Skip to main content

Przedawnienie roszczeń

Jeśli przysługują Ci wobec innych osób jakieś roszczenia, musisz pamiętać o terminach ich przedawnienia, ponieważ po upływie terminu ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia.

Co to są roszczenia i jakie roszenia ulegają przedawnieniu?

Roszczenie jest terminem prawniczym i oznacza to najprościej mówiąc prawo jednej osoby, aby żądać od innej osoby określonego zachowania się. Dla przykładu roszczeniem pieniężnym będzie uprawnienie osoby A do żądania zapłaty kwoty 500 zł od osoby B.

Z reguły przedawnieniu ulegają roszczenia majątkowe. To znaczy, że roszczenia niemajątkowe się nie przedawniają. Przykładowo przedawnienie nie ma zastosowania do żądania, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia dóbr osobistych człowieka, złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Dodatkowo nie przedawniają się niektóre roszczenia o charakterze majątkowym, w tym:

- roszczenie właściciela nieruchomości wobec osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby nieruchomość została mu wydana (roszczenie windykacyjne),

- roszczenie właściciela nieruchomości wobec osoby, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń (roszczenie negatoryjne),

- roszczenie o zniesienie współwłasności.

Skutki przedawnienia roszczenia

Roszczenie przedawnione nie znika kompletnie. Skutkiem przedawnienia jest powstanie prawa dłużnika do podniesienia zarzutu przedawnienia jako podstawy niewykonania zobowiązania. Jednak ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może nie skorzystać z zarzutu przedawnienia (świadomie albo z powodu nieznajomości odpowiednich przepisów prawa). W takiej sytuacji spełnienie przedawnionego roszczenia będzie skuteczne, a osoba zobowiązana nie może później domagać się zwrotu świadczenia.

Dodatkowo, nawet przedawnioną wierzytelność można potrącić, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.

Terminy przedawnienia

Ogólny termin przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych wynosi sześć lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe (na przykład roszczenie o odsetki za opóźnienie ze spełnieniem świadczenia pieniężnego) oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata.

Należy pamiętać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata. Przykładowo roszczenie, które stało się wymagalne dnia 1 marca 2017 roku, przedawni się nie 1 marca 2023 roku, lecz 31 grudnia 2023 roku.

Ustawy przewidują wiele szczególnych terminów przedawnienia roszczeń, które mogą być krótszymi albo dłuższymi niż termin ogólny, na przykład:

-   roszczenie o naprawienie szkody, która wynikła ze zbrodni lub występku, ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa,

- roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane;

- roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Co należy zrobić, żeby roszczenie się nie przedawniło?

Żeby twoje roszczenie nie uległo przedawnieniu, trzeba chociażby w ostatnim dniu terminu złożyć pozew do właściwego sądu. Poprawny pozew powinien odpowiadać wszystkim wymogom kodeksu postępowania cywilnego. Dlatego w celu złożenia pozwu warto skorzystać z pomocy adwokata.

Jeśli zaś Twoje roszczenie jest już stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, to dla przerwania biegu przedawnienia można złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji.

Pomoc adwokata

Przepisy o przedawnieniu roszczeń są proste tylko na pozór. Bez zawodowej porady adwokata łatwo jest popełnić istotne błędy, które mogą skutkować przedawnieniem Twojego roszczenia. Wynika to z kilku czynników.

Czasami nie jest łatwo określić początek biegu terminu przedawnienia. Przykładowo roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednak dla ustalenia tego, czym w okolicznościach danej sprawy jest „należyta staranność”, trzeba znać odpowiednie orzecznictwo.

Przepisy o terminach przedawnienia roszczeń znajdują się nie tylko w kodeksie cywilnym, ale też w innych ustawach. Przykładowo ustawa prawo przewozowe stanowi, że roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie, która nie spowodowała ubytku lub uszkodzenia przesyłki, przedawniają się z upływem 2 miesięcy od dnia wydania przesyłki. Nieznajomość takich szczególnych przepisów może skutkować przedawnieniem twojego roszczenia.

Czasem też roszczenia mają element międzynarodowy (przykładowo wierzyciel i dłużnik mieszkają w różnych państwach). W takiej sytuacji dla określenia terminu przedawnienia trzeba stosować skomplikowane normy międzynarodowego prawa prywatnego.

Artykuł opracowany przez: www.adwokatchojka.pl

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...