Nasze Liderki w akcji
20 października podczas Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych – Tour Salon odbyła się konferencja pod tytułem „Kobiety w akcji – liderki dla rozwoju wsi”. To przedsięwzięcie było swojego rodzaju podsumowaniem zapoczątkowanych w 2010 roku spotkań w ramach Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego organizowanej przez Wielkopolski Sekretariat Regionalny KSOW.
W konferencji wzięło udział kilkaset pań z terenu całego Województwa Wielkopolskiego uczestniczyły także przedstawicielki Krainy Trzech Rzek: Marzena Otolińska, Monika Olech, Aleksandra Łukaszyk, Bożena Kubiatowicz, Katarzyna Gąsiorek, Teresa Kuboń, Renata Kijek, Jolanta Popiołkiewicz, Anna Michałowska, Małgorzata Najdek, Renata Gembiak – Binkiewicz, Karolina Skowrońska.
Trzy LGD (w tym nasza) miały możliwość przedstawić najaktywniejsze panie, którym szkoła liderek pomogła w rozpoczęciu lub dalszej działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Aktywne panie z naszego terenu opowiedziały jak dzięki Szkole Liderek próbują zmienić siebie i oblicze swoich wsi. Wystąpienie liderek poprzedziła wypowiedź kierownika biura LGD Renaty Gembiak – Binkiewicz, która podkreśliła, iż efektem udziału w Szkole Lokalnych Liderek jest nabranie pewności siebie i chęci do działania na rzecz swojej wsi oraz wzrost pozycji społecznej w środowisku lokalnym. Jako przykład podała panie: Monikę Ewert i Eugenię Wojcieszak, które po powrocie ze szkoły liderek zostały członkami rady sołeckiej w Długiej Goślinie.
Jolanta Popiołkiewicz z Rakowni opowiedziała o aktywnie działającym Stowarzyszeniu Przyjaciół Rakowni, które pozyskało dofinansowanie na wybudowanie nowej świetlicy wiejskiej, o próbach integrowania ze sobą rdzennych i napływowych mieszkańców miejscowości, a także o pracy nad utworzeniem w Rakowni Koła Gospodyń Wiejskich.
Bożena Kubiatowicz z Pacholewa przedstawiła projekt, który powstał z inicjatywy mieszkańców oraz władz gminy. W jego ramach zagospodarowano zaniedbany do tej pory teren, tworząc miejsce upamiętniające Wielkopolskich Powstańców, pochodzących z Pacholewa. Wspomniała również o aktywizacji mieszkańców do wspólnego działania na rzecz swojej wsi, w tym o współpracy z kolejną lokalną liderką Lucyną Białachowską.
Anna Michałowska z Zawad opowiedziała o nawiązaniu dzięki Szkole Liderek współpracy z sołectwem Ryczywół. W efekcie obydwa sołectwa zorganizowały „Święto pieczonego ziemniaka”, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy tych miejscowości. Impreza była na tyle udana, że zapewne będzie corocznym świętem dwóch sołectw.
Wystąpienie naszych liderek spotkało się z gorącym przyjęciem ze strony pozostałych uczestniczek konferencji, czego wymiernym efektem były gorące oklaski, nagradzające każdą z pań.