Skip to main content

Miejsca noclegowe dla uchodźców zamiast szpitala tymczasowego

foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich kończy swoją działalność. Przez ponad rok przyjętych zostało tam 3 tysiące pacjentów.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony 1 lutego 2021 roku na podstawie decyzji ministra zdrowia. Początkowo uruchomione zostały dwa moduły liczące 56 łóżek, ale wraz
z rozwojem epidemii, na bieżąco podejmowano decyzje o dodawaniu kolejnych.

- Ten rok pokazał, jak wiele może zdziałać dobra współpraca. Dziękuję lekarzom, których praca i poświęcenie pozwoliło zapewnić opiekę setkom chorych, a także Grupie MTP, która w czasie potrzeby zaangażowała się w stworzenie i koordynację tego miejsca – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W pierwszym okresie funkcjonowania szpitala łącznie hospitalizowanych było 1289 pacjentów, na oddział intensywnej terapii bezpośrednio zostało przyjętych 31 chorych. Największą liczbę pacjentów szpital zanotował 8 kwietnia 2021 roku, kiedy to w placówce znajdowało się 322 zakażonych wirusem Sars-CoV2.

Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego skierowanym do ministra zdrowia, szpital tymczasowy w Poznaniu wznowił swoją działalność w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym okresie hospitalizowanych było 1864 pacjentów. Od momentu uruchomienia do szpitala zostało przyjętych 3153 pacjentów.

- Jako środowisko medyczne mogliśmy służyć mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Dzieło Szpitala Tymczasowego wymagało porywu kompetencji, entuzjazmu oraz zapału - jak się wydaje do tej pory - egzamin ten zdołaliśmy zdać – podkreśla dr hab. Szczepan Cofta.

W miejscu dotychczasowego szpitala tymczasowego utworzony został dodatkowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Wyposażone sale i łóżka zostaną przeznaczone dla osób, które uciekły przed wojną. Na dwóch z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, pawilonie 7 i 7A, utworzono już punkty noclegowe, gdzie schronienie może znaleźć ponad 700 osób.

Tomasz Tański powołany na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Zmiana komisarza w Pile

Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.

Pierwszy dzień pracy nowej wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk

Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska.

Agata Sobczyk nowym wojewodą wielkopolskim

Wiceminister Wiesław Szczepański wręczył powołanie na urząd wojewody wielkopolskiego Agacie Sobczyk.

105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wywieś flagę powstańczą w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej!

Kto zastąpi Michała Zielińskiego?

Powołanie nowego rządu będzie skutkować zmianami wojewodów. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego?

10.12.2023 – zmiana rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany: