CZY MOJE DZIECKO MOŻE IŚĆ SAMO DO SZKOŁY?

Beztroski czas wakacji dobiega już końca, czas więc przygotować się do przywitania nowego roku szkolnego. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o tym, jak wiele zagrożeń może spotkać zarówno nas jak i naszych najbliższych.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy może puścić dziecko samemu do szkoły. Ile musi mieć skończone lat, aby pieszo przebyć drogę do szkoły? Co na to kodeks drogowy i inne przepisy? Podpowiadamy.
Na początku musimy zadać sobie jako rodzic pytanie na ile dojrzałe jest nasze dziecko i czy poradzi sobie z wyzwaniami otaczającego świata - innymi słowy, czy samo na siebie nie sprowadzi zagrożenia. Kodeks Wykroczeń wyznacza granicę wieku dziecka – do lat 7 – w kontekście dopuszczenia do przebywania w sytuacji niebezpiecznej dla człowieka. Taką sytuacją może być np. przyzwolenie na przebywanie 4-latka bez opieki na chodniku przy ruchliwej drodze, albo plaży.


Kodeks Wykroczeń
Art. 106. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Zatem czy moje dziecko może iść samo do szkoły?
Rok szkolny rozpoczyna się z początkiem września. Wówczas wielu pierwszoklasistów którzy swoje 7 urodziny obchodziło przed pierwszym dzwonkiem może iść samo do i ze szkoły. Problemem jest, kiedy dziecko ma urodziny w późniejszych miesiącach, bądź idzie do pierwszej klasy jako 6-cio latek, wówczas na drodze publicznej musi znajdować się pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
O czym trzeba pamiętać?
Rodzic decydując się na posłanie dziecka samemu do szkoły, musi je odpowiednio do tej drogi przygotować. Najlepszym sposobem jest kilkukrotne przejście drogi z dzieckiem, zwrócenie uwagi na każde skrzyżowanie i wyjaśnienie zasad poruszania się pieszych. Kiedy mamy pewność, że dziecko poradzi sobie z drogą, odpowiednio je do tej drogi wyposażmy:
- ubrania najlepiej kolorowe i jaskrawe – im bardziej dziecko jest widoczne dla otoczenia, tym jest bezpieczniejsze
- elementy odblaskowe – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowej szarzyzny
- bilet na komunikację miejską – do wykorzystania w deszczowe dni

Rodzicu pamiętaj!
Bezpieczna droga Twojego dziecka w głównej mierze zależy od tego, jak dziecko do tej drogi przygotujesz.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież