Skip to main content

Burmistrz Obornik zaprasza na gminne święto plonów do Osowa Starego

| um oborniki / eoborniki | Lokalne

Burmistrz Obornik zaprasza na gminne swieto plonow do Osowa starego

W najbliższsą sobotę 9 września Burmistrz Obornik zaprasza na gminne święto plonów do Osowa.

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w sobotę, 9 września w Osowie Starym.

„Szanowni Państwo, przed nami Dożynki Gminne 2017. Ten piękny, ludowy zwyczaj zaświadczający o bogatej tradycji polskiej wsi jest rokrocznie niezwykle ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszej gminy, to również często jedyna okazja, aby wspólnie z obornickimi gospodarzami  cieszyć się z pomyślnego zakończenia żniw. Dlatego zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie. Zapraszam całe rodziny, zapewniając, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą wspaniałe atrakcje dla dzieci i ciekawe prezentacje dla nieco starszych oraz dużo dobrej zabawy dla wszystkich.” – Zaprasza do Osowa Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Osowo – miejscowość z historią

W sołectwie Osowo, chociaż należy ono do najmniejszych w gminie, można się trochę pogubić.

W XIX wieku wieś uległa podziałowi. Dawniejszą jej część, położoną 2 km na północny zachód od szosy Oborniki – Szamotuły przy drodze wiodącej z Popówka do Sycyna, zaczęto nazywać Starym Osowem. Drugą część sołectwa, leżącą bezpośrednio przy szosie Oborniki – Szamotuły (12 km od Obornik, a tylko 4 km od Szamotuł) nazwano Nowym Osowem. Z czasem Nowe Osowo rozbudowało się.

W Osowie Starym jest dworek z cegły, o dwuspadowym dachu krytym dachówką. Zostało przy nim jeszcze sporo drzew – resztka starego pięknego parku, który założył w latach 1935 – 37 Leon Rosochowicz.

Pierwszą wzmianką źródłową o Osowie jest pochodzący z 1389 roku zapis w poznańskiej księdze grodzkiej mówiący o sporze o młyn, toczonym między zwaśnionymi pretendentami. Dobra były znacznie rozproszone, jako ich dziedzice występowali Awdańce, Drogosławicze i Nałęcze. W początkach XVI wieku był tu młyn i karczma. Z dokumentów źródłowych wiadomo też, że w 1580 roku część Osowa należała do Krzysztofa i Bartłomieja Niemieczkowskich. Z przeprowadzonej w 1756 roku lustracji dóbr wynika, że dwór znajdował się w bardzo złej kondycji, kiepski był też stan m. in. stajni, stodoły i owczarni. W latach 1847 – 1864, gdy Osowo wchodziło w skład dóbr niemieczkowskich, a ich właścicielem był generał Filip Raczyński, przeprowadzono uwłaszczenie – wieś podzielono na włościańskie Nowe Osowo i należące do Raczyńskich Stare Osowo. Według spisu z 1886 roku Osowo miało 119 mieszkańców (byli to prawie sami Polacy). W 1921 roku było tu 103 mieszkańców i 5 budynków mieszkalnych. W owym czasie dobra należały do Zygmunta Nałęcza – Raczyńskiego. W 1933 roku zakupił Stare Osowo Leon Rosochowicz z Obornik. Po powojennej parcelacji majątku w 1952 r. piętnastu udziałowców utworzyło Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która jednak upadła po pięciu latach. W 1962 r. grunty i budynki przejął zakład PGR w Urbaniu, należący do Kombinatu w Objezierzu. Dziś gospodaruje tu Rafał Białek, tegoroczny starosta dożynkowy.

 

 Młodzi, aktywni, przedsiębiorczy – starostowie dożynkowi

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów. Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego święta plonów objęli gospodarujący w Osowie Justyna Mączyńska oraz Rafał Białek.

  • Pani Justyna Mączyńska, prowadzi w Osowie Nowym, wraz z mężem Grzegorzem gospodarstwo nastawione na hodowlę trzody chlewnej. Prowadzona jest ona w cyklu otwartym, oddając rocznie 1000-1200 szt. Ponadto Państwo Mączyńscy uprawiają łącznie ok.100 hektarów ziemi. Pani Justyna choć legitymuje się rolniczym wykształceniem przyznaje, iż o decyzji o oddaniu się pracy na roli zadecydował zbieg okoliczności. Z perspektywy lat oceniany dziś bardzo pozytywnie. Gospodarstwo stale się rozwija, dzięki zaangażowaniu i zaradności właścicieli powiększa areał i wzbogaca się o nowoczesny, wyspecjalizowany sprzęt. Pani Justyna to także lubiana sąsiadka i zaradna pani domu, mama piątki dzieci: Pauliny, Darii, Natalii, Marty i Mateusza. To właśnie syn Mateusz, dziś uczeń szkoły o profilu rolniczym odziedziczył po rodzicach zamiłowanie do pracy na roli. Ciężkiej i wymagającej, lecz jak przyznaje starościna, dającej ogromną satysfakcję.
  • Rafał Białek- Właściciel, pracownik, menadżer i biznesmen, nowoczesny rolnik to tegoroczny Starosta Dożynkowy. Pełen młodzieńczego entuzjazmu, ambicji i pasji, a jednocześnie posiadający wyższe wykształcenie rolnicze i spore doświadczenie w branży.  Jego dom z rolnictwem związany jest od kilku pokoleń, on sam ogromną wagę przykłada do kontynuacji wciąż żywych rodzinnych tradycji. Pan Rafał gospodarstwo prowadzi w Osowie Starym. Na 145 hektarach uprawia zboża, rzepak i kukurydzę. Podstawowym profilem jego działalności jest jednak hodowla. Zajmuje się odchowem prosiąt, odstawiając 30 tys. szt. rocznie. Posiada również 30 szt. bydła opasowego. Gospodarstwo szczyci się wyspecjalizowanym i nowoczesnym sprzętem rolniczym, który ułatwia pracę na roli. Pan Rafał z sukcesem pozyskuje też środki unijne. Jego warchlakarnie wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Nie spoczywa jednak na laurach, planuje wykup dzierżawionych powierzchni i dalsze modernizacje. Na co dzień  to oddany i kochający mąż Agaty i dobry ojciec rocznego Janka.  Marzeniem pana Rafała jest powiększenie rodziny, wierzy, też że jego syn w przyszłości podzieli pasję rodziców, miłość i szacunek do ziemi i jej darów. O swojej pracy mówi z zaangażowaniem, pasją i uśmiechem, chwaląc się, ze jeden z jego byczków ma na koncie karierę medialną i laur najsympatyczniejszego zwierzaka lokalnego tygodnika.

 Nowoczesne technologie, regionalne smakołyki i subtelne rękodzieło, czyli jarmark dożynkowy 2017

Nowoczesne technologie, sprzęt i pojazdy rolnicze, prezentacje instytucji i organizacji odpowiedzialnych za rozwój tej dziedziny – to tylko niektóre elementy tradycyjnej  wystawy rolniczej, która będzie atrakcją tegorocznych Dożynek. Ciekawe pokazy, bogaty asortyment i różnorodność stoisk zainteresują zarówno ekspertów branży rolniczej, producentów rolnych, jak i osoby zupełnie niezwiązane z rolnictwem. Nie zabraknie bowiem stoisk z rękodziełem, czy lokalnymi smakołykami.

osowo plakat

Utrudnienia w ruchu pociągów do i z Poznania

Do 10 minut mogą wynosić opóźnienia pociągów jadących do i z Poznania. 

Są już nowe lampy w Źernikach

Mieszkańcy Żernik doczekali się montażu oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji wyniósł 62 tys. zł.

Podpisali umowę na budowę drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo

Blisko 1,5 mln zł wyniesie przebudowa drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo. Burmistrz Obornik podpisał umowę na wykonanie inwestycji.

Bezpieczniej przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku

Powiat Obornicki wybudował nowe ogrodzenie panelowe przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Przetarg na budowę obwodnicy Rogoźna – otwarcie ofert

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił dzisiaj wynik otwarcia ofert w przetargu na budowę obwodnicy Rogoźna.

Bieg Superbohaterów

W sobotę 13 kwietnia 2024 odbył się w Obornikach na Żwirkach, Bieg i Marsz Nordic Walking Charytatywny "Bieg Superbohaterów".

Rogoźno pomaga Kasi

Zachęcamy do udziału w imprezie charytatywnej w Rogoźnie 14.04.2024! Zebrane pieniądze mają wesprzeć leczenie Kasi. Masa dobrych słów, sama chęć pomagania – bezcenne!