Przejdź do głównej treści

Praca obornickiego Ośrodka Pomocy Społecznej doceniona przez Ministerstwo

| oborniki.pl | Lokalne

Ośrodek Pomocy Społecznej w Obornikach otrzymał 2 nagrody z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W lipcu 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz Uniwersytet Szczeciński ogłosiły ogólnopolski konkurs „Projekt socjalny dla rodziny” organizowany w ramach projektu „Nowe specjalności II stopnia specjalizacja w zawodzie pracownik socjalny odpowiedzią na nowe wyzwania”.

Celem konkursu było wyłonienie zrealizowanych w ośrodkach pomocy społecznej w latach 2016 – 2017, projektów socjalnych, w których działania były ukierunkowane na wzmocnienie i wsparcie rodziny w jej drodze do odzyskania poczucia własnej wartości i niezależności.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Hanna Kniat-Szymańska rekomendowała do konkursu 3 projekty, które zrealizowane zostały na terenie Gminy Oborniki. W wyniku oceny I etapu konkursu Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu bardzo wysoko ocenił 2 ze zgłoszonych projektów i przekazał je do II etapu konkursu. W finale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie nagrodziło 16 najlepszych projektów z całej Polski, z kolei realizatorom kolejnych 9 wręczono wyróżnienia.

Wśród najlepiej ocenionych i nagrodzonych przez Ministerstwo znalazły się aż 2 projekty realizowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach – autorstwa: Aldony Pawlik „Ramię w ramię” oraz Lidii Burzak i Pawła Kopniewskiego „Przemocy mówimy nie!”. Podkreślić należy, iż jest to już druga nagroda przyznana wzmiankowanym pracownikom przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W czwartek 24 października 2019 r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie, w którym udział wzięli laureaci wraz z Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podczas uroczystości wiceminister Marcin Zieleniecki skierował podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i stworzenie możliwości realizacji projektów socjalnych w ośrodkach pomocy społecznej. Jak podkreślił, to pracownicy socjalni są bardzo często pierwszym i zarazem ostatnim ogniwem łączącym potrzebujących pomocy z realnym światem. To od nich i od ich ciągle rosnącego profesjonalizmu zależą losy ludzi zagubionych, nieporadnych życiowo, czy też osób starszych, wymagających pomocy.  To z ich profesjonalizmu, ale także z otwartości, odwagi, honoru czerpią inni, mniej zaradni, zyskując w ten sposób szansę na poprawę swego losu – podkreślił wiceszef MRPiPS.

W dniu 28 października 2019 r. laureatom gratulacje złożył Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Burmistrz, dziękując za zaangażowanie w pracę, wskazał na stałe podnoszenie jakości usług świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej i wychodzenie naprzeciw zmieniającym się realiom życia społecznego oraz potrzebom mieszkańców gminy Oborniki.

Powyższy sukces Burmistrza Obornik jako zwierzchnika Ośrodka Pomocy Społecznej, Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Hanny Kniat – Szymańskiej i jej pracowników stanowi kolejny już wyraz uznania dla pracy i nowatorskich rozwiązań realizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Pierwszym z nich było uzyskanie w grudniu 2017 r. z rąk Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna wyróżnienia dla Gminy Oborniki w konkursie „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”. Drugim była nagroda za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej, przyznana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską w 2018 r.

 

Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.
W gminie Oborniki stanęły pojemniki na odzież i tekstylia używane. Mieszkańcy mogą korzystać z 26 punktów, które obsługuje firma Wtórpol. Od 2025 r. tekstylia trzeba zbierać selektywnie.
Stare konstrukcje skateparku w Obornikach nie zostały należycie zabezpieczone. Rozpadające się elementy z wystającymi gwoździami stanowiły w weekend ogromne niebezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży.
Po raz 14 obradowała Obornicka Rada Seniorów obecnej kadencji. Wśród omawianych tematów pojawił się Dzień Profilaktyki Zdrowia "GO po zdrowie!".