Skip to main content

Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy zmienia lokalizację

| MP | Wielkopolska
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Ze względu na znacznie zmniejszoną ilość uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do Poznania, punkt informacyjny, który dotychczas znajdował się w budynku starego dworca PKP w Poznaniu, od 22 sierpnia br. zostanie przeniesiony do punktu recepcyjnego, który znajduje się w pawilonie nr 2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Przeniesienie punktu ma na celu centralizację pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy. Dzięki temu uchodźcy z Ukrainy będą mieli zapewnioną kompleksową pomoc w punkcie recepcyjnym, gdzie mogą uzyskać niezbędne informacje na temat pobytu w Polsce oraz m.in. otrzymać i zarejestrować kartę SIM. Zainteresowani mogą liczyć również na ciepły posiłek, opiekę medyczną, możliwość wykonania szczepień, skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania, poradę prawną, czy też pomoc psychologa. Na terenie pawilonu znajduje się również strefa zabaw dla dzieci, miejsce na tymczasowy odpoczynek oraz sanitariaty. Punkt recepcyjny znajduje się w obiekcie zamkniętym, co daje również większą gwarancję bezpieczeństwa niż w punkcie w starym budynku dworca PKP.

Droga z Dworca Głównego w Poznaniu do punktu recepcyjnego została oznakowana przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, tak aby ułatwić poruszanie się w obrębie dworca i punktu recepcyjnego.

Dotychczas punkt był koordynowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w ramach umowy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, w ramach której przekazano środki z Funduszu Pomocy. Obowiązuje ona od początku lipca do końca sierpnia br. Została zawarta na podstawie ogłoszenia Wojewody Wielkopolskiego z 23 czerwca br. o możliwości realizacji zadania publicznego dotyczącego pomocy na rzecz obywateli. Ponadto wcześniej obowiązywała umowa na okres maj-czerwiec.

Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie w całym kraju zostały podjęte działania, które miały na celu zapewnienie schronienia i bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy. Już 26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, gdzie mogli uzyskać podstawowe informacje po przyjeździe do Polski. Wraz z otwarciem budynku starego dworca PKP również tam został przeniesiony punkt informacyjny. Wojewoda wielkopolski na bieżąco monitoruje sytuację i w zależności od zmieniającego się stanu i potrzeb dostosowuje działania tak, aby każda z osób przybywających do Poznania i Wielkopolski czuła się bezpiecznie.

źródło: Biuro Prasowe Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinet Wojewody

10.12.2023 – zmiana rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany:

Gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Z rodziną najlepiej” -  IV edycja oraz Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego  „Rodzinne przysmaki”

Oba konkursu promują wartości rodzinne i wspólne spędzanie czasu. Pomagają w budowaniu więzi społecznych, a przede wszystkim przynoszą radość z udziału w czymś wyjątkowym. W trakcie uroczystości wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego reprezentowała I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestra...

Nagrodzono najaktywniejsze sołectwa z północnej Wielkopolski

W niedzielę 5 listopada w Wysokiej, w powiecie pilskim odbył się finał VII edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” organizowanego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”. Aż 9 sołectw otrzymało tytuł „Aktywna Wieś Wielkopolska” oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł, przyznano...

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

– 11 listopada świętujemy niepodległość – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas wojewódzkich obchodó...

Wybierz najlepsze unijne projekty!

4 kategorie i 20 nominowanych. Już 23 października startuje druga edycja plebiscytu  „Łączy nas WIELkopolskiE” na najlepsze projekty unijne w województwie. Internauci zdecydują, które przedsięwzięcia zrealizowane z Funduszy Europejskich zasługują na miano najlepszego.

Hasło z czasów komuny na dworcu w Poznaniu

Na budynku starego dworca PKP w Poznaniu namalowano w nocy hasło w historycznym brzmieniu.

3.09.2023 – korekta rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

 3 września 2023 r. wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Wielkopolskich, poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany na poszczególnych liniach. Wprowadzone zmiany nie dotyczą trasy Poznań - Piła.