Przejdź do głównej treści

Branżowa tarcza z ZUS

| ZUS | Finanse

Firmy oczekujące na pomoc z Tarczy, mogą wnioskować o odroczenie płatności składek

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad br., mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc – podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br.

– Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów, zakładających zwolnienie ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki, czy też nie, mogą złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności, np. o jeden miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Dotyczy to przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie. Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Propozycja ZUS, dotycząca składania wniosków o odroczenie, wynika z tego, że tarcza branżowa nie weszła jeszcze w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku, płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu), nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność, co do docelowego stanu prawnego.

 

Wielu kredytobiorców co miesiąc z niepokojem patrzy na wysokość swojej raty kredytowej. Mimo regularnej spłaty zadłużenia, raty nie maleją, a czasem nawet rosną.
W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.