fbpx

Internet dla całej Gminy Oborniki?

Jedną z wyborczych obietnic obecnie urzędującego Burmistrza Obornik Tomasza Szramy jest wprowadzenie na terenie gminy bezpłatnego dostępu do Internetu. Czy mamy do czynienia ze spełnieniem obietnicy?

W sierpniu została podpisana między Gminą Oborniki a firmą Profit Group umowa dotyczącą ustawienia 8 masztów na budynkach użyteczności publicznej, które zapewnią Internet w całej gminie. Darmowy dostęp do Internetu uzyskają takie instytucje jak: Szkoła Podstawowa w Maniewie, Szkoła Podstawowa w Sycynie, Szkoła Podstawowa  w Chrustowie, Zespół Szkół w Kiszewie i Zespół Szkół w Obornikach oraz świetlice wiejskie w Rożnowie, Urbaniu i Bąblinie.

Firma Profit Group Jarosław Sawa realizuje unijny projekt p.n. „Zapewnienie szerokopasmowego Internetu, celem likwidacji białych plam w zachodniej Wielkopolsce”. Gminy, które zostaną objęte zasięgiem to: Damasławek, Duszniki, Granowo, Kamieniec, Kaźmierz, Kuślin, Lubasz, Mieścisko, Oborniki, Obrzycko, Opalenica, Rakoniewice, Skoki, Skoki, Szamotuły i Wapno. Gminy, na terenie których realizowany jest projekt zostały wskazane przez Urząd Marszałkowski jako tzw. białe plamy.

Internet do domów dostarczany będzie drogą radiową. Urządzenia, które będą użyte do budowy sieci, wykorzystują fale radiowe o częstotliwości 5GHz. Ich emisja nie zakłóca pracy telefonii komórkowej, urządzeń telewizyjnych czy radiowych. Tego typu łącze jest już znane Oborniczanom.  Pozwala ono uzyskać szybkie połączenie bez konieczności budowania sieci łączy stałych. Sieć oparta o anteny kierunkowe ma jedna wadę – na drodze między nadajnikiem z odbiorcą nie może być przeszkód, np. drzew.

Proponowane rozwiązania powinny być rozszerzone o szkoły będące pod nadzorem Powiatu. Rodzą się również kolejne pomysły, takie jak multimedialne kioski czy udostępnienie łącza dla OOK czy OCS.

red. Marcin Pelcner