Przejdź do głównej treści

16 maja kolejne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne w ostatnich tygodniach bezpłatne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja br.

Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się we wtorek 16 maja, o godz. 10.00 na platformie Webex. Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który dostępny jest na stronie www.zus.pl w informacji o szkoleniu w Aktualnościach. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą miały dostęp do nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube.

Przypomnijmy:

Osoby, które w 2022 r. rozliczały dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 22 maja na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 r., w której muszą rozliczyć składkę zdrowotną za cały ubiegły rok.

Od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku.

Warto przy tym przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy płatnicy, mają obowiązek co miesiąc składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA, co jest podstawą do prawidłowego rozliczenia konta.

Co istotne, ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok – dodaje Marlena Nowicka - Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. W przypadku nadpłaty – na profilu na PUE ZUS płatnik znajdzie gotowy wniosek o jej zwrot. Trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS do 1 czerwca.

Jeżeli na koncie klienta nie będzie innych zobowiązań wobec ZUS, nadpłata zostanie wypłacona do 1 sierpnia 2023 roku.Na stronie www.zus.pl ZUS udostępnił kalkulator, który pomoże w wyliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Każdy płatnik składek, może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00, a także u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS. Co ważne, roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...
Od 1 października rodzice złożyli blisko 317 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 322 tys. dzieci. Z terenu Wielkopolski takich wniosków wpłynęło prawie 32 tys. Najpopularniejszym świadczeniem jest "Aktywnie w żłobku", dalej „Aktywni rodzice w pracy”, a najmniejs...
W ostatnich latach frankowicze, a więc osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, coraz częściej podejmują działania prawne mające na celu unieważnienie umowy kredytowej. Jednym z banków, który stał się celem takich działań, jest Bank Millenium. W związku z licznymi wyr...