Przejdź do głównej treści

Miejsca noclegowe dla uchodźców zamiast szpitala tymczasowego

foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich kończy swoją działalność. Przez ponad rok przyjętych zostało tam 3 tysiące pacjentów.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony 1 lutego 2021 roku na podstawie decyzji ministra zdrowia. Początkowo uruchomione zostały dwa moduły liczące 56 łóżek, ale wraz
z rozwojem epidemii, na bieżąco podejmowano decyzje o dodawaniu kolejnych.

- Ten rok pokazał, jak wiele może zdziałać dobra współpraca. Dziękuję lekarzom, których praca i poświęcenie pozwoliło zapewnić opiekę setkom chorych, a także Grupie MTP, która w czasie potrzeby zaangażowała się w stworzenie i koordynację tego miejsca – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W pierwszym okresie funkcjonowania szpitala łącznie hospitalizowanych było 1289 pacjentów, na oddział intensywnej terapii bezpośrednio zostało przyjętych 31 chorych. Największą liczbę pacjentów szpital zanotował 8 kwietnia 2021 roku, kiedy to w placówce znajdowało się 322 zakażonych wirusem Sars-CoV2.

Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego skierowanym do ministra zdrowia, szpital tymczasowy w Poznaniu wznowił swoją działalność w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym okresie hospitalizowanych było 1864 pacjentów. Od momentu uruchomienia do szpitala zostało przyjętych 3153 pacjentów.

- Jako środowisko medyczne mogliśmy służyć mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Dzieło Szpitala Tymczasowego wymagało porywu kompetencji, entuzjazmu oraz zapału - jak się wydaje do tej pory - egzamin ten zdołaliśmy zdać – podkreśla dr hab. Szczepan Cofta.

W miejscu dotychczasowego szpitala tymczasowego utworzony został dodatkowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Wyposażone sale i łóżka zostaną przeznaczone dla osób, które uciekły przed wojną. Na dwóch z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, pawilonie 7 i 7A, utworzono już punkty noclegowe, gdzie schronienie może znaleźć ponad 700 osób.

Stowarzyszenie Metropolii Poznań ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035. Konsultacje będą trwały od 11 kwietnia do 21 maja 2025 r. 
Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, oferujący liczne możliwości zawodowe dla osób o różnych kwalifikacjach.
Nominacja dla Marii Jaśkiewicz na Wojewódzkiego Inspektora IJHARS w Poznaniu, wyzwania dla regionu związane z Europejskim Kongresem Wsi Polskiej organizowanym w maju w Poznaniu w ramach obecnej prezydencji Polski w UE oraz prezentacja nowej siedziby WIJHARS zdominowały tematykę spotkania dr Przemys…
Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje na temat potrzeb przewozowych w publicznym transporcie.
Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dr…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry R…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu or…