Skip to main content

Rząd chce zmian w obrocie energią

| newseria | Gospodarka

Obrót energią będzie możliwy tylko przez giełdę. Rząd chce wprowadzić zmiany stabilizujące ceny dla przemysłu. 

Ministerstwo Energii chce, żeby już we wrześniu zostały uchwalone zmiany, które podniosą obligo giełdowe na handel energią z obecnych 30 proc. do poziomu 100 proc. Projekt zmian w przepisach właśnie trafił do konsultacji publicznych i ma być rozpatrywany na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu Sejmu. Propozycja resortu ma ustabilizować ceny energii dla odbiorców przemysłowych, bo w ostatnich miesiącach podlegały one dużym wahaniom.

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania zmian prawnych, które wprowadzą stuprocentowe obligo giełdowe, czyli nie będzie już możliwości obrotu pozagiełdowego. Mam nadzieję, że do końca września te zmiany zostaną uchwalone. Prawo nie działa wstecz, ale już od tego momentu cała sprzedaż energii elektrycznej będzie się odbywała poprzez giełdę. Jestem przekonany, że to także spowoduje uspokojenie huśtawek cenowych, jeśli chodzi o energię dla przemysłu, bo ceny energii dla gospodarstw domowych nie ulegają żadnej zmianie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę, od stycznia br. wynosi 30 proc. (w 2017 roku wynosiło 15 proc.). W ubiegłym miesiącu resort energii podał, że pracuje nad zmianami, które mają podnieść obligo giełdowe do 100 proc., wyłączywszy energię wytworzoną w kogeneracji i OZE. Resort liczy na to, że zmiany zostaną uchwalone do końca przyszłego miesiąca – minister energii zwrócił się już do Marszałka Sejmu z wnioskiem, aby projekt był rozpatrywany na pierwszym wrześniowym posiedzeniu Sejmu.

W lipcu minister Krzysztof Tchórzewski zaapelował także do przedsiębiorstw energetycznych o to, aby od 1 sierpnia prowadziły obrót energią wyłącznie w oparciu o rynek giełdowy. Resort uzasadnia, że podniesienie obliga giełdowego wpłynie na ustabilizowanie cen energii elektrycznej na rynku hurtowym i zapobiegnie ich wzrostom w przyszłym roku.

– Mamy taką sytuację w obrocie energią elektryczną, że znaczna część transakcji handlowych jest podejmowana poza parkietem. Zakłóca to obraz rzeczywistych cen, a na parkiecie, który staje się płytki, daje niestety pewną podstawę do manipulacji cenami – mówi Krzysztof Tchórzewski.

– Obecnie dochodzi do sytuacji, w których pionowo zintegrowane grupy energetyczne mogą handlować energią pomiędzy podmiotami wewnątrz swojej struktury, co skutkuje faktem, że znaczna część energii omija główny rynek giełdowy. Podwyższenie obliga ma na celu zwiększenie płynności i przewidywalności na rynku energii elektrycznej. Proponowane rozwiązanie jest niezbędne do uzyskania pełnej transparentności hurtowego rynku energii elektrycznej oraz uzyskania oczekiwanych efektów – podkreślono w uzasadnieniu proponowanych zmian.

Projekt nowelizacji ustawy w ubiegłym tygodniu trafił do konsultacji publicznych.

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...