fbpx

Jesteśmy w Jakuszycach

Jakuszyce meta 35 Biegu Piastów 201135 Bieg Piastów w Jakuszycach jest wielkim świętem biegów narciarskich w Polsce, można śmiało powiedzieć, że Jakuszyce są stolicą Polski tej dyscypliny. Start do wszystkich biegów odbywa się z Polany Maliszewskiego. Nazwa pochodzi od nazwiska miejscowego Leśniczego. Program tego wielkiego święta narciarzy jest bardzo bogaty. W całej imprezie zgłoszonych jest około 5000 zawodników.

Już w piątek 4.03.2011 odbył się pierwszy bieg stylem klasycznym na 10 km. Bieg rozpoczął niewidomy Grzegorz, który był asekurowany na całej trasie przez opiekuna – BRAWA DLA GRZEGORZA. Zwycięzca pokonał trasę w 27:41 minut. Pierwsze trzy miejsca zajęli Polacy. Dystans ten we wcześniejszych latach nie był rozgrywany, jego powrót do programu zawodów ucieszył wiele osób chcących wziąć udział w tej imprezie a obawiających się że nie dadzą rady przebiec 26 kilometrów.

W sobotę odbędą się dwa biegi i przedszkole narciarskie. Biegi w stylu klasycznym na 50km i 26km, start na 50-ke już o 9: 30 natomiast 26 kilometrów rozpocznie się o godzinie 13. Powiat Obornicki reprezentują Sławomir Paprzycki i moja skromna osoba Marcin Pelcner :). Obaj biegniemy na dystansie 26 kilometrów. Na tym trasie biegnie również pracownik Nadleśnictwa Oborniki Arkadiusz Pohl. Trasy biegów na 26 i 50 kilometrów częściowo pokrywają się. Warunki pogodowe w Jakuszycach powodują, ze ślady narciarskie pokryte są lodem,  kilka niebezpiecznych zakrętów zaraz po ostrych zjazdach powoduje, że będzie trzeba mocno uważać.

W niedzielę odbędą się biegi w stylu dowolnym – popularnie nazywanym "łyżwą". Odbędzie się bieg na 50 i na 30 kilometrów, w żadnym z nich nie bierze udział nikt z terenu Powiatu Obornickiego.

35 Bieg Piastów jest imprezą, która stanowi doskonałą okazję dla wyłonienia najlepszych biegaczy z wielu grup zawodowych. Swoje klasyfikacje mają budowlańcy, górnicy i leśnicy. Dla leśników będzie to już XV Bieg Leśników oraz VII Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w biegach narciarskich.

Trzymajcie za nas kciuki!! Relację z biegu można obserwować na żywo w internecie na stronie http://www.online.datasport.pl, jeżeli ta strona nie zadziała, proszę szukać linku na stronie głównej Biegu Piastów - http://www.bieg-piastow.pl/

Marcin Pelcner