Skip to main content

Poseł Paszyk zgłosił interpelację w sprawie smogu

| eoborniki.pl za biuro poselskie k. paszyka | ECO newsy

Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk zgłosił interpelację w sprawie badania jakości powietrza w miastach powiatowych.

Obecnie niestety nie mamy informacji o stężeniu pyłów w miastach wielkości Obornik, czy Szamotuł. Stacje pomiarowe rozmieszczone są niemal wyłącznie w 49 byłych i obecnych miastach wojewódzkich. Poseł Paszyk zgłosił więc na ręce Prezesa Rady Ministra interpelacją. Jej treść prezentujemy poniżej.     

" W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców Wielkopolski, zaniepokojonych jakością powietrza w ich miejscowościach oraz w nawiązaniu do wygłoszonych podczas expose deklaracji Pana Premiera, dotyczących walki ze smogiem, wnoszę interpelację poselską w sprawie pomiarów jakości powietrza w miastach powiatowych.

Od wielu lat normy zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5 są w polskich miastach znacznie przekraczane. W wielu przypadkach zanieczyszczenie powietrza osiąga wartości zagrażające zdrowiu mieszkańców, wielokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia. W województwie wielkopolskim funkcjonują stacje pomiarowe  w Poznaniu, Pile, Koninie, Lesznie, Gnieźnie i Kaliszu. Mieszkańcy mniejszych miast są jednak pozbawieni informacji o jakości powietrza na ich terenie. Przykładowo w powiatach obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim czy szamotulskim w ogóle nie prowadzi się pomiarów. W odpowiedzi na moją interwencję poselską z dn. 20.01.2017 r., oraz zawarte w niej pytanie o wysokość stężenia pyłów PM 10 i PM 2.5 na terenie powiatu obornickiego, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Środowiska odpowiedział, że „WIOŚ nie przewiduje przeprowadzania pomiarów jakości powietrza w powiecie obornickim”, oraz podał przybliżoną wartość stężenia ww. pyłów na podstawie modelowania matematycznego. Taka ocena sytuacji, nie poparta pomiarami w terenie, jest dla mieszkańców mniejszych miejscowości dalece niesatysfakcjonująca.

Dziś mieszkańcy miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, pomimo że wielokrotnie zwracają uwagę na zanieczyszczenie powietrza, nie wiedzą jakie wartości osiąga w ich miejscowościach stężenie pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. Nie sposób podjąć środków zaradczych oraz prowadzić konsekwentnej polityki ukierunkowanej na poprawę jakości powietrza w sezonie grzewczym bez postawienia diagnozy, bez określenia skali problemu.

Mieszkańcy miast powiatowych w całym kraju oczekują, że nie tylko w dużych miastach ale również w mniejszych ośrodkach będą prowadzone pomiary stężenia pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. W odpowiedzi na ich prośby, kieruje do Pana Premiera następujące pytania:

  1. Dlaczego dotąd nie wprowadzono na terenie miast powiatowych pomiarów stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5?
  2. Czy takie pomiary będą wprowadzone w bieżącym sezonie grzewczym?
  3. Czy samorządy mogą w najbliższym czasie liczyć na wsparcie ze strony Rządu dla własnych działań, podejmowanych w zakresie kontroli i poprawy jakości powietrza?
  4. Jakie kroki podejmie Rada Ministrów celem poprawy jakości powietrza w polskich miastach?"

 

 

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej 

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!