Skip to main content

Treść na stronie www – jak „widzi” ją Google?

| Artykuł sponsorowany | Internet

Content w serwisie internetowym to – obok silnego profilu linkowego domeny – jeden z najważniejszych czynników rankingowych, wpływających na skuteczne pozycjonowanie w Google. Wyszukiwarka preferuje witryny wypełnione unikalną i odpowiadającą aktualnym standardom SEO treścią, którą weryfikuje pod kątem kilku istotnych kryteriów. Jakich? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

 Unikalność treści w serwisie internetowym

Podestowym czynnikiem, dzięki któremu strona www dobrze indeksuje się w wynikach wyszukiwania, jest oryginalna treść. Powinna być przede wszystkim wolna od plagiatu. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy w kilku sklepach internetowych znajdujemy identyczne lub niemal takie same opisy tego samego produktu – prawdopodobnie skopiowane z materiałów otrzymanych od producenta lub ze stron konkurencji. Należy unikać takiego działania, inwestując w stworzenie własnych treści, które nie tylko zwiększa popularność witryny, ale jednocześnie uczynią ją bardziej wartościową w „oczach” robotów wyszukiwarki.

Jakość tekstów na stronie www

Nie tylko unikalność treści stanowi bardzo istotny element relacji pt. Google a SEO. Równie ważna jest jakość umieszczanych na witrynie opisów, artykułów czy informacji. Warto pamiętać o tym, że content tworzony jest przede wszystkim dla użytkownika – dopiero potem dla wyszukiwarek. Treści zgodne z zasadami pozycjonowania sprzyjają osiąganiu wysokich pozycji, jednak powinny przede wszystkim odpowiadać na potrzeby internautów.

Aktualność contentu

Algorytm wyszukiwarki jest tak skonstruowany, by preferował treści, które są regularnie rozbudowane. Dla Google to znak, że witryna „żyje”, dlatego warto raz na jakiś czas rozbudować najważniejsze informacje w serwisie. Oczywiście nie da się robić tego w nieskończoność, dlatego – tam, gdzie jest to możliwe – warto postawić na content generowany przez użytkowników – np. dodając sekcję komentarzy lub recenzji. Podpięcie pod stronę firmową lub e-sklep bloga z regularnie publikowanymi, nowymi artykułami również pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie w Google.

Słowa kluczowe

Projektując treści na stronę internetową, należy zadbać o ich odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi (ang. keywords). Algorytm rozróżnia nie tylko same frazy, ale również ich odmiany, synonimy oraz tzw. common words – popularne słowa powiązane z danym produktem lub usługą. Je również warto umieszczać w tekście. Nie można jednak przesadzać z nasyceniem, ponieważ blok tekstu „przeładowany” frazami stanie się bezużyteczny dla użytkownika. Wyszukiwarka potraktuje go z kolei jako sztuczne zawyżanie liczby keywordsów, co może skutkować obniżeniem pozycji naszej domeny.

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc treść na stronę www?

Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy oraz czynniki wpływające na pozycjonowanie stron a SEO, UX czy webdesign nieustannie ewoluują. Sprawia to, że przy budowie contentu do internetu trzeba uwzględniać coraz to nowsze aspekty, takie jak m.in.:

- długość artykułów i opisów,

- odpowiedni rozkład słów kluczowych w tekście,

- unikanie zjawiska „kanibalizacji” słów kluczowych,

- właściwe formatowanie (umieszczanie nagłówków H1, H2, H3 itd., unikanie długich bloków tekstu, wypunktowania, listy numerowane).

Zastosowanie się do tych wskazówek znacznie ułatwi pozycjonowanie i pomoże w zdobyciu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Bo przecież – jak mówi stara zasada marketingu online – „Content is a king”!

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

 

Jak wygląda kultura pracy w IT?

Jeśli chciałbyś rozpocząć karierę w branży IT, koniecznie zapoznaj się z kulturą pracy charakterystyczną dla tego sektora. Dzięki temu szybko odnajdziesz się w nowym środowisku, co znamiennie wpłynie także na Twoją wydajność. Przekonaj się, na czym polega komunikacja między pracownikami w IT i cz...

Jak założyć i rozkręcić własny sklep online?

W ostatnich latach zakupy już na dobre przeniosły się do sieci. Zamawianie potrzebnych towarów i usług bez wychodzenia z domu jest proste i wygodne, nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego.

Czemu Twój sklep internetowy nie sprzedaje?

Dobrze zbudowana strona internetowa, to niestety nie jest gwarancja odnoszenia sukcesu w branży sprzedaży internetowej. Okazać się może, że pomimo starań i włożenia dużej ilości pracy, nasz sklep internetowy nie sprzedaje, a co za tym idzie my sami nie zarabiamy. Myślisz, aby zrezygnować z prowad...

Trendy w marketingu internetowym: jak utrzymać się na szczycie?

Świat marketingu online zmienia się dynamicznie. Kluczem do sukcesu w tak rozwijającej się branży jest więc ciągłe aktualizowanie wiedzy i dostosowywanie strategii do najnowszych trendów. Ale jak utrzymać się na szczycie w tej nieustannie ewoluującej dziedzinie?

E-commerce na międzynarodowym rynku: wyzwania logistyczne i sposoby ich pokonania

Cross border commerce to z punktu widzenia wielu polskich firm szansa znalezienia kolejnego obszaru rozwoju. Jednocześnie rozpoczęcie działalności e-commerce na międzynarodowym rynku wiąże się z wieloma wyzwaniami, szczególnie w obszarze logistyki. Na które potencjalne bariery warto...

Jak klienci trafiają na Twoją stronę www? Poznaj pozycje strony!

Pozyskiwanie klientów z wyszukiwarek to bardzo ważna część strategii budowania każdej marki. Czy chodzi o ogromny biznes, czy małą, lokalną firmę. Warto wiedzieć jak trafiają do Ciebie Twoi klienci i w jaki sposób znajdują Twoją stronę w internecie. Opowiem Ci jak sprawdzić pozycje ...

SEO i Google Ads – podstawowe różnice

Marketing internetowy przyjmuje wiele form. Bardzo często właściciele witryn decydują się na usługi SEO (ang. Search Engine Optimization). Wielu z nich korzysta także z Google Ads. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega zarówno jedna, jak i druga forma reklamy, a także wskażemy najważnie...