Skip to main content

Rekultywacja jezior Budziszewskiego i Rogoźno

| MP | ECO newsy

W maju rozpoczęto prace rekultywacyjne Jeziora Budziszewskiego i Jeziora Rogoźno mające na celu zahamowanie rozwoju glonów i poprawę czystości wód. W ten sposób rozpoczął się 3 - letni program prac rekultywacyjnych opracowanych w konsultacji z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Władze samorządowe Rogoźna przy pomocy firmy Aerator oraz Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu rozpoczęły działania za pomocą technologii inaktywacji biogenów w toni wodnej i na dopływach. Jak podają wykonawcy rekultywacji: „obecnie jeziora znajdują się w stanie mętnowodnym, nie mając praktycznie szans na samorekultywację. Duże nasilenie fitoplanktonu (w tym sinic) powoduje ograniczenie światła słonecznego docierającego do dna jeziora, co skutkuje brakiem roślinności zanurzonej, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.”

Rozpoczęty proces to działanie wieloletnie. Wykonawcy chcą uzyskać efekt zwiększenia czystości wody, do takiego poziomu w którym będą mogły się normalnie rozwijać rośliny zanurzone stabilizujące procesy życiowe w jeziorze. Dużym problemem jest stały dopływ do jezior.

Wykonywany obecnie zabieg polega na wprowadzaniu do wody koagulantów z tlenem, czyli takich substancji, które wpływają na dezaktywowanie głównych pierwiastków szkodzących, hamujących rozwój roślinności, czyli azot i fosfor. Okres wiosenny to czas intensywnego uwalniania się znacznych ilości fosforu z osadów dennych i wiosennych zakwitów wody. Wykonany zabieg poprawić więc ma stan wody w okresie stopniowego nagrzewania się osadów dennych i zwiększonej ich aktywności chemicznej. Ma wpłynąć na utrzymanie niskiego poziomu fosforu i zwiększonego poziomu tlenu w warstwie przydennej wpływając na stworzenie warunków do rozwoju życia roślin.

Efekty pracy mogą być zauważalne dopiero w kolejnych latach, jednak po za prowadzonymi zabiegami stale trzeba ograniczać dopływ zanieczyszczeń do jezior Rogoźno i Budziszewskiego, na ten proceder mają wpływ wszyscy użytkownicy tego obszaru, nie tylko poprzez zanieczyszczanie cieków wodnych, ale i niekontrolowany zrzut zanieczyszczeń do gleby.

APELUJEMY więc do wszystkich użytkowników, osób posiadających swoje domki rekreacyjne znajdujących w całej zlewni jezior, abyście sprawdzili jak jest z waszymi instalacjami sanitarnymi, czy bezwiednie sami nie wpływacie na zanieczyszczenie gruntów, wody? Każdy mały krok ograniczający niekontrolowane zanieczyszczenie wody i gleby jest bardzo cennym działaniem, o wile cenniejszym niż przekazywanie pieniędzy np. na akcję jakiegoś pseudoekologicznego stowarzyszenia czy fundacji.

 

Źródła:

  • https://www.facebook.com/618923421546072/videos/1511829292255476/
  • https://miastozwizja.pl/sites/miasto.in.gitsystem.it/files/aeracja_mobilna_szczecinek.pdf
  • foto – facebook.com

 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.