Skip to main content

Asset management - usługa dla bogatych?

| tekst sponsorowany | Finanse

Asset managment to usługa finansowa, która jest skierowana bezpośrednio do inwestorów instytucjonalnych oraz zamożnych inwestorów indywidualnych. Usługa polega na zarządzaniu kapitałem pieniężnym bądź instrumentami finansowymi. Dotyczy przede wszystkim spółek asset management, ale ofertę takich usług można znaleźć również w towarzystwach funduszy inwestycyjnych oraz w domach maklerskich i bankach.

Jak to działa w praktyce? Instytucja bądź klient indywidualny, który zdecyduje się na skorzystanie z usług asset managment udziela spółce, TFI bądź Domowi Maklerskiemu, pełnomocnictwo do odpłatnego podejmowania decyzji inwestycyjnych i ich realizacji na jego rachunek. Firma, która otrzyma takie pełnomocnictwo dokonuje operacji finansowych i alokacji aktywów zgodnie z uzgodnią wcześniej strategią inwestycyjną.

To właśnie ona, czyli wspomniana powyżej strategia inwestycyjna, pozostaje najważniejszą kwestią, która decyduje o powodzeniu lub jego braku całej inwestycji.

Zasady, które towarzyszą tworzeniu strategii inwestycyjnej pozostają te same niezależnie od wysokości inwestowanych środków oraz zasięgu aktywów, które mamy w portfelu inwestycyjnym. Przede wszystkim musimy myśleć na co zbieramy pieniądze – dlaczego chcemy pomnożyć posiadane zasoby? Przy czym wiadomo, że klienci usług asset management największą uwagę zwracają na ochronę kapitału i dlatego z reguły unikają ryzykownych inwestycji.

Inwestując niewielkie kwoty, lub chociażby stosunkowo mniejsze niż te dotyczące asset managment, musimy wybrać horyzont czasowy i konkretny cel naszej inwestycji. W przeciwnym wypadku może się okazać, że czas i pieniądze, które poświęciliśmy tej sprawie pójdą na marne lub przynajmniej skończą się stratą – a nie o to przecież chodzi.

Podobnie jest w przypadku inwestycji opiewających na wielkie kwoty. Inwestor musi wiedzieć po co inwestuje, na co zbiera pieniądze i w co chce zainwestować zarobione środki. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nawet najbardziej dochodowa inwestycja na papierze, w rzeczywistości zakończy się stratą lub chociażby mniejszym niż zamierzony zyskiem.

Warto również pamiętać o fachowej pomocy doradcy, który z pewnością przekaże nam wiedzę dotyczącą nie tylko podstaw inwestowania oraz zagrożeń występujących na rynku, ale wskaże również, które trendy na giełdach mogą być dla nas pomocne, a na które trzeba uważać. Ta wiedza jest bezcenna i każdy kto myśli o inwestowaniu powinien z niej korzystać. Przy czym, oczywiście, poziom doradztwa w usługach asset management jest znacznie wyższy niż wówczas, gdy zostajemy klientem towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a spotkania z doradcą odbywają się regularnie, w zależności od potrzeb klienta i sytuacji na rynku.

 

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.