Oborniki: koszt śmieci i realia ustawowe

Od 1 lipca weszła w życie nowa ustawa o odpadach komunalnych. Przyniosła ze sobą wiele zmian. Najbardziej drażliwym tematem stała się wysokość miesięcznej opłaty za odbiór odpadów. Na pytania odpowiada Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk.

Wielu mieszkańców gminy Oborniki spogląda w stronę sąsiednich jednostek samorządowych, które znajdują się poza Związkiem Międzygminnym "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Tam bowiem płaci się mniej za odbiór odpadów. Problematykę stara się przybliżyć burmistrz.

Być albo nie być w GOAP-ie to niestety problem wielowarstwowy. Przede wszystkim winna tutaj jest ustawa śmieciowa. Jest ona oczywiście zaskarżona, jednak na dziś trzeba sprostać jej wymogom.

"Na dzisiejszą opłatę składa się zgodnie z ustawą nie tylko odbiór i transport ale i ZAGOSPODAROWANIE i jeszcze OPŁATY MARSZAŁKOWSKIE a przede wszystkim WSKAZANE PUNKTY w planie dla województwa." - mówi burmistrz Woszczyk. "Narzekać na GOAP można, ale trzeba zapytać co ewentualnie w zamian dla Oborniczan? I jeszcze jedno:  bycie w Związku pozwala na uczestnictwo w budowie spalarni w Czerwonaku i KORZYSTANIE Z NIEJ PRZEZ NASZĄ GMINĘ NA ZASADZIE TAKŻE DOPŁATY DO KAŻDEJ TONY ŚMIECI. Inni, którzy będą musieli skorzystać z tej instalacji, a nie będący członkami Związku na taką dopłatę nie mogą liczyć. A czas biegnie szybko i wyznacznikiem przygotowania gmin do problemu jest właśnie zapis dotyczący odzysku."

Burmistrz nie popiera samej ustawy, jak i oczywiście wielu jej zapisów. Niestety na dziś w związku z koniecznością realizacji zapisów ustawy świadomość budowy spalarni jest czynnikiem najważniejszym, który decyzduje o tym, że oborniczanie nadal są w Związku.

Jest jeszcze też inny powód, który potencjalnym uciekinierom z GOAP-u daje dużo do myślenia. Wyjaśnia to dokładnie burmistrz Woszczyk: "Innym „plusem” bycia na dziś w GOAP-ie jest argument, że wskazaną instalacją zastępczą jest Suchy Las – składowisko, aż do chwili zaistnienia spalarni, może być nią ewentualnie wysypisko Białęgi. Członkowie poza GOAP-em jednak kierowani są zgodnie z ustawą najpierw na tzw. SITA a dopiero potem na wysypiska, to także podniosłoby koszty wywozu. Przykład: Suchy Las wystąpił ze Związku i nie wozi odpadów na swoje sucholeskie wysypisko a zgodnie z literą prawa – (o zgrozo) aż do Poznania! Ktoś powie, że to absurd ale taki jest zapis ustawy, nam „udało się” skorzystać z opcji mniej kosztownej."

Nikt też z mieszkańców, albo rzadko kto wie, że opłata marszałkowska cały czas wzrasta! W Związku podobnie, jak w innych organizacjach, decyduje większość. Nie wszyscy reprezentanci swoich gmin mają podobne zdanie jak władze Obornik, o czym już niejednokrotnie informowaliśmy. Samorzadowcy nie próżnują i gdzie tylko mogą, tam walczą o obniżenie opłat, których istnienie budzi wiele kontrowersji.

Jeden czynnik, który mógłby ułatwić działanie w obliczu tej ustawy, został zaprzepaszczony w przeszłości. Uchwałą z grudnia 2008 Radni Obornik zdecydowali o wstąpieniu do GOAP-u a wcześniej odstąpiono, decyzją władz, od utrzymania tematu wysypiska w Uścikówcu. Posiadanie czynnej instalacji przez Suchy Las dało tej gminie zupełnie inne pole manewru. Wykonanie podobne ruchu przez Oborniki oznaczałoby ogromne koszty, które oczywiście musiałby ponieść każdy mieszkaniec gminy.

Myślę, że wzrasta świadomość władz gmin, że problem ma wiele odsłon - porusza kolejny wątek burmistrz. Stąd chyba słuszny ruch Połajewa w kierunku wzrostu cen za śmieci, bo problem nie dotyczy tylko wywozu i zagospodarowania ale i przyszłości. Tak, na marginesie, też chciałbym tanich opłat za śmieci, ale w realiach tej ustawy nie widzę innych szans, jak tylko UCZCIWIE INFORMOWAĆ MIESZKAŃCÓW, ile problemów zawiera ten temat - kończy Woszczyk.