fbpx

TOP 5 usterek w samochodzie – jak ich unikać?

Awarie samochodowe zdarzają się w każdym pojeździe w wyniku zużycia elementów eksploatacyjnych oraz nadmiernemu użytkowaniu pojazdu. Z jakimi usterkami mamy do czynienia oraz jak ich unikać? W artykule przedstawimy 3 częste awarie występujące w samochodzie.

Awarie silnika

Przyczyn awarii silnika może być naprawdę sporo i wszystko uzależnione jest od stanu, a także eksploatacji tego elementu. Dochodzi najczęściej do usterek turbiny, zatarcia, zerwania paska rozrządu, czy uszkodzeń turbosprężarki. Należy również dbać o właściwy poziom oleju silnikowego, a także pozostałych płynów. Do awarii można zaliczyć również zatarcie łożyska, pęknięcie pierścienia tłokowego czy nieprawidłowości w elektronice (cewki zapłonowe, czujniki oraz sterowanie). Elementem silnika, który ulega usterkom, jest głowica samochodowa.

Oprócz awarii silnika, do czynienia możemy mieć z uszkodzeniami akumulatora – i to nie tylko podczas ujemnych lub wysokich temperatur. Niski poziom elektrolitów czy zardzewiałe zaciski to także jedna z przyczyn. Do prawidłowej pracy akumulatora przyczynia się również alternator, który  często ulega uszkodzeniom.

Awarie układu hamulcowego

Usterki związane z układem hamulcowym są bardzo poważne i nigdy nie należy ich lekceważyć. Dlatego regularnie należy kontrolować stan płynu hamulcowego, a jego ubytek i wyciek świadczy o awarii, którą należy natychmiast usunąć. Zagotowanie się płynu hamulcowego również świadczy o poważnym przeciążeniu tego układu. Zniszczeniom ulegają również tarcze oraz klocki hamulcowe, które w ekstremalnych przypadkach mogą wypaść z zacisków.

Problemy z ogumieniem

To właśnie opony stanowią częsty problem i przysparzają dużo nerwów kierowcy, szczególnie gdy są nadmierne obciążone, niedopasowane do felgi lub samochodu, mają zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie, a także, gdy są przecięte oraz przebite. Wszystko to przyczynia się do ich nieprawidłowej eksploatacji. Jazda na uszkodzonych oponach wiąże się z nadmiernym starciem bieżnika oraz grozi poważną awarią (szczególnie podczas dłuższych tras i większej prędkości).

Usterki układu napędowego

Awarie układu napędowego nie zawsze są od razu zdiagnozowane. Bicie, stukanie czy szumy to nie tylko objawy usterek wału napędowego, ale również innych podzespołów w samochodzie. Dlatego zazwyczaj podczas serwisowanie czy przeglądu tego typu usterki zostają niezauważone lub pomijane. Jednak bardzo często dochodzi do uszkodzeń wału napędowego. Pojawia się luz w przegubie i wielopuście, co często doprowadza do charakterystycznego bicia wału. W przypadku wałów napędowych często dochodzi do uszkodzeń krzyżaka oraz łożyska, łączników i podpory. Wał w pojeździe nie zawsze warto wymieniać na nowy, a jedynie zdecydować się na jego regenerację, w której specjalistami są https://takiewaly.pl/. Z pewnością skutecznie usuną awarie oraz odpowiednio zregenerują elementy układu napędowego.

Usterki sprzęgła i skrzyni biegów

Sprzęgło ulega awariom w wyniku intensywnej eksploatacji szczególnie w mieście, gdzie jesteśmy zmuszeni do jego częstego używania. Częste ruszanie oraz pozostałe manewry (np. na „półsprzęgle”) nie ułatwiają pracy tego elementu. Podjazdy, wzniesienia czy dynamiczna jazda na skrzyżowaniach z pewnością skraca żywotność sprzęgła. Wraz z nim usterkom często ulega skrzynia biegów.

Dbaj o swój samochód! Zapobieganie usterkom

Samochód szybko podlega zużyciu i eksploatacji wielu podzespołów, w szczególności, gdy nieodpowiednio go serwisujemy. Gdy w ciągu roku przemierzamy wiele tysięcy kilometrów lub często udajemy się w dłuższe trasy, przed każdą podróżą warto odwiedzić warsztat samochodowy. Pozwoli nam to na wykrycie wszelkich nieprawidłowości odpowiednio wcześniej, a jazda pojazdem stanie się o wiele bezpieczniejsza oraz komfortowa. Dlatego regularnie należy oddawać swój samochód do przeglądu oraz pilnować terminu badania technicznego.

źródło zdjęcia: freepik.com