XXIII Ognisko pod dębem Przemysł II

marlewo ognisko pod dębem

W Marlewie uczczono po raz dwudziesty trzeci śmierć króla Przemysła ll.

Pod starym, potężnym dębem "Przemysł II" w Marlewie już po raz dwudziesty trzeci spotkali się miłośnicy historii, aby wspólnie uczcić kolejną rocznicę śmierci Przemysła II - czwartego koronowanego władcy w historii Polski. Lokalna legenda mówi, że właśnie pod tym dębem w dniu 8 lutego 1296 roku, czyli 722 lata temu, ranny Przemysł II stracił życie.

Rocznicowe wydarzenie zorganizowane 10 lutego 2018 roku zostało przygotowane jak zawsze w każdym szczególe. Całe wydarzenie poprowadził Jerzy Dąbrowski-jako rogoziński kasztelan wraz z dyrektorem RCK Marcinem Matuszewskim jako kapelanem. Fragment książki Elżbiety Cherezińskiej pt. „Korona śniegu i krwi” dotyczący wydarzeń w Rogoźnie, jako wspomnienie śmierci naszego patrona, odczytała Bronisława Peplińska-kasztelanowa rogozińska. Zimową aurę rozgrzali wojowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych-Drużyna Wojów Grodu Wałcz​ oraz pracownicy Muzeum Regionalnego w Rogoźnie, swoimi pokazami średniowiecznych potyczek. Spotkanie zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek oraz rywalizacja w przygotowanych średniowiecznych konkurencjach rzutem nożami, siekierką czy włócznią. Tradycyjne ognisko w Marlewie co roku przyciąga rzesze mieszkańców naszej gminy, którzy szczycą się lokalną historią związaną z królem Przemysłem II.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kultura

Kino 9D już od poniedziałku w OOK

04-10-2018 | Wyświetleń:401

Obornicki Ośrodek Kultury zaprasza na niezwykłą przygodę z kinem 9D.

Mariusz Szczygieł i spotkanie z czeską kulturą …

03-10-2018 | Wyświetleń:275

Mariusz Szczygieł będzie gościem gościem czeskiego wieczoru w ramach Spotkań z kulturą w Obornickim Ośrodku Kultu...

Pokój zagadek od 6 października w Obornikach

01-10-2018 | Wyświetleń:667

W ofercie Obornickiego Ośrodka Kultury znajdziemy w październiku m.in. Pokój Zagadek.

Czas na oficjalne otwarcie Placu K. Marcinkowskieg…

28-09-2018 | Wyświetleń:1714

W Rogoźnie zostanie dziś oficjalnie otwarty Plac Karola Marcinkowskiego.

Teatr Polska znów w Obornikach. Zapraszamy na 3 s…

27-09-2018 | Wyświetleń:456

Teatr Polska znów zawita w Obornikach. Pierwszy spektakl już 7 października w OOK.

Trwa remont objezierskiego Domu Kultury

19-09-2018 | Wyświetleń:532

Objezierski Dom Kultury ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.