Fascynacje Mariana Opani

opania1

Aktor filmowy i teatralny. Urodził się 1 lutego 1943roku w Puławach. Ukończył  Państwową  Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról filmowych i teatralnych.

W teatrze zadebiutował rolą Edwarda w ,,Edwardzie II” Christophera Marlowea w reżyserii Stanisława Bugajskiego 1964r. Jeszcze jako student wystąpił pierwszy raz w filmie w roli Miśka w ,,Miłości dwudziestolatków” Andrzeja Wajdy 1962r.

Kolejne wspaniałe kreacje to rola Węgiełka w ekranizacji powieści Bolesława Prusa ,,Lalka” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa 1968r. czy Harcerza Truchaczka  w ,,Sąsiadach” Aleksandra Ścibora- Rylskiego 1969r. Za tę rolę Opania otrzymał  prestiżową nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego.

Jedną z bardziej znanych kreacji  Marian  Opania stworzył w filmie Andrzeja Wajdy ,, Człowiek z żelaza”. Redaktor Winkel  pracujący dla Radiokomitetu, alkoholik, sługus systemu oddelegowany z Warszawy do strajkujących stoczniowców w celu zebrania   materiałów kompromitujących  przywódców strajku.

Opania z powodzeniem znajduje się w rolach komediowych: serial telewizyjny ,,Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei 1986r. ,,Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego 1991r. czy ,,Sauna” Filipa Bajona1992r.

Aktor zyskał olbrzymią sympatię jako Profesor Zybert z telewizyjnego serialu ,, Na dobre i na złe”.

Dorobek teatralny to wspaniałe kreacje w warszawskim Teatrze Studio w spektaklach Józefa Szajny: ,,Witkacym” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza 1972r. czy ,,Dobrodzieju złodziei” wg Karola Irzykowskiego 1975r. W teatrze Ateneum po mistrzowsku wcielił się w role Legendra w ,,Śmierci Dantona” Georga Buchnera w reżyserii Kazimierza Kutza 1982r.  czy  Dyndalskiego w ,,Zemście” Aleksandra Fredry wyreżyserowanej przez Gustawa Holoubka 1990r.

Aktor z powodzeniem interpretuje piosenkę aktorską oraz występuje w kabaretach.

Marian Opania (2)

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież