Jakie zagrożenia wynikają z jazdy na tzw. łysych oponach

opona

Jazda na wytartych oponach – oprócz tego, że może zakończyć się mandatem, utratą dowodu rejestracyjnego i odholowaniem samochodu na parking policyjny – jest po prostu niebezpieczna. 

Ogumienie noszące ślady znacznego zużycia, starty bieżnik mający mniej niż 1,6 mm głębokości, podczas rutynowej kontroli policyjnej może okazać się problemem. Gdy będziemy uczestnikiem kolizji lub wypadku samochodowego „łyse opony” mogą stać się przyczyną poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Sezonowa wymiana opon to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo jazdy. Opony letnie zimą szybciej się zużywają, twardnieją tracąc przyczepność, natomiast wąskie nacięcia bieżnika wypełniają się śniegiem, znacznie wydłużając drogę hamowania. Opony zimowe latem pod wpływem wysokich temperatur tracą swoje właściwości. Jeżeli mamy problem z dobraniem opon do warunków atmosferycznych, warto zastanowić się nad kupnem opon całorocznych. Opony wielosezonowe posiadają cechy opon zimowych i letnich, przez co są dobrym rozwiązaniem dla
osób, którym ich sezonowa wymiana przysparza trudności.

Kontrola stanu opon w samochodzie

Opony powinno się sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Płytszy niż 1,6 mm bieżnik to przesłanka ku temu, aby takim autem nie jeździć po drogach publicznych, ponieważ stwarza to zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ogumienie najlepiej dopasowywać do warunków atmosferycznych. Opony uniwersalne sprawdzają się zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Jednak sposób ich wykonania może powodować dyskomfort podczas jazdy latem ze względu na hałas, który generują. Dlatego, jeżeli zależy nam na cichym i bezpiecznym podróżowaniu samochodem, zdecydujmy się regularną wymianę opon.

Zimą jazda na oponach, których bieżnik jest mniejszy niż 3 mm jest szczególnie niebezpieczna. Dlatego, gdy jego wysokość spadnie poniżej 4 mm najlepiej zmienić opony na nowe. Pamiętajmy, że opona nawet o średnich parametrach – jeżeli jest nowa – będzie na drodze zachowywała się dużo lepiej niż zużyte ogumienie najlepszej marki.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież