Kultura żydowska – „Współczesny Izrael”

na spotkanie kultur

 

Trzecie spotkanie które odbyło się 26 marca poświęcone było współczesnemu Izraelowi. Prof. Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Rafał Witkowski wygłosił prelekcję przybliżającą zebranym historię współczesnego Izraela.

Gościem specjalnym wieczoru był  Paweł Smoleński. Dziennikarz, reporter,  publicysta, autor wielu książek m. in. „Salon patriotów”, „Pochówek dla rezuna” czy „Izrael już nie frunie”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz Nagrody im. Beaty Pawlak za wspomniany już tytuł „Izrael już nie frunie”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gość opowiedział o codziennym życiu w Izraelu, o zwyczajach także kulinarnych, o codziennych relacjach izraelsko-palestyńskich a także tym co łączy a co dzieli kultury izraelską i europejską. Na koniec dziennikarz przekazał kilka wskazówek tym którzy wybierają się do tego pięknego kraju.  

Przerywnikiem muzycznym był występ laureatek Konkursów Piosenki Żydowskiej Aleksandry Idkowskiej i Anny Marii Suchy. W wykonaniu młodych wokalistek usłyszeliśmy utwory wywodzące się z kultury żydowskiej.

Liana Hrytsa studentka filologii hebrajskiej opowiedziała o życiu studentów w Izraelu w którym była już dwukrotnie.

Spotkanie zakończyło kilka refleksji Marianny Gryni autorki książki: "Niemieckie ludobójstwo na terenach Polski okupowanej przez III Rzeszę w latach 1939 - 1945".

Dodatkowym elementem wieczoru były dwie wystawy udostępnione przez Ambasadę  Izraela w Warszawie noszące tytuły „Izrael wczoraj i dziś” oraz „Jerozolima – światło ze Wschodu”.

Tak jak dwa poprzednie i to spotkanie przygotował i poprowadził Roman Trzęsimiech. Wszystkie te wieczory zostały wysoko oceniony przez działaczkę społeczności żydowskiej Alicję Kobus oraz Burmistrza Piotra Woszczyka.

 

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież