Rogozińskie Muzeum ma już 35 lat

Rogozinskie muzeum ma juz 35 lat fot. powiat obornicki

Rogozińskie Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz ma już 35 lat.

Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, którego siedziba mieści się w zabytkowym, dawnym ratuszu, jest częścią Rogozińskiego Centrum Kultury, podobnie jak Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna. Muzeum powstało 29 stycznia 1983 roku, a przez 35 lat działalności zorganizowało 250 wystaw czasowych.

Uroczystość z okazji 35-lecia działalności tej zasłużonej dla miasta i powiatu placówki kultury odbyła się w salach wystaw czasowych. W jubileuszowym spotkaniu, które prowadził dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Marcin Matuszewski, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnego życia społeczno-kulturalnego, osoby współpracujące z muzeum i współautorzy wystaw, a także przedstawiciele placówek, instytucji i zaprzyjaźnionych organizacji, w tym Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, MGOK w Murowanej Goślinie, WTZ w Wiardunkach, Spółdzielni Mieszkaniowej w Rogoźnie, Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna, Bractwa Kurkowego Rogoża, koła LOP oraz gminnych placówek oświatowych. Życzenia świętującym jubileusz rogozińskim muzealnikom złożyli m. in. przewodniczący Rady Powiatu Obornickiego Gustaw Wańkowicz, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, i reprezentujący wojewódzki LOK płk Bogdan Mrowiec. Goście w swoich przemówieniach podkreślali wybitną rolę muzeum w dziedzinie utrwalania i pielęgnowania lokalnego dziedzictwa historycznego, przyrodniczego, kulturowego i etnograficznego.

Przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz złożył gratulacje oraz serdeczne życzenia obecnym i byłym pracownikom placówki, a także osobom i instytucjom, które na przestrzeni lat zaangażowane były w bogatą działalność społeczno-kulturalną muzeum. Podkreślił, jak niezwykle istotna jest rola muzeum w zakresie dokumentowania i badania zagadnień związanych z historią regionu oraz jego dziedzictwem przyrodniczym i etnograficznym, co jest jednocześnie ocalaniem od zapomnienia ważnych elementów naszej lokalnej tożsamości.

Podczas obchodów pojawiał się też temat trwającego remontu placówki połączonego z rewitalizacją pl. Marcinkowskiego. Z kolei wicedyrektor RCK Angelika Pilarska w skrócie przypomniała historię muzeum oraz podkreśliła, że przez 35 lat placówkę odwiedziło 180 tysięcy zwiedzających, a na przestrzeni swojego istnienia muzeum, obok posiadania trzech wystaw stałych, zorganizowało również aż 250 ekspozycji czasowych. Pierwsza z nich odbyła się już w roku 1984, czyli rok po otwarciu placówki. Wiele wystaw zawierało niezwykle cenne eksponaty, inne prezentowały cuda przyrody, dzieje ludzi, organizacji i stowarzyszeń, a wszystkie razem składają się na bezcenny, wieloletni dorobek.

Przewodniczący Rady Muzeum Władysław Ruks wspominał osoby, które zasłużyły się dla powstania i pierwszych lat funkcjonowania placówki, a wśród nich patronkę Wojciechę Dutkiewicz, której zbiory były podstawą muzealnej kolekcji, Mariana i Irenę Mianowskich, pierwszego kustosza Jana Hinczewskiego, Bogdana Wilhelma i fotografa Mariana Kuźniara. Część oficjalna spotkania zakończyła się toastem za pomyślność placówki w kolejnych latach. Następnie goście obejrzeli jubileuszową, 250-tą wystawę czasową, na której prezentowane są rysunki i obrazy Marka Derbicha- artysty-amatora z Murowanej Gośliny.

Budynek, w którym mieści się muzeum, został wzniesiony w formach późnoklasycystycznych w latach 1826-1828, rozbudowany w latach 1911-1913. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi od kasy miejskiej z 1914 roku oraz krzesła z Sali sesyjnej z końca XIX wieku. Na dachu znajduje się wieżyczka z zegarem. W 2007 roku w bruk przed głównym wejściem do ratusza wkomponowano ułożony z kostki granitowej wizerunek herbu Rogoźna.  Od 2008 roku z wieży ratuszowej codziennie o 12:00 w południe rozlega się Hejnał Rogoźna.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kultura

Kino 9D już od poniedziałku w OOK

04-10-2018 | Wyświetleń:401

Obornicki Ośrodek Kultury zaprasza na niezwykłą przygodę z kinem 9D.

Mariusz Szczygieł i spotkanie z czeską kulturą …

03-10-2018 | Wyświetleń:275

Mariusz Szczygieł będzie gościem gościem czeskiego wieczoru w ramach Spotkań z kulturą w Obornickim Ośrodku Kultu...

Pokój zagadek od 6 października w Obornikach

01-10-2018 | Wyświetleń:668

W ofercie Obornickiego Ośrodka Kultury znajdziemy w październiku m.in. Pokój Zagadek.

Czas na oficjalne otwarcie Placu K. Marcinkowskieg…

28-09-2018 | Wyświetleń:1714

W Rogoźnie zostanie dziś oficjalnie otwarty Plac Karola Marcinkowskiego.

Teatr Polska znów w Obornikach. Zapraszamy na 3 s…

27-09-2018 | Wyświetleń:456

Teatr Polska znów zawita w Obornikach. Pierwszy spektakl już 7 października w OOK.

Trwa remont objezierskiego Domu Kultury

19-09-2018 | Wyświetleń:532

Objezierski Dom Kultury ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.