Skip to main content


Od pisklęcia do nioski – najważniejsze jest odchów kurcząt

| Fermo | Rolnictwo

Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.

Posiadanie własnej hodowli kur niesie ze sobą wiele korzyści. Odchów piskląt daje nam możliwość bezpośredniego obcowania z naturą i obserwacji rozwoju ptaków od pisklęcia, aż do kury nioski. Ponadto mamy pewność, że ptaki z własnej hodowli, będą w przyszłości dla nas źródłem pozyskania zdrowych jaj i wartościowego mięsa. Niezależnie od tego czy mówimy o małych przydomowych kurnikach, czy dużych przemysłowych fermach, bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o prawidłowy rozwój i zdrowie naszych piskląt, odpowiednie żywienie kurcząt na każdym etapie odchowu oraz optymalne warunki ich bytowania, które będą wpływać na dobrostan ptaków i efekty produkcyjne.

W tym artykule skupimy się głównie na potrzebach mniejszych hodowli drobiu, a wszelki asortyment oraz akcesoria do odchowu kurcząt znajdziemy w sklepie dla hodowców Fermo.pl – eksperta w dziedzinie wyposażenia ferm drobiu oraz hodowli zagrodowych.

Decydując się na własną hodowlę kur od pisklęcia, aż po dorosły drób, musimy wiedzieć jak do tego podejść i odpowiednio się przygotować. Aby nasze pisklęta miały szansę na dobry wzrost i rozwój musimy zatroszczyć się o:

·        Odpowiednie pomieszczenie i warunki do odchowu piskląt,

·        Dogrzewanie piskląt i program świetlny,

·        Dostęp do wody pitnej,

·        Żywienie kurcząt w kolejnych cyklach ich życia,

·        Budowanie odporności i suplementacja w żywieniu drobiu.


Jak zbudować odchowalnik dla piskląt?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wylęgiem lub zakupem piskląt jest odpowiednie pomieszczenie, gdzie nasze pisklęta będą  spędzać pierwsze dni swojego życia. Może to być odchowalnik zakupiony w sklepie dla hodowców, skrzynia, bądź zwykły karton, wyścielony suchą słomą, sianem, czy ściółką z trocin. Ściółka tworzy warstwę termoizolacyjną oraz stwarza komfortowe warunki dla ptaków. Regularne czyszczenie, dezynfekcja w odchowalniku i używanie mat dezynfekcyjnych jest kluczowa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, grzybów i pasożytów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia piskląt. Sucha dezynfekcja stosowana na ściółkę, posiada właściwości osuszające, zapobiega rozwojom bakterii, wirusów i grzybów. Odchów piskląt wymaga stosowania regularnej dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywają ptaki oraz wyposażenia z którym mają kontakt, jak pojniki i karmniki. Najlepszym środkiem do dezynfekcji wyposażenia będzie Virkon S, który można stosować nawet w obecności zwierząt.  Troska  o higienę w odchowalniku pozwoli  zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki dla rosnącego drobiu. Pisklęta lubią przebywać przy naturalnym świetle, więc z pewnością dużą zaletą będą okna w odchowalni, które jednocześnie zapewnią wentylację pomieszczenia. Należy wystrzegać się przeciągów i gwałtownych zmian temperatury, gdyż wpływa to niekorzystnie na dobrostan ptaków. Miejsce odchowu piskląt powinno być również odpowiednio nagrzane, gdyż pisklęta wymagają wyższych temperatur.


Dogrzewanie piskląt oraz znaczenie światła na etapie odchowu

Jak już wspomnieliśmy pomieszczenia do odchowu piskląt powinny być odpowiednio wcześnie nagrzane, łącznie z akcesoriami, karmidłami, poidłami oraz paszami, którymi będziemy żywić nasze stado. W pierwszym tygodniu życia pisklęta wymagają temperatury otoczenia w granicach ok 33°C, przy czym w kolejnych należy ją stopniowo obniżać o 1°C . Młode pisklaki nie posiadają tkanki tłuszczowej, która stanowiła by dla nich dodatkową warstwę izolacyjną, dlatego zbyt niskie temperatury otoczenia mogą prowadzić do spadku glukozy we krwi piskląt, a w efekcie do hipoglikemii. Bardzo ważną rolę odgrywają lampy grzewcze i żarówki promiennikowe, emitujące światło podczerwone. Popularna kwoka dla piskląt doskonale utrzymuje wymagane przy odchowie temperatury. Emitowane przez lampy grzewcze promieniowanie podczerwone przenika w głąb nagrzewanego organizmu,  wywołując efekt cieplny nie tylko na powierzchni skóry i piór.  Oprawa promiennikowa z przełącznikiem mocy czyli tzw. Sztuczna kwoka umożliwia zmniejszenie mocy grzewczej promiennika, jeżeli temperatura otoczenia wzrasta. Wraz ze wzrostem i rozwojem kurcząt, zwiększa się ich aktywność i tym samym zmniejsza się ich zapotrzebowanie na dogrzewanie organizmu. Alternatywą dla sztucznej kwoki będą  płyty grzewcze dla drobiu, które również zadbają o komfort i dogrzewanie piskląt. W tym okresie bardzo ważne jest monitorowanie zachowania piskląt i temperatury otoczenia, aby upewnić się że są właściwie ogrzewane.

Odpowiednie naświetlenie oraz cykl świetlny na etapie całego odchowu ma również znaczenie dla uregulowania poboru wody i paszy, które zapewniają prawidłowy rozwój drobiu, prowadząc do osiągnięcia dojrzałości płciowej i wejścia w okres efektywnej nieśności. Odpowiednie naświetlenie przekłada się na nieśność oraz wielkość jaj. Cykl świetlny drobiu można podzielić na trzy główne etapy:

·        Do 8 tygodnia życia – stopniowo zmniejszamy dzień świetlny piskląt, jednak nie krócej niż do 8 godzin, gdyż mogłoby to skutkować depresją ptaków,

·        Od 9-19 tygodnia życia – wydłużamy dzień świetlny do maksymalnie 10 godzin i utrzymujemy na jednakowym poziomie, co przygotuje nasze stado kurcząt do etapu nieśności,

·        Od 20 tygodnia życia - w okresie nieśności zapotrzebowanie na światło wynosi od 14-16 godzin. W słoneczne dni należy stosować doświetlanie od wczesnego świtu oraz po zmroku. W pochmurne dni oraz w okresach jesienno-zimowych, kiedy mamy niedobór promieni słonecznych, światło w kurniku powinno się palić przez cały dzień, wyłączając je na noc, w celu odpoczynku kur.

Reasumując

Jeżeli jesteśmy hodowcami, czy hobbystycznie zajmujemy się hodowlą drobiu od pisklęcia, aż po dorosłe kury, istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków odchowu piskląt, temperatury oraz prawidłowego żywienia drobiu, w celu osiągnięcia efektywnej produkcji. Pamiętajmy, że cykl świetlny odgrywa ważną rolę w życiu drobiu hodowlanego. Dobierajmy asortyment hodowlany odpowiednio do wielkości stada i etapu odchowu drobiu. Zadbajmy o higieniczne warunki bytowania ptaków, zabezpieczając naszą hodowlę poprzez stosowanie regularnej dezynfekcji i bioasekuracji, której podstawą jest rozkładanie mat dezynfekcyjnych wejściowych. Prowadząc hodowlę drobiu, stosujmy właściwe żywienie, dobrze zbilansowane i dostosowane do potrzeb wiekowych posiadanego stada. Suplementy i dodatki paszowe pozwolą nam wspierać zdrowie i kondycję kurcząt, co z pewnością przedłoży się na efektywne przyrosty oraz produkcję jaj lub mięsa drobiowego. Ponadto własna hodowla wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga sporo zaangażowania, ale jednocześnie dostarcza mnóstwo satysfakcji i zadowolenia z efektów własnej produkcji drobiu.

 

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.

Hodowla królików - przewodnik dla początkujących hodowców

Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...

Pastuchy elektryczne Chapron: Jaki model wybrać

Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne. 

Rolnicy czekają na decyzję o dopłatach do zbóż

– Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z nimi do stołu, żeby te protesty nie rozlały się na całą Polskę, powodując m.in. utrudnienia w ruchu i codziennym funkcjonowaniu, bo cierpliwość Polaków też jest ograniczona – mówi Monika Piątkowska, prezeska Izby Zboż...