Przejdź do głównej treści

Radni zadecydują o przejęciu nieruchomości w Uścikowie

| Łukasz | Lokalne

Oborniccy radni mają w środę zadecydować o przejęciu nieruchomości przez Gminę Oborniki.

Wniosek o przejęcie nieruchomości w Uścikowie przez Gminę Oborniki złożyli mieszkańcy tej miejscowości. Podczas czerwcowej sesji radni nie chcieli się tym tematem zająć. W ich opinii było za mało czasu, aby zapoznać się dogłębnie z tematem. 

Sprawa powróci więc w środę 3 lipca pod obrady. Wśród radnych nie ma jednak jednomyślności. Spośród kilkunastu radnych zaledwie czterech odpowiedziało na nasze pytanie o wyrażenie opinii na temat przejmowania przez Gminę Oborniki nieruchomości. 

Radny Błażej Pacholski uważa, że "w uzasadnionych przypadkach nie można wykluczać przejęcia nieruchomości od prywatnych osób. Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska analizuje ten temat celem wypracowania opinii na kolejną sesję RM."

Bardzo wiele dróg w gminie wymaga budowy. Utrzymanie istniejących też wymaga nakładów. Trzeba pamiętać, że łatwo sprzedać działki i "pozbyć się kłopotu". Każdy wniosek należy jednak rozpatrywać oddzielnie, bo wszak jesteśmy po to by dbać o ludzi." - stwierdza radna Barbara Bacic-Gaertner.

Dariusz Szrama uważa,że docelowo powinno się opracować zasady przejmowania dróg wewnętrznych lub nieruchomości przeznaczonych pod drogi znajdujące się w zarządzie gminy Oborniki. Spełnienie wszystkich warunków zasad pozwoli Radzie Gminy Oborniki obiektywnie ocenić dany przypadek, a w konsekwencji podjąć docelową uchwałę.

Podobnie, jak radny Szrama temat przejmowania gruntów postrzega najmłodsza radna - Małgorzata Witek: Gmina Oborniki powinna opracować zasady przejmowania gruntów pod budowę dróg tak jak np. zobiła to gmina Nieporęt. Takich dróg jest w naszej gminie całkiem sporo. Ciężko abyśmy je wszystkie przejeli i utwardzili bowiem budżet gminy nie jest z gumy. Uważam, także, że deweloperzy lub prywatne osoby sprzedające grunty pod budowę nieruchomości powinny poczuwać się do odpowiedzialności za nie. Jednak rolą samorządu jest przede wszystkim odpowiadanie na potrzeby naszych lokalnych społeczności. Ważna jest również konsekwencja w działaniu i kierowanie się przy tym określonymi zasadami, które będą dla mieszkańców zrozumiałe. Tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony naszymi decyzjami. Dlatego opracowanie zasad, którymi gmina powinna się kierować w takich sytuacjach uważam za kluczowe. 

W ostatnich 10 latach Gmina Oborniki przejmowała nieodpłatnie na wsiach tereny w Bogdanowie, Rożnowie i Łukowie. Niejednokrotnie brano pod uwagę czas zasiedlenia danego obszaru.

Podpisaliśmy umowę na realizację dwukilometrowej drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie, w ciągu DK11. Inwestycję wykona konsorcjum Bimex i Redon Nakło, za kwotę 4 247 248,57 zł - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. To szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Rogoźno.
Zakończyły się prace przy rewitalizacji dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Obornikach.
Koło Gospodyń Wiejskich Entuzjastki ponownie udowadnia, że siła społecznej energii i zaangażowania może realnie zmieniać lokalną rzeczywistość. Dzięki determinacji i pomysłowości pań z KGW, udało się pozyskać 6000 zł w ramach programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem jest Lokalna Grupa Działa…
W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.