Skip to main content

Aktywnie i bezpiecznie - jakie sporty uprawiać w okolicy Obornik?

Wraz z końcem lata często rezygnujemy z aktywności na świeżym powietrzu. Zupełnie niesłusznie, bo obcowanie z przyrodą bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie. W okolicy Obornik jest wiele miejsc, które warto odwiedzać przez cały rok. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować strój do mniej łaskawej aury, bo jak wiadomo - nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Sprawdź, które trasy są warte uwagi i jak przygotować się do jesiennych i zimowych wycieczek.

Odzież sportowa na chłodne dni

Ubiór sportowy wiosną, jesienią czy zimą składa się z kilku warstw i przypomina codzienną “cebulkę”. Podstawę zawsze stanowi bluza docieplająca i spodnie turystyczne, pod które trzeba założyć bieliznę termoaktywną - koszulkę z długim rękawem i getry. Na to oczywiście wkładamy kurtkę, która chroni przed wiatrem oraz opadami i zakładamy takie dodatki, jak czapkę, szalik (chustę), rękawiczki. Większość tych elementów stroju może być używana przez cały rok. Przykładowo - spodnie trekkingowe i kurtka softshellowa są idealnym wyborem na niemal każdą pogodę i wyprawę (poza tymi, które odbywają się w temperaturach ekstremalnie wysokich lub niskich). Dla amatorów pieszych wędrówek podstawą są także niskie buty trekkingowe, które zagwarantują dobrą przyczepność na mokrych liściach czy oblodzonych ścieżkach.

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie posiadają jeszcze profesjonalnego stroju - poza sezonem, czyli w okresie jesiennym, poszczególne elementy ubioru można kupić znacznie taniej. Gdzie szukać wyprzedaży? Przede wszystkim w sklepie górskim (outdoorowym), który każdego sezonu odświeża kolekcję ubrań. Można liczyć tam na dużo większe rabaty niż w sklepach turystycznych, nastawionych na całoroczną sprzedaż. Promocje w sklepach górskich często sięgają 40-50%, a czasem wynoszą jeszcze więcej. Dla przykładu - kupon rabatowy spodni trekkingowych sprawia, że za świetny model można zapłacić nie 300-400 zł, ale o ok. 150 zł mniej. Podobnie jest z niskimi butami trekkingowymi, które na nizinach można wykorzystywać przez cały rok, ale w górach sprawdzają się najlepiej w sezonach cieplejszych i dlatego jesienią są znacznie przeceniane. Warto więc zapoznać się z ofertą górskich sklepów internetowych. A mając już zgromadzoną sportową wyprawkę można rozejrzeć się za najciekawszymi atrakcjami w okolicy.

Aktywny wypoczynek na terenie Puszczy Noteckiej - spacery, rower, nordic walking i jazda konna

Na terenie Obornik znajduje się aż pięć rezerwatów Puszczy Noteckiej. Tędy biegną trasy rowerowe i piesze, po których można po prostu spacerować, biegać czy uprawiać nordic walking. Do wyboru są ścieżki krótko- lub długodystansowe, o różnym stopniu trudności. Wybierać można oczywiście wśród utartych szlaków lub trasy łączyć indywidualnie.

Dla miłośników nordic walking albo dogtrekkingu (czyli dłuższych spacerów z ulubionym czworonogiem) rekomendowane są dwie trasy - zielona oraz czerwona. Obie polecane są przez Stowarzyszenie Włóczykije, do którego warto się zapisać, jeśli lubisz wyprawy w grupie.

Dla rowerzystów na terenie Obornik wyznaczonych jest znacznie więcej tras. Ścieżki biegną zarówno przez miasto, jak i całkiem “dzikie” rejony. Trasy są zróżnicowane pod względem długości - począwszy od kilkunastu kilometrów do niemal 100 kilometrów. Większość ścieżek rowerowych przebiega przez dziewicze krajobrazy, wśród których nawet zimą można bez obaw oddychać pełną piersią, bo zanieczyszczenie powietrza jest minimalne.

Z kolei dla wielbicieli pieszych wędrówek dostępne są ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze wytyczone w Puszczy Noteckiej. Po drodze podziwiać można nie tylko piękną przyrodę, ale też pomniki historii. Wczesną wiosną warto udać się też do Rezerwatu Śnieżycowy Jar, gdzie masowo kwitną śnieżyce, niespotykane nigdzie indziej w rejonie Wielkopolski.

W okolicy Obornik znajduje się też wiele szlaków konnych i stajni, w których możliwa jest nauka jazdy konnej. To świetny sport nie tylko na lato. Niektóre stajnie oferują wyprawy po Puszczy Noteckiej, choć zarezerwowane jest to dla bardziej zaawansowanych jeźdźców. Dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z jazdą konną, skierowane są kursy w okolicy szkół jeździeckich. Warto rozejrzeć się po okolicy i znaleźć aktywność, która umili jesienne i zimowe dni.

 

 

Tegoroczne wakacje Polaków to częściej krótsze pobyty zamiast tygodniowych wyjazdów

Sezon turystyczny w Polsce wciąż trwa, branża dokonuje jednak pierwszych podsumowań. Pogoda zapewniła pozytywny początek sezonu, później jednak stała się bardziej kapryśna. Większość turystów rezerwuje kwatery z kilkudniowym wyprzedzeniem, wybiera też krótsze poby...

Z buta na Śnieżkę

Przemaszerować 362 kilometry z Obornik na Śnieżkę w 10 dni to jest spore wyzwanie. Dystans ten pokonał mieszkaniec Obornik. Zachęcamy do przeczytania relacji z tej niesamowitej wyprawy.

Lake Park - rodzinny wypoczynek nad jeziorem

Spędzenie wakacji nad jeziorem to doskonały sposób na odcięcie się od miejskiego zgiełku i zrelaksowanie się wśród natury. Jeziora to nie tylko piękne krajobrazy, ale również idealne miejsca na uprawianie sportów wodnych, jak również na wędkowanie. Dla rodzin z ...

W 2022 roku Polacy wrócili do masowego podróżowania

Po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią w 2022 roku Polacy wrócili do masowej turystyki, a popyt na podróże lotnicze zanotował skokowy wzrost. Najchętniej wybierane kierunki, czyli m.in. Włochy, Hiszpania i Grecja, się nie zmieniły, ale pojawiły się te...

III Rajd Pieszy Śladami strzygoni po Puszczy Noteckiej

 27 sierpnia 2022 odbędzie się trzecia edycja pieszego rajdu po Puszcze Noteckiej Śladami Strzygoni.

Polacy masowo wyrabiają paszporty nie tylko dla siebie, ale i dla zwierząt

W ostatnich tygodniach Polacy ustawiają się w długich kolejkach pod urzędami paszportowymi, które przestają się wyrabiać z obsługą interesantów. Podobny problem ma w tej chwili także Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, która wystawia paszporty dla zwier...

Hotele wznawiają działalność. Turyści masowo rezerwują pobyty weekendowe, ale muszą się liczyć ze wzrostem cen

– Proszę się nie dziwić, że czasami ceny mogą być wygórowane. Hotelarze chcą w jakiś sposób odrobić straty, naturalnie zdroworozsądkowo – mówi Adam Latek, członek Polskiej Izby Hotelarzy. Otwarcie hoteli i&nbs...