Skip to main content


120 km/h z Poznania do Piły

| MP | Wielkopolska

 Modernizacja linii kolejowej numer 354 z Poznania do Piły pozwoliła na znaczne skrócenie czasu przejazdu pociągów.

W stosunku do 2019 roku obecnie czas przejazdu pociągu pośpiesznego został skrócony o około 40 minut. Na tej trasie pociągi mogą rozpędzić się do szybkości 120 km/h.


UWAGA! Ogromna szybkość z jaką mogą obecnie poruszać się pociągi ma szczególne znaczenie dla użytkowników niestrzeżonych przejazdów! Zwracamy na to szczególną uwagę!

Na trasie zmodernizowanej linii, na około 134 km podniesiono w istotny sposób bezpieczeństwo. Wprowadzono nowe bezstykowe tory zmniejszające poziom drgań i hałasu, co pozytywnie wpływa na środowisko. Dzięki zrealizowanym pracom, z Poznania do Piły pociąg pośpieszny może jechać około 80 minut, czyli nawet 40 min. mniej niż przed rozpoczęciem modernizacji.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S,A.

 

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.
Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska.
Wiceminister Wiesław Szczepański wręczył powołanie na urząd wojewody wielkopolskiego Agacie Sobczyk.
Wywieś flagę powstańczą w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej!
Powołanie nowego rządu będzie skutkować zmianami wojewodów. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego?
10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany: