Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo, czyli jak transakcje bezgotówkowe podbijają polski rynek

Transakcje bezgotówkowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych już kilka lat temu przestały być jedynie technologiczną ciekawostką, stając się jedną ze standardowych form płatności. Sprawdźmy, co sprawia, że transakcje bezgotówkowe są tak atrakcyjne dla przedsiębiorców oraz klientów.

W naszym kraju nieustannie przybywa zwolenników tzw. transakcji mobilnych, czyli dokonywanych za pomocą aplikacji z przypisanymi do nich aplikacjami płatniczymi (np. BLIK albo Apple Pay). Na wzrost ten jasno wskazują różnego rodzaju raporty oraz badania. Jaka dokładnie jest skala tego zjawiska i co sprawia, że transakcje bezgotówkowe są tak atrakcyjnym rozwiązaniem?

Raporty specjalistów

Aby przekonać się o rosnącej popularności transakcji mobilnych, wystarczy spojrzeć na raporty opracowane na podstawie danych udostępnionych przez banki. Przykładowo raport Izby Gospodarki Elektronicznej z 2017 r. wskazywał na to, że w tamtym roku do aplikacji płatnościowych podpiętych było 800 tysięcy kart płatniczych (https://alebank.pl/platnosci-mobilne-nabieraja-w-polsce-rozpedu/). Obecnie jednak według raportu portalu Cashless.pl jest to już 2,1 miliona kart. Co więcej, eksperci zaznaczają, iż liczba ta jest prawdopodobnie do pewnego stopnia zaniżona. Wynika to z faktu, iż wspomniany raport nie brał pod uwagę między innymi osób korzystających z aplikacji Apple. Niewykluczone zatem, że na chwilę obecną jest to nawet 2,5 miliona użytkowników.

Mniej gotówki – większa wygoda

Co sprawia, że tak chętnie korzystamy z aplikacji mobilnych? Bez wątpienia jednym z głównych czynników jest wygoda. Stawiając na transakcje bezgotówkowe, nie musimy martwić się koniecznością noszenia ze sobą wypchanego portfela czy też byciem zmuszonym do nagłej wyprawy do bankomatu. Płacenie aplikacją jest też zdecydowanie szybsze niż własnoręczne odliczanie gotówki (nie wspominając już o ominięciu problemu, jakim jest notoryczny brak drobnych przy wydawaniu reszty w wielu sklepach). Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie, które wynika między innymi z tego, iż dane transakcji przesyłane przez aplikację są zaszyfrowane. Na transakcjach bezgotówkowych korzysta też przedsiębiorca, gdyż ich implementacja ułatwia wprowadzanie różnego rodzaju programów lojalnościowych i kart podarunkowych.

Darmowy terminal w zasięgu ręki

Programy lojalnościowe to tylko jedna z kilku korzyści, jakie wprowadzenie transakcji bezgotówkowych przynosi przedsiębiorstwu. Warto mieć na uwadze również oszczędności płynące z mniejszego obrotu gotówkowego, wynikające z niższych kosztów związanych z regularnym konwojowaniem pieniędzy z kasy do banku. W jaki zatem sposób polskie firmy mogą wejść w posiadanie terminala niezbędnego do bezgotówkowych transakcji? Okazuje się, że dzięki trwającej obecnie akcji „Polska Bezgotówkowa” jest to nie tylko proste, ale również całkowicie darmowe. Przedsiębiorcy muszą tylko wypełnić formularz na stronie pep.pl, dzięki któremu dowiedzą się, czy ich firma kwalifikuje się do udziału w programie oraz zgłoszą chęć otrzymania terminala za 0 zł. Zgłaszający swoją kandydaturę na zamowterminal.pl, mogą otrzymać nawet do 3 terminali, którymi będą operować bez żadnych dodatkowych kosztów przez pierwsze 12 miesięcy (jeżeli wcześniej nie korzystali z takiego rozwiązania).

Płatności bezgotówkowe to dla klientów możliwość dokonywania szybkich i wygodnych zakupów. Nic zatem dziwnego, że – jak pokazują raporty rynkowe – liczba osób korzystająca z nich rośnie z roku na rok. Za sprawą programu „Polska Bezgotówka” przedsiębiorcy mogą teraz sprostać temu trendowi, zdobywając za darmo terminal dla swojej firmy.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież