Przejdź do głównej treści

Rozpoczyna się szczepienie lisów

| UM Oborniki | ECO newsy

Od 11 do 20 maja w gminie Oborniki planowane jest szczepienie lisów wolno żyjących. Przynęty zrzucone zostaną z samolotów na tereny lasów, pól, pastwisk i nieużytków.Szczepionka znajduje się w przynęcie o kształcie zielono-brązowej kostki (wymiary 3 cm x 3 cm). Kostek nie wolno dotykać.

Jeśli jednak przypadkowo zetkniemy się ze szczepionką, szczególnie w miejscach wrażliwych – dotkniemy rany, oczu, czy ust, niezbędne jest dokładne umycie danego miejsca. Konieczna jest wizyta u lekarza.Należy też w najbliższych dniach obserwować zwierzęta domowe, które mieszkają lub chodzą na spacery na tereny zrzutu. Jeśli zwierzę zje szczepionkę – niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Psy nie powinny być puszczane luzem na terenach objętych zrzutem przez 3 tygodnie od czasu wyłożenia leku.

źródło UM Oborniki

Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.
Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.