Skip to main content

Kultura śmiecenia

| MP | ECO newsy

Obserwując otaczające nas lasy, przydrożne rowy, zaułki można dojść do wniosku, że w dobrym tonie jest obecnie zostawić zawsze i wszędzie po sobie jakiś znak, znak w postaci papierka czy butelki. Zwyczaj ten mocno ugruntował się w głowach dużej części naszego społeczeństwa. Osoby które posiadają inną wrażliwość estetyczną są już raczej w mniejszości. Śmiecenie stało się już nałogiem.

Czy kogokolwiek razi tak duża liczba śmieci w naszym otoczeniu? Zaczynam obawiać, że osoby, którym to przeszkadza są w mniejszości, ba to, że ktoś nie zostawi po sobie śmieci już chyba jest w złym tonie.

Kogo obarczyć winą za taki stan rzeczy?
Służby porządkowe, bo nie postawili śmietnika? Tak pewnie powie wiele osób: “winny jest ten, który w środku lasu nie postawił śmietnika i trzeba go ukarać zostawiając po sobie śmieci”. A jak już są śmietniki to dlaczego tak daleko od tego miejsca w którym akurat chce pozbyć się butelki.

A co na to nowa ustawa śmieciowa?
Nawet najlepsze prawo nic nie zmieni, chyba, że prawo wprowadzający nadzór wręcz policyjny i kary. Ale czy o to chodzi, aby na każdym kroku tworzyć jakiś przepis, ustawiać monitoring. Gdzie podział się zwykły ludzki rozsądek?

dzikie wysypiska śmieci i bezmyślnie wyrzucone śmieci (okolice cieplika Oborniki, Rudki)


Śmiecenie nową kulturą?
Postuluję odstąpić od jakichkolwiek regulacji, przecież jak widać społeczeństwu porządek nie jest potrzebny. Wywóz ponadgabarytowych śmieci kosztuje, wywóz opon, wywóz gruzy i odpadów po budowie czy remoncie kosztuje. Po co za to płacić, przecież łatwiej wywieźć to do lasu.

Zgadzasz się z tym?
Na tego typu postepowanie jest po prostu społeczna akceptacja. Po cichu zgadzamy się na zaśmiecanie otoczenia, ale pytani wprost oczywiście zaprzeczamy.

Ktoś jednak sprząta, ale ...
Jedni sprzątają drudzy śmiecą, na krótkim odcinku drogi w Rożnowie zebrano całkiem pokaźny urobek. Same butelki i opakowania, szkoda, że nikt teraz tych śmieci nie chce wywieźć. Śmieci leżą już w tym miejscu od ponad tygodnia.
Rocznie z naszych lasów wywozi się tony śmieci. Do standardowo zostawianych butelek, papierów dochodzą wszelkie śmieci przemysłowe, budowlane. Coraz więcej śmieci przybywa na Wełnie i Flincie, te pojawiają się dzięki kajakarzom.

 

to efekt robienia porządku na krótkim odcinku wzdłuż drogi gminnej prowadzącej przez las w Rożnowie
 

Róbcie dużo zdjęć!
Róbcie zdjęcia tych miejsc w których jeszcze nie ma żadnych śmieci, po to aby chociaż pozostało po nich wspomnienie na zdjęciach.

Nie zgadzam się na to!
Nie zgadzasz się na zaśmiecanie naszego otoczenia? Reaguj! Nie zostawiaj po sobie śmieci w miejscu publicznym, lesie, weź je ze sobą lub poszukaj śmietnika. Planując remont czy budowę od razu do kosztorysu wlicz koszt wywozu śmieci! To nie jest takie trudne, może uda nam się nie ugrząźć w kupie śmieci.

Zachęcamy do przesyłania na adres redakcji zdjęć i sygnałów związanych z zaśmiecaniem lasów, pół, rowów. Informacje te będziemy publikować i przekazywać odpowiednim służbom.

No i wreszcie doczekaliśmy się mrozów

Dla wielu osób zimowa aura, temperatury poniżej zera to przekleństwo – ale tak naprawdę, w obecnych czasach to zbawienie dla przyrody, dla nas wszytskich.

Prawo.pl: opiekun musi zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, inaczej może je stracić

Zgodnie z przepisami każde zwierzę domowe i gospodarskie musi mieć zapewnioną ochronę przed zimnem, wiatrem i opadami - przypomina Prawo.pl. Artykuł 9 ustawy o ochronie zwierząt zobowiązuje też opiekunów do przygotowania zwierzętom schronienia z dostępem do światła dziennego i zapewniającego swob...

Pojemniki na śmieci - Jak prawidłowo segregować śmieci w gospodarstwie domowym

W erze rosnącej świadomości ekologicznej, właściwe zarządzanie odpadami staje się nie tylko koniecznością, ale i wyrazem naszej troski o Ziemię. Centralnym punktem tego procesu są pojemniki na śmieci, które pomagają w segregacji oraz składowaniu odpadów. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem koszy ...

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w u...

Światowy Dzień Zwierząt – sprawdź, jak chronić zagrożone gatunki

Corocznie, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to przypada na wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Zostało ono ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji, a jego głównym celem jest zwrócenie...

Konferencja „Ochrona Wód” - Jaracz 4-5 września 2023

Zmiany klimatyczne, a także postępujący rozwój gospodarczy i technologiczny znacząco wpływają na środowisko naturalne a co za tym idzie na stan, poziom i jakość naszych wód. Grupa ludzi, dla których woda stanowi ważny aspekt naszej teraźniejszości i przyszłości, zebrała się podczas trzeciej edycj...

Art. ekologiczne do remontu zbyt drogie w stosunku do jakości. Tylko 16 proc. Polaków szuka ich w sklepach

Sześciu na dziesięciu Polaków nie szuka materiałów ekologicznych w trakcie kupowania art. budowlanych do remontu domu lub mieszkania. Na takie poszukiwania decyduje się tylko niespełna 16% ankietowanych.