Przejdź do głównej treści

Czy wspinaczka górska ma limit wiekowy? Sprawdziliśmy

| Artykuł sponsorowany | Turystyka

Wspinaczka górska to jedna z najciekawszych, ale jednocześnie najbardziej wymagających form aktywności fizycznej. W tym sporcie liczy się połączenie techniki, wytrzymałości, siły i… odporności psychicznej. Wspinaczka górska cieszy się popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych. Czy istnieje limit wiekowy dla tego typu aktywności? Wyjaśniamy.

Zdolność do wspinaczki – kiedy najlepiej?

Formalnie wspinaczka górska nie ma limitu wiekowego. Przygodę ze sportem można zacząć zarówno, będąc dzieckiem, jak i emerytem. Klucz to nie wiek, a nasz stan zdrowia, kondycja fizyczna i odpowiednie przygotowanie.

Wspinaczka górska jest sportem wymagającym, jednak dostosować ją można do swoich możliwości. Dla jednych dobre będą łagodne szlaki i podejścia, natomiast dla innych lepsze okazują się np. zaawansowane technicznie ściany skalne.

Jeśli chodzi o dzieci, najczęściej rozpoczynają treningi wspinaczki w wieku 5-6 lat – wtedy też uczą się podstaw bezpieczeństwa. Jednak coraz częściej zaobserwować można ludzi po 50. czy 60. roku życia, którzy dopiero zaczynają zdobywać szczyty np. w ramach realizacji marzeń z młodości.

Wspinaczka nie polega tylko na… wspinaniu się

Przed rozpoczęciem przygody ze wspinaczką górską należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem. To konieczność, zwłaszcza gdy np. masz problemy z sercem, kręgosłupem lub stawami. Istotna jest też koordynacja ruchowa i dobra kondycja, jednak dzięki systematycznym ćwiczeniom można to wypracować.

Jesteś seniorem? Rozpocznij od łagodniejszych form wspinaczki, np. trekkingu górskiego. Po nabraniu doświadczenia i większej pewności siebie, o ile pozwala na to twój stan zdrowia, możesz stopniowo zwiększać poziom trudności.

Wspinaczka górska nie polega wyłącznie na pokonywaniu ścian skalnych. To również inne aktywności towarzyszące, które np. poprawiają koordynację, równowagę i ogólną sprawność. Zaliczyć można do nich slackline – chodzenie po napiętej taśmie rozciągniętej między dwoma punktami. Wspinacze często praktykują takie ćwiczenia, aby lepiej zapanować nad ciałem i koncentracją. Slackline może być doskonałym uzupełnieniem treningu wspinaczki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wspinaczka górska polega również na m.in. pokonywaniu lęków, przełamywaniu barier i dążeniu do celu. To wszystko daje ogromną satysfakcję ze sportu, ale też pozwala budować charakter. Jeśli chodzi o kwestie emocjonalne, starsi zwykle mają przewagę nad młodszymi wspinaczami – głównie dzięki większemu doświadczeniu życiowemu, umiejętności panowania nad sobą w stresujących sytuacjach i wypracowanej cierpliwości.

Czy wspinaczka górska ma jednak jakiś konkretny limit wiekowy? Nie, nie został on odgórnie narzucony, więc można wspinać się niezależnie od daty urodzenia. Każdy, kto ma na to chęć i zdrowie, może zacząć przygodę ze wspinaczką górską. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i respektowanie własnych możliwości.

Wspinaczka górska daje wiele więcej, niż myślisz. To ćwiczenie sprawności fizycznej, ale też poczucie wolności, kontakt z naturą i niesamowita satysfakcja z kolejnych postępów. W przypadku tego sportu wiek może być tylko… liczbą.

Pogoda dopisała. Pomogły też apele o nierezygnowanie z wyjazdów. Tak udało się zatrzymać masowe odwoływanie rezerwacji na południu Polski. Jednak regiony poszkodowane przez powódź nie mogą liczyć na szybki dopływ gotówki, bo turyści zamiast Karpacza czy Szklarskiej Poręby, chętniej wybierają teraz…
Planowanie ekwipunku na wyjazd bywa wyzwaniem. Zwłaszcza gdy chce się przyjemnie spędzić czas na polu namiotowym. Choć biwakowanie potrafi sprawić wiele radości, wymaga dobrego przemyślenia wyposażenia i zawartości plecaka. Kluczem do komfortu są oczywiście odpowiednie ubrania.
Samotna wędrówka przez 361 kilometrów przez zachodnią Wielkopolskę ze szczytnym przesłaniem zachęcenia do pomocy chłopcu z porażeniem mózgowym i innymi schorzeniami.
Sezon turystyczny w Polsce wciąż trwa, branża dokonuje jednak pierwszych podsumowań. Pogoda zapewniła pozytywny początek sezonu, później jednak stała się bardziej kapryśna. Większość turystów rezerwuje kwatery z kilkudniowym wyprzedzeniem, wybiera też krótsze pobyty…
Przemaszerować 362 kilometry z Obornik na Śnieżkę w 10 dni to jest spore wyzwanie. Dystans ten pokonał mieszkaniec Obornik. Zachęcamy do przeczytania relacji z tej niesamowitej wyprawy.
Spędzenie wakacji nad jeziorem to doskonały sposób na odcięcie się od miejskiego zgiełku i zrelaksowanie się wśród natury. Jeziora to nie tylko piękne krajobrazy, ale również idealne miejsca na uprawianie sportów wodnych, jak również na wędkowanie. Dla rodzin z dz…
Po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią w 2022 roku Polacy wrócili do masowej turystyki, a popyt na podróże lotnicze zanotował skokowy wzrost. Najchętniej wybierane kierunki, czyli m.in. Włochy, Hiszpania i Grecja, się nie zmieniły, ale pojawiły się też…