fbpx

W Jakuszycach rozpoczynają się święta narciarzy biegowych.

W Jakuszycach rozpoczynają się święta narciarzy biegowych.Już za kilka godzin rozpoczną się w Jakuszycach dni świąteczne dla narciarzy biegowych, tak nazywa się w tym środowisku pierwszy weekend marca.

To już 37 raz pasjonaci biegówek przyjeżdżają do Jakuszyc. Kilka tysięcy osób od piątku zaczyna rywalizacje w amatorskich biegach narciarskich rozgrywanych w ramach Biegu Piastów.

W piątek 1 marca 2013 roku odbędą się biegi na najkrótszym dystansie 10 km. W sobotę 2 marca bieg główny na 50 km, a w niedzielę 3 marca na 26 km. Te wszystkie biegi techniką klasyczną. W niedzielę odbędzie się również bieg na dystansie 30 km techniką dowolną.

Łącznie we wszystkich biegach weźmie udział około 5600 osób, z czego najwięcej biegnie na 50 km techniką klasyczną – około 1800 zawodników, na 26 km liczba zgłoszonych jest niewiele mniejsza.

Dla wielu organizacji czy grup zawodowych jest to okazja do przeprowadzenia dodatkowej klasyfikacji, tak jest np. z leśnikami wśród których bieg na 26 km techniką klasyczną jest rywalizacją w ramach XVII Biegu Leśników. W tym biegu udział biorą dwaj pracownicy Nadleśnictwa Oborniki: Marcin Pelcner i Arkadiusz Pohl, oraz pracownik innego Nadleśnictwa Sławomir Paprzycki. Marcin Pelcner bierze również udział w biegu na 50 km, a Arkadiusz Pohl w biegu na 10 km.

Analizując listy startowe nie odszukaliśmy więcej przedstawicieli naszego powiatu. Wymienieni wyżej biorą udział w tej imprezie już nie pierwszy raz, każdy po cichu liczy na poprawienie zeszłorocznych wyników. Sam udział w Biegu Piastów to spore wyzwanie, dlatego ukończenie biegu na 50 czy 26 km należy uznać za wielki sukces.

Poniżej kilka fotografii z Jakuszyc.