyczaj te małe plamy mogą być łatwo naprawione, a niektórym udaje się to zrobić nawet w zaciszu własnego garażu. Oczywiście najlepiej wziąć taki samochód do profesjonalnej blacharni – lakierni, na przykład w Skoda Centrum Poznań.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zbyt duży problem. Jeśli nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że odprysk kamyka wpłynął na lakier samochodu, bo na przykład przez jakiś czas nie myłeś auta i zwyczajnie nie widziałeś problemu, to jest możliwe, że taka korozja może się zdarzyć. Wpłynie to na wartość odsprzedaży i wygląd samochodu, jeśli nie zajmiesz się sprawą jak najszybciej. Może zająć trochę czasu i wysiłku, aby naprawić niektóre plamy rdzy na powierzchni lakieru, ale te rodzaje plam rdzy niekoniecznie skazują samochód na śmierć. Napraw to, a wartość samochodu wzrośnie ponownie.

Rdza nie do naprawienia

Rdza w innych miejscach samochodu nie jest tak łatwa do usunięcia. Lista obszarów problemowych jest krótka, ale weź ją sobie do serca. Kiedy korozja jest widoczna na szwach paneli nadwozia, takich jak wewnętrzna strona dna drzwi, wzdłuż błotników lub w miejscach, w których metal jest całkowicie zardzewiały, należy zacząć się martwić. Korozja cieńszych części samochodu może nawet spowodować powstanie dziury w karoserii. Jeśli wokół spawania na podłodze pojazdu występują duże obszary korozji, powinieneś bardzo się martwić, ponieważ bezpieczeństwo pojazdu zostało już naruszone. Te poważniejsze problemy są naprawiane, ale przy większych kosztach. Ponadto, jeśli kupujesz samochód z takim problemem, najprawdopodobniej nie zdołasz przeprowadzić testu bezpieczeństwa bez wcześniejszej naprawy.

Rdza karoserii jest poważnym problemem, ponieważ wpływa na integralność samochodu. Wystarczająco silna rdza może spowodować odłamanie lub pęknięcie części, co naprawdę zagraża bezpieczeństwu pasażerów i innych kierowców. Może to również znacznie zmniejszyć zdolność samochodu do ochrony cię podczas wypadku. Inne zardzewiałe elementy mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Inne obszary zainteresowania to zardzewiałe przewody hamulcowe i przewody gazowe, które mogą być drogie do zastąpienia.

Co więc z rdzą?

Więc jeśli szukasz używanego samochodu na sprzedaż, a idealny pojazd w twoim przedziale cenowym pojawia się, ale ma trochę rdzy, czy natychmiast go odrzucać? Nie od razu. Poświęć trochę czasu i odpowiednio sprawdź pojazd, który zamierzasz kupić. Określ stopień zniszczenia. Jeśli wygląda bardziej jak zwykła rdza na powierzchni, powinieneś zadzwonić do mechanika, aby dokładnie obejrzeć samochód. Jeśli znajdziesz dobrze utrzymany pojazd, który ma bardzo mało rdzy, pomóż mu pozostać bez rdzy, chroniąc go za pomocą specjalnego produktu konserwującego.

Pomoże to zabezpieczyć twoją inwestycję i da ci spokój ducha, że dokonałeś mądrego zakupu. W przypadku problemów z rdzą, lub w celu dokonania prewencyjnej konserwacji, najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. Odwiedź blacharnię – lakiernię w Skoda Centrum Poznań. Odwiedź stronę internetową www.skoda.centrumpoznan.pl.