Przejdź do głównej treści

CZY MOJE DZIECKO MOŻE IŚĆ SAMO DO SZKOŁY?

| KPP Oborniki | Bezpieczeństwo

Beztroski czas wakacji dobiega już końca, czas więc przygotować się do przywitania nowego roku szkolnego. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o tym, jak wiele zagrożeń może spotkać zarówno nas jak i naszych najbliższych.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy może puścić dziecko samemu do szkoły. Ile musi mieć skończone lat, aby pieszo przebyć drogę do szkoły? Co na to kodeks drogowy i inne przepisy? Podpowiadamy.
Na początku musimy zadać sobie jako rodzic pytanie na ile dojrzałe jest nasze dziecko i czy poradzi sobie z wyzwaniami otaczającego świata - innymi słowy, czy samo na siebie nie sprowadzi zagrożenia. Kodeks Wykroczeń wyznacza granicę wieku dziecka – do lat 7 – w kontekście dopuszczenia do przebywania w sytuacji niebezpiecznej dla człowieka. Taką sytuacją może być np. przyzwolenie na przebywanie 4-latka bez opieki na chodniku przy ruchliwej drodze, albo plaży.


Kodeks Wykroczeń
Art. 106. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Zatem czy moje dziecko może iść samo do szkoły?
Rok szkolny rozpoczyna się z początkiem września. Wówczas wielu pierwszoklasistów którzy swoje 7 urodziny obchodziło przed pierwszym dzwonkiem może iść samo do i ze szkoły. Problemem jest, kiedy dziecko ma urodziny w późniejszych miesiącach, bądź idzie do pierwszej klasy jako 6-cio latek, wówczas na drodze publicznej musi znajdować się pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
O czym trzeba pamiętać?
Rodzic decydując się na posłanie dziecka samemu do szkoły, musi je odpowiednio do tej drogi przygotować. Najlepszym sposobem jest kilkukrotne przejście drogi z dzieckiem, zwrócenie uwagi na każde skrzyżowanie i wyjaśnienie zasad poruszania się pieszych. Kiedy mamy pewność, że dziecko poradzi sobie z drogą, odpowiednio je do tej drogi wyposażmy:
- ubrania najlepiej kolorowe i jaskrawe – im bardziej dziecko jest widoczne dla otoczenia, tym jest bezpieczniejsze
- elementy odblaskowe – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowej szarzyzny
- bilet na komunikację miejską – do wykorzystania w deszczowe dni

Rodzicu pamiętaj!
Bezpieczna droga Twojego dziecka w głównej mierze zależy od tego, jak dziecko do tej drogi przygotujesz.

6 maja przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – to dobry moment, by przypomnieć, jak ważna jest rola dorosłych w kształtowaniu bezpiecznych nawyków u najmłodszych uczestników ruchu drogowego.
Przed godziną 7:00 w okolicach Chodzieży (linia Poznań – Piła) doszło do kolizji samochodu osobowego z pociągiem Kolei Wielkopolskich. W wyniku zdarzenia kierowca samochodu został ranny.
Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie.