Przejdź do głównej treści

Ponownie uruchomiony zostaje tymczasowy szpital COVID-19 na MTP

| MP | Wielkopolska
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, rozpocznie działalność szpital tymczasowy w Poznaniu dla pacjentów z Covid-19. Decyzję w tej sprawie podpisał dziś minister zdrowia.

Szpital tymczasowy będzie dysponował w pierwszym okresie działalności 56 łóżkami dla pacjentów z Covid-19 oraz 10 łóżkami respiratorowymi. Lecznica może maksymalnie przyjąć blisko 600 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem zakażenia.

- Na podstawie analizy sytuacji epidemiologicznej, biorąc pod uwagę wzrost hospitalizacji osób z Covid-19 oraz rekomendację oddziału wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, sukcesywnie podejmuję decyzje o uruchamianiu oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach województwa - informuje wojewoda Michał Zieliński. - Dysponujemy buforem bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce - ocenia.

- Rekomendując wojewodzie uruchamianie oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach, bierzemy pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów oraz możliwości szpitali. W pierwszej kolejności wybieramy te placówki, które dobrze radziły sobie podczas trzeciej fali pandemii, pamiętając o zapewnieniu leczenia pacjentom hospitalizowanym z innych powodów niż COVID-19 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – W ostatnich dwóch tygodniach zaczęły przyjmować pacjentów z Covid-19 szpitale w Międzychodzie, Czarnkowie, Grodzisku i Słupcy.

Analiza przebiegu epidemii na terenie Wielkopolski wskazuje na zwiększającą się liczbę zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-Co-V-2. Dziś (28 października) w Wielkopolsce odnotowano 357 zakażeń. Aktualnie szpitale w województwie dysponują 584 łózkami, z czego 322 łóżek jest zajętych. W ciągu doby hospitalizowanych jest 30-40 osób. Dla pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego przygotowanych jest 58 respiratorów. Z tej puli 18 łóżek pozostaje zajętych.

źródło, foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Stowarzyszenie Metropolii Poznań ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035. Konsultacje będą trwały od 11 kwietnia do 21 maja 2025 r. 
Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, oferujący liczne możliwości zawodowe dla osób o różnych kwalifikacjach.
Nominacja dla Marii Jaśkiewicz na Wojewódzkiego Inspektora IJHARS w Poznaniu, wyzwania dla regionu związane z Europejskim Kongresem Wsi Polskiej organizowanym w maju w Poznaniu w ramach obecnej prezydencji Polski w UE oraz prezentacja nowej siedziby WIJHARS zdominowały tematykę spotkania dr Przemys…
Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje na temat potrzeb przewozowych w publicznym transporcie.
Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dr…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry R…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu or…